Uczucie szczęścia według Charles'a Chaplin'a

Uczucie szczęścia według Charles'a Chaplin'a

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2017

Uczucie szczęścia jest ważne dla każdego z nas. Czy jesteś mocno obciążony codziennymi problemami? Twoje kieszenie nie często są pełne, być może nie masz własnego domu, albo nie przypomina on tego z Twoich marzeń? A może kogoś brakuje w Twoim życiu? Jak w problemach dbać o uczucie szczęścia?

Uczucie szczęścia to bardzo ciekawe zagadnienie i wiele osób ma w tym temacie zupełnie błędne założenia. Jak to możliwe? – zapytasz. Otóż na co dzień żyjemy zgodnie z zasadą, że szczęście można kupić. Patrząc na nasze kosze z zakupami wydaje się, że uczucie szczęścia ukryte jest w przedmiotach, które mozolnie zdobywamy.

Choć nie jest to prawdą, z drugiej strony uczucie szczęścia nie jest też niemożliwe do osiągnięcia. Nie przypomina też Świętego Graala. Od czego więc zależy uczucie, którego poszukują miliony ludzi na całym świecie?

Uczucie szczęścia nie ma związku z przedmiotami, ale wiąże się z przejawianym przez nas nastawieniem. Nie możesz go osiągnąć jeśli nie masz odpowiedniego spojrzenia na życie. Musisz więc nauczyć się w odpowiedni sposób patrzeć na poczynania swoje i innych.

Uczucie szczęścia szukane nie tam, gdzie można je znaleźć

Uczucie szczęścia mieszka w każdym z nas, a żeby było autentyczne i zupełne, należy skrzętnie je kultywować. Każdego dnia powinniśmy dbać o szczęście wykonując drobne czynności, które będą dla niego pożywką.

Szczęście

Możesz wybrać wąską drogę i napełnić się negatywnymi myślami, ale możesz też skłonić się nieco bardziej ku sobie i swoim potrzebom, zapewnić sobie coś pozytywnego. Czerp siły z codziennej motywacji. Ciesz się tym, co każdego dnia udaje Ci się zrealizować.

Uczucie szczęścia to materia, którą powinniśmy praktykować każdego dnia. Pomocny w tym zadaniu może być przykład Charles’a Chaplin’a. Niezależnie od tego, czy postać ta i jej twórczość jest Ci znana, czy zupełnie nie mas pojęcia o kim mowa, zachęcamy Cię do przeczytania dalszej części tego artykułu.

Charles Chaplin – człowiek ukryty za postacią

Jeśli wiesz o kim mowa, to z pewnością kojarzysz dzieła takie jak “Gorączka złota”, “Dzisiejsze czasy”, czy “Dyktator”. To prawdziwa spuścizna kulturowa, która stanowi cząstkę naszej historii, która miała miejsce w epoce kina niemego. Komedia dotykająca ludzkości, która u każdego wywoływała uśmiech na twarzy.

Dla wielu osób, kino nie byłoby takie samo bez postaci Charles’a Chaplina. Nie wiemy tego do końca, z tego prostego powodu, że kino zawsze tworzyli wielcy ludzi o niecodziennych ideach, nowych perspektywach, gotowych zawsze wprowadzać innowacje i realizować swoje fantazje.

Co jednak powiedzieć możemy w temacie, jakim jest uczucie szczęścia? Czy wiesz kto tak naprawdę krył się za postacią opisywanego komika? Był to Brytyjczyk o niesamowitym talencie do sztuki i aktorstwa. Dotykał trudnych, czasem tragicznych spraw, obracając je w komedię wywołującą uśmiech na twarzy. Słodko-gorzkie.

Mistrz sztuki…

Był to człowiek o tysiącu twarzach: aktor, muzyk, scenarzysta, producent, montażysta i przede wszystkim… człowiek, który już od wczesnej młodości pokonywał wszelkie napotykane przeciwności.

Wychowywał się w zupełnej niepewności. Otoczony skrajnym ubóstwem, przetrwał jak tylko mógł wśród scenariuszy. Otoczony światem spektakli, ale w przeklętym towarzystwie głodu i niedożywienia.

