Trudni ludzie lub sztuka polegająca na utrudnianiu niektórych rzeczy

Trudni ludzie lub sztuka polegająca na utrudnianiu niektórych rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 01 lutego, 2018

Trudni ludzie widzą problem w każdym rozwiązaniu, nie zgadzają się z niczym, wywołują burze na czystym niebie. Są aroganccy i zachowują się jak złodzieje spokoju. Są skomplikowani i wyczerpujący. Musimy nauczyć się radzić sobie z nimi, jeśli chcemy zachować własne zdrowie psychicznie.

Chcielibyśmy móc wrzucić ten typ osobowości do naszego folderu z napisem “spam” znajdującego się w równoległym wymiarze, aby nasz świat pozostał nienaruszony. Jednakże, jeśli czegokolwiek możemy być pewni, to tego, że czy to w naszej rodzinie, miejscu pracy lub grupie przyjaciół, trudni ludzie zawsze znajdą się na naszej drodze. A my będziemy musieli nauczyć się z nimi żyć.

Konfucjusz powiedział, że są ludzie, którzy wydają się znajdować nagrodę w wyszukiwaniu niepowodzeń innych ludzi. Jeśli nasz partner lub rodzic należą do tego typu, może to okazać się  katastrofalne.

“Trudna” osobowość, jak ją rozumiemy to taka, która przejawia błędne, niekonsekwentne, narcystyczne, manipulacyjne, a momentami nawet psychologicznie agresywne zachowania, jest w rzeczywistości pełna niuansów.

Przyjrzyjmy się bliżej sztuce tworzenia rzeczy trudniejszymi, niż muszą być.

Rudowłosa śpiąca kobieta.

Trudni ludzie czy zdolność do postrzegania świata z negatywnego punktu widzenia

Wszyscy jesteśmy trudni na swój własny sposób. Każdy z nas odczuwa pewne obawy i niepewność, frustracje i niepokoje. Jednak główna różnica polega na tym, że ludzie znajdujący się na ekstremalnym końcu spektrum nie są w stanie funkcjonować, szanować i utrzymywać stabilnych relacji.

Najbardziej widoczną cechą trudnych ludzi jest to, że są oni wyraźnie niestabilni emocjonalnie. Już sam ten fakt wskazuje na ukryte problemy. Wykazują sztywność, brak elastyczności oraz stałą skłonność do znajdowania czegoś złego, czegoś na co można by zrzucić winę. Aby uczynić rzeczy trudniejszymi niż muszą być.

Należy pamiętać, że u osób trudnych może występować dystymia (zaburzenie afektywne o chronicznej depresyjnej naturze), a nawet pewien rodzaj zaburzeń osobowości zakłócający interakcje z innymi.

Innym razem, o czym mówi Daniel Goleman w swojej książce “Inteligencja emocjonalna“, kiedy przechodzimy przez sytuacje stresowe w ostateczności przestajemy jasno myśleć. Nie jesteśmy w stanie ustalić priorytetów i zaczynamy widzieć rzeczy o wiele bardziej skomplikowanymi niż są w rzeczywistości.

Mężczyzna o dwóch twarzach.

Mając to wszystko na uwadze, chcemy powiedzieć o czymś tak prostym jak i oczywistym: trudni ludzie, tacy, z którymi trudno jest żyć, mogą mieć ukryte problemy. Czasem są to tylko mężczyźni lub kobiety, którzy potrzebują pomocy.

Z drugiej strony każdy z nas może być podatny na takie zachowania. Wszyscy, którzy przechodzą przez trudne chwile mogą bardzo łatwo stać się trudną osobą.

Przydatne wskazówki dotyczące życia z trudnymi ludźmi

W świetle powyższych informacji wiemy już, że dobrze jest być wrażliwym na takie zachowania i zrozumieć, że trudni ludzie mogą przechodzić trudne chwile.

Z drugiej strony, niektórzy ludzie po prostu zaklinowali się w swoich narcystycznych metodach postępowania.

“Prawda jest zbyt prosta: zawsze trzeba się do niej dostać skomplikowaną trasą”

George Sand

Jeśli znasz kogoś takiego, to pierwszą rzeczą, którą należy sobie wyjaśnić : nie możemy zmienić tego, jaką dana osoba jest, ale możemy wchodzić z nią w interakcje w taki sposób, aby jej działania miały na nas mniejszy wpływ.

Scena i kurtyna.

5 sposobów pozwalających utrzymać kontrolę nad trudnymi ludźmi

Najbardziej oczywiste zalecenie jest następujące: zachować pewną odległość. Nie mamy na myśli tylko “fizycznej odległości” – co, jak już wiemy, nie zawsze jest możliwe -mówimy także o barierach psychologicznych i emocjonalnych. Może okazać się to wielkim wyzwaniem, ale poniżej znajdziecie kilka wskazówek:

  • Zawsze powinniśmy komunikować się w sposób asertywny.
  • Wyjaśnij, jak się czujesz za każdym razem, gdy trudna osoba mówi lub robi coś, co sprawia ci ból, rani lub przeszkadza. Powinieneś szczerze mówić o wszystkim
  • Musisz szczegółowo wyjaśnić, czego taka osoba nie może robić oraz jakich zachowań nie powinna powtarzać.
  • Zaoferuj jakąś alternatywę dla jej działań. (Następnym razem nie skupiaj się na moich problemach, jeśli zaproponujesz rozwiązanie lub przedstawisz pewne sugestie zamiast krytyki, to będzie lepiej. Wiem, że jesteś w stanie to zrobić, i ufam, że tak właśnie postąpisz.)
  • Wreszcie, bardzo mądrym podejściem będzie zachować spokój i zrozumieć, że utrata kontroli pogorszy sytuację. Ustaw granice, daj sobie bezpieczną przestrzeń.

Podsumowując, niektórzy ludzie mają tendencję do bycia trudnymi i komplikowania życia innym. Spróbujmy zrozumieć ich punkt widzenia i starać się wyczuć,, czy nie potrzebują pomocy. Jeśli nie, nie mamy wyboru, musimy starać się chronić przede wszystkim siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.