Twoje pieniądze i Twój partner: jak wspólnie zarządzać pieniędzmi

Zarządzanie pieniędzmi z partnerem może być trudne. W tym artykule podajemy kilka wskazówek, jak zrobić to z powodzeniem.
Twoje pieniądze i Twój partner: jak wspólnie zarządzać pieniędzmi

Ostatnia aktualizacja: 17 marca, 2022

Zarządzanie swoimi pieniędzmi z partnerem wiąże się z kwestiami władzy, pragnienia, umiejętności słuchania, negocjacji i nie tylko. To nie przypadek, że pieniądze w związku są zwykle powiązane z konfliktami. Często łączą się one z trudnościami w komunikacji lub zaufaniu. Dlatego musicie nauczyć się konstruktywnie podchodzić do tego problemu, jednocześnie rozwijając się razem jako para. Jak wspólnie zarządzać pieniędzmi?

Oboje pochodzicie z różnych domów i przeszliście przez różne doświadczenia. W związku z tym logiczne jest, że często niekoniecznie czujesz lub myślisz to samo o pieniądzach, co Twój partner. Oboje macie własne koncepcje, fantazje, a nawet problemy z tym związane.

Być może któreś z Was nie czuje się warte tego, ile zarabia. To sprawia, że zarządzanie pieniędzmi jest trudne. Oczywiście wpływa to również na Was jako parę. Dlatego oboje musicie nauczyć się rozpoznawać wiadomości, które sobie nawzajem wysyłacie i to, jak oboje czujecie się w tej sytuacji. Następnie możecie przeanalizować sytuację i znaleźć sposób na jej zmianę bez poczucia winy.

Równoważenie pieniędzy i twojego związku jest możliwe

Może się okazać, że konieczne będzie skorzystanie z pomocy psychologicznej, jeśli pojawi się problem, który jest szczególnie trudny do rozwiązania dla Was obojga.

Przydatne może być również zapisywanie różnych rzeczy. Zobaczenie na papierze tego, co oboje czujecie w związku z problemem, może pomóc w poprawie komunikacji między Wami.

Jednak nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak wspólnie zarządzać pieniędzmi i jednego rozwiązania problemów finansowych w związku. To, co działa dla jednej pary, może nie działać dla innej. Jeśli oboje macie podobne pomysły na oszczędzanie i wydawanie, warto podzielić się pieniędzmi. Niemniej jednak, jeśli jedno z Was zarabia mniej niż drugie, oznacza to, że jedno z Was znajdzie się w niekorzystnej sytuacji, jeśli zgodziło się w równym stopniu pokrywać wydatki na gospodarstwo domowe. Możecie też nie zgodzić się w kwestii tego, jakie rzeczy są najpotrzebniejsze, a jakie mniej potrzebne. W takich sytuacjach zwykle wygodniejszy jest podział pieniędzy i wspólne wpłaty tylko na stałe wydatki.

Jak wspólnie zarządzać pieniędzmi

  • Kiedy zaczynacie życie jako para, pieniądze przestają być sprawą indywidualną, a stają się wspólną. Dlatego nie do końca można nimi zarządzać indywidualnie.
  • Oboje musicie być absolutnie szczerzy. Należy unikać ukrywania wydatków lub dysponowania pieniędzmi bez wzajemnej konsultacji.
  • Umówcie się na konkretny moment na przedyskutowanie tematu, aby zredukować wszelkie nieoczekiwane elementy, które mogą Cię stresować i męczyć.
  • Utrzymuj spokojny i ciepły ton głosu oraz otwartą i przyjazną mowę ciała.
  • Jasno ustalcie, jaki macie budżet. Wiele par wydaje powyżej lub poniżej swoich możliwości finansowych, ponieważ ich indywidualne pomysły dotyczące pieniędzy, za które muszą żyć, nie są realistyczne.
  • Istnieje wiele sposobów wspólnego rozwiązywania problemów. Oczywiście najwygodniejszy będzie taki, który zadowoli Was obu w równym stopniu.
S człowiek posiadający słoik pełen pieniędzy.

Pieniądze są przedmiotem nieożywionym i są tylko kanałem, przez który wyrażany jest konflikt. Jednak zarządzanie pieniędzmi i miłość nie muszą iść w przeciwnych kierunkach. Wystarczy wspólnie zaplanować swoje finanse. Pomoże Wam to również docenić siebie nawzajem i wspólnie się rozwijać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.