Przeczytaj również podobny artykuł: Rysowanie doskonałym sposobem na zrelaksowanie umysłu

Jego rodzina nie przypominała bezpiecznego środowiska, w którym ktokolwiek chciałby dorastać. Odczuwalny brak więzi, wytchnienia. Jego ojciec nigdy się nie przejmował ani nim, ani jego braćmi. Matka natomiast cierpiała na poważne zaburzenia psychiczne, co było przyczyną długotrwałej rozłąki.

Nieszcześliwa miłość

Tak więc za powszechnie znaną postacią skrywała się jego szara, trudna do zniesienia rzeczywistość. Charles Chaplin był więc postacią skrywającą prawdziwe oblicze człowieka, który potrafił przeżyć w naprawdę ciężkich i niesprzyjających warunkach.

Przeczytaj również podobny artykuł: Śmiech najlepszym lekiem dla ciała i duszy

Najciekawsze w tej postaci jest to, że wobec tak trudnej rzeczywistości człowiek ten potrafił stworzyć jedyną w swoim rodzaju komedię. Komedię, która śmieszyła całe rzesze ludźi, z którymi doskonale wiedział jak nawiązać szczególny kontakt.

Chaplin był mistrzem odgrywania emocji i jako taki właśnie, pozostawił nam pewien wzór postępowania. Ma on wartość nie tylko w sztuce, ale przede wszystkim w naszym codziennym życiu. Oto niektóre cenne myśli, wypowiedziane przez mistrza niemej komedii:

Złote myśli Charles’a Chaplin’a

Życie jest sztuką, w której nie ma czasu na próby…

Dlatego śpiewaj, śmiej się, tańcz, płacz i przeżywaj intensywnie każdą chwilę swego życia…

zanim kurtyna opadnie i sztuka skończy się bez aplauzu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Być kimś wielkim – nie osiągniesz sukcesu nie szanując innych

Hej, hej, uśmiechnij się!

Nie ukrywaj się więcej za uśmiechem…

Pokaż kim naprawdę jesteś, bez strachu.

Istnieją ludzie, którzy marzą o Twoim uśmiechu, zupełnie jak ja.

Żyj i próbuj!

Życie nie kończy się na jednej próbie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Westchnienie – powietrze pozostałe po tym, kogo brakuje

Kochaj!

Kochaj ponad wszystko, kochaj wszystko i wszystkich.

Nie zamykaj oczu na problemy świata, nie ignoruj głodu!

Zapomnij o bombie, ale najpierw zrób coś, żeby ją zwalczyć, choćbyś nawet nie czuł się do tego zdolny.

Szukaj!

Szukaj dobra we wszystkim i we wszystkich.

Nie odsuwaj defektów zbyt daleko i nie przybliżaj ich zanadto.

Akceptuj!

Życie, osoby,

Uczyń ich swoim powodem do życia.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wewnętrzne dziecko: 8 sposobów, by je uwolnić i czuć się szczęśliwszym

Zrozum!

Zrozum osoby, które myślą inaczej niż Ty, nie potępiaj ich.

Ach! Spójrz…

Spójrz do tyłu, ilu przyjaciół…

Czy uczyniłeś dziś kogoś szczęśliwym?

Czy skrzywdziłeś kogoś swoim egoizmem?

Ach! Nie zamykaj…

Na co cały ten pośpiech?

Twoje wnętrze ledwie biegnie.

Oddawaj się marzeniom!

Ale nie krzywdź nikogo i nie przeobrażaj snu w ucieczkę.

Wierz! Wyczekuj!

Zawsze będzie jakieś wyjście, zawsze będzie błyszczeć jedna gwiazda.

Płacz! Walcz!

Rób to, na co masz ochotę, poczuj to, co się znajduje w Twoim wnętrzu.

Charles Chaplin

Słuchaj…

Słuchaj tego, co mają do powiedzenia inni, to ważne.

Wspinaj się…

Przeszkody zamieniaj w kolejne stopnie prowadzące Cię do tego, co chcesz osiągnąć.

Nie zapominaj o tych, którym nie udało się wspiąć na drabinę życia.

Odkrywaj!

Odkrywaj to, co jest w Tobie dobre.

Ponad wszystko staraj się być rodziną, ja też będę się starał.

Hej! Ty!…

Teraz idź w pokoju.

Chcę powiedzieć Ci, że… doceniam Cię, zwyczajnie za to, że jesteś.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.