Trening psychologiczny dla ojców - czy jest potrzebny?

Dziś ojcowie odgrywają większą rolę w wychowaniu swoich dzieci niż wcześniej.
Trening psychologiczny dla ojców - czy jest potrzebny?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Yamila Papa

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niestety dzieci nie przychodzą na świat z instrukcją obsługi. Co więcej, nikt nie rodzi się wiedząc, jak być ojcem i każdy boi się popełniania błędów. Możesz na przykład chcieć iść do gabinetu lekarskiego w środku nocy, ponieważ wydaje się, że coś jest nie tak z Twoim dzieckiem. Być może spędzasz godziny, próbując zrozumieć, dlaczego Twoje dziecko płacze i czego chce, ponieważ zabrakło Ci pomysłów. Czy po urodzeniu się dziecka potrzebny jest trening psychologiczny dla ojców?

Zwykle konsultujesz się ze swoimi rodzicami i teściami (zwłaszcza z matką i teściową), co możesz zrobić, aby Twoje dziecko spało, jadło i nie chorowało. Jednak bez względu na to, jak dużo się uczysz, nie ma takiego dyplomu, który może uczynić Cię najlepszym ojcem na świecie. Dlatego po prostu musisz popełniać błędy i uczyć się na nich.

Książki dla ojców: uczenie się czy lęki?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mężczyźni nie przejmowali się niczym związanym z wychowywaniem dzieci. Dziś jest zupełnie inaczej. Widzimy w metrze ojców niosących swoje dzieci na plecach lub innych przygotowujących się do ojcostwa poprzez czytanie poradników.

Niemniej jednak tego rodzaju „zbawienie” w formie książki nie może nauczć Cię wszystkiego, co Ci się przytrafi. Poradniki służą po prostu jako wprowadzenie do tematu, którego nie należy lekceważyć: bycia ojcem.

matka czyta książkę

Nie zostało udowodnione, że ci ojcowie, którzy odwiedzili księgarnię i kupili dziesiątki poradników dla rodziców, byli w stanie przetrwać rodzicielstwo bez popełniania błędów.

Niemniej jednak lepiej poinformowani ojcowie na ogół oznaczają szczęśliwsze i zdrowsze dzieci. Dlatego czytanie lub szukanie informacji lub konsultowanie się z tymi, którzy już mają dzieci, jest dobrym pomysłem, nawet jeśli nie wprowadzisz w życie ani jednej rady od nich.

Trening psychologiczny dla ojców

Podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka jest najważniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek podejmiesz w swoim życiu. Od momentu, gdy Twoje dziecko zaczyna rosnąć w łonie matki, wszystko się zmienia.

Z tego powodu niczego nie należy pozostawiać przypadkowi. Nawet w przypadku nieplanowanych ciąż trzeba być poważnym i zrozumieć, że od tej chwili nie chodzi już o Ciebie, ale o nowe życie, które się tworzy.

Przygotowanie emocjonalne jest naprawdę istotne. Ważne jest, aby edukować swoje uczucia. Możesz to zrobić, ćwicząc. Bycie bardziej optymistycznym, mniej irracjonalnym, bezinteresownym i wyrozumiałym jest od teraz na szczycie listy rzeczy do zrobienia. Może wydawać się to niemożliwe do zrealizowania, ale jak na pewno już wiesz, od teraz zrobisz dla swojego dziecka wszystko, co możliwe.

Odpowiedzialność to nie tