Trzynaście powodów: serial telewizyjny omawiający konsekwencje bullyingu

Trzynaście powodów: serial telewizyjny omawiający konsekwencje bullyingu

Ostatnia aktualizacja: 05 marca, 2020

Trzynaście powodów niewątpliwie był jednym z najlepszych programów telewizyjnych w 2017 roku. Netflix poruszył bardzo kontrowersyjny temat w tym programie, który otworzył nam oczy na konsekwencje bullyingu.

Trzynaście powodów to serial telewizyjny zajmujący się problemami nastolatków w szkole średniej. Jednak przynosi nam też coś nowego: gorzką stronę bullyingu z punktu widzenia ofiary.

Ten program telewizyjny zaczyna się od pokazania nam kilku szafek szkolnych wypełnionych zdjęciami i wiadomościami pożegnalnymi. W tym samym czasie słyszymy głos Hannah Baker, który mówi nam, że zamierza podzielić się z nami historią swojego życia.

Wkrótce odkryjemy, że Hannah popełniła samobójstwo i że usłyszymy powody, dla których to zrobiła. Chociaż życie w szkole średniej trwa nadal, wydaje się, że nikt tak naprawdę nie zapomniał co stało się z Hanną.

Trzynaście powodów: kontrowersyjny program telewizyjny

Zanim umarła, Hannah postanowiła zignorować technologię XXI wieku. Na kasetach nagrała trzynaście powodów, dla których popełniła samobójstwo. Każda z tych kaset jest dedykowana osobie, która zrobiła coś, co doprowadziło do jej samobójstwa.

Hannah upewniła się, że te taśmy dotrą do sprawców po jej śmierci. Będą musieli wysłuchać ich wszystkich, a następnie przekazywać je kolejnej osobie.

W serialu Trzynaście powodów jesteśmy świadkami tego, jak te taśmy wpadają w ręce Claya Jensena. Jest on nieśmiałym młodym mężczyzną, który był przyjacielem Hanny.

Program telewizyjny był kontrowersyjny, ponieważ mówi o bullyingu i odnosi się do samobójstwa. Wielu specjalistów ds. zdrowia psychicznego było temu przeciwnych. Od samego początku ten program telewizyjny ostrzega nas, że treści, które zobaczymy mogą być nieprzyjemne.

Zachęca tych, którzy doświadczają podobnej sytuacji do szukania pomocy. Jednak wszystkie te ostrzeżenia nie były wystarczające, aby powstrzymać wielu ludzi przed myśleniem, że serial rzeczywiście zachęcał do samobójstwa.

Trzynaście powodów i bullying

Hannah Baker to nastolatka, która właśnie przeprowadziła się z rodziną do nowego miasta. Znajduje przyjaciółkę o imieniu Kat, ale ona po pewnym czasie przeprowadza się do innego miasta. Tak więc Hannah musi spróbować poznać nowych ludzi i znaleźć nowych przyjaciół.

Dojrzewanie nie jest łatwym etapem. Wtedy ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę jak naprawdę działa świat. Na tym etapie ludzie nie są już dziećmi, ale nie są też dorosłymi i podlegają wielu zmianom.

Trzynaście powodów - scena samobójstwa

Poczucie własnej wartości jest niezbędne na tym etapie życia, kiedy wszyscy staramy się znaleźć nasze miejsce w społeczeństwie. Wydaje się, że w okresie dojrzewania wszystko kręci się wokół szkoły średniej.

To tam, gdzie utożsamiasz się z innymi ludźmi, starasz się zostać zaakceptowanym i próbujesz odkryć to kim jesteś. Hannah, tak jak wszyscy, zaczyna interesować się chłopcami. Chce się z kimś zaprzyjaźnić i poczuć, że pasuje do nowej szkoły.

Hannah będzie jednak stopniowo rozczarowana, a samotność zacznie przejmować nad nią kontrolę. Stopniowo uczucie rozpaczy i frustracji sprawi, że poczuje, że nie ma innej możliwości, jak tylko odebrać sobie życie. Nie chodzi o to, że Hannah różni się od innych dziewczyn. Jednak jej okoliczności i trudności połączyły się tak, aby jej życie się rozpadło, jakby to był dom z kart.

Molestowanie

Jeśli nie widziałeś serialu i myślisz o jego obejrzeniu, zalecamy, abyś przestał czytać, ponieważ ten artykuł może zawierać spoilery. Czy ci ludzie są winni śmierci Hannah Baker? Prawda jest taka, że ​​słuchając kaset, zadajemy sobie pytanie czy jej powody są rzeczywiście przekonujące.

Nie możemy pomyśleć, że takie powody jak lista najpiękniejszych dziewczyn lub tych z najładniejszymi tyłkami nie są tak poważne jak gwałt. Jednak Hannah umieszcza wszystkie te powody na swojej liście: od nieporozumień i fałszywych plotek po gwałt.

Serial pokazuje jednak to, że konsekwencje serii działań (niektóre gorsze od innych) dla danej osoby są w rzeczywistości problemem, a nie to, jak poważne mogą się wydawać te działania.

Trzynaście powodów - grupa chłopców

Hannah przechodziła przez naprawdę ciężki czas i próbowała znaleźć swoje miejsce na świecie. Próbowała poczuć się akceptowana w swojej nowej szkole, jednak każda możliwość szczęścia, która pojawiła się w jej życiu, po jakimś czasie była przerywana.

Program telewizyjny przybliża nas do nękania psychicznego, którego doznała Hannah. Czuła się samotna i odizolowana, a chłopcy określali ją jako „łatwą” z powodu różnych fałszywych plotek. To co chłopcy uważali za „łatwe”, dziewczęta postrzegały jako zagrożenie.

Trzynaście powodów i samobójstwo

Trzynaście powodów, jak sama nazwa wskazuje, opisuje powody, które doprowadziły Hannah Baker do popełnienia samobójstwa. Możemy jednak podsumować wszystkie jej powody za pomocą jednego słowa: depresja.

Ta depresja była spowodowana niepewnością i zmianami, które pozostawiły Hannę całkowicie samotną, wykorzystaną i znieważoną. To nie była jedna konkretna rana, ale seria sytuacji, które doprowadziły ją do tego. Wszystko skończyło się zniszczeniem życia Hanny.

Po licznych atakach na jej poczucie własnej wartości, jak również upokorzenie i znęcanie się psychiczne, Hannah doświadcza ostatecznej kropli przepełniającej czarę goryczy: gwałtu. Chociaż Hannah próbowała wydostać się ze swojego bezdennego dołu przez jakiś czas, znajduje się w jeszcze gorszej sytuacji.

Clay z kasetą

Po gwałcie Hannah postanawia udać się do szkolnego doradcy po pomoc. Jednak on nie daje jej prawdziwego rozwiązania problemu. W tym momencie Hannah traci ostatnią nadzieję i podejmuje straszliwą decyzję o zakończeniu swojego życia.

Dla niektórych osób samobójstwo Hannah Baker było rodzajem zemsty i dlatego było tak kontrowersyjne. Prawda jest taka, że ​​jeśli pomyślimy o pokręconej idei kaset, które wysłała do winnych, z pewnością wydaje się ona dość mściwa i gorzka.

Konsekwencje bullyingu

Myślę jednak, że idea, którą program chciał przekazać, to nie była zemsta. Wierzę, że ten serial chciał pokazać, że nastolatki powinny stawić czoła konsekwencjom swoich działań. Ponadto, serial Trzynaście powodów pokazuje jak zastraszanie i samobójstwo Hannah wpływa na wiele różnych postaci.

W pierwszym odcinku widzimy dziewczyny, które robią sobie selfie obok szafki Hannah, aby pokazać swoje współczucie w mediach społecznościowych. To jest po prostu fałszywe. W serialu najbardziej wpływowymi postaciami są Clay i Alex.

Alex, z powodu uczucia jakie czuł wobec Hannah i tego jak czuł się bezsilny. Clay jest bardzo podobny do Hannah. Jest najbardziej niestabilny emocjonalnie i całkowicie nie jest w stanie znieść winy bycia jednym z „odpowiedzialnych” za śmierć Hanny.

Nie wszystkie postacie na taśmach są „złe”. Niektórzy cierpią i mają inne rodzaje wewnętrznych walk. Problem polega na tym, że czasami nie jest łatwo dokładnie przewidzieć konsekwencje naszych działań w okresie dojrzewania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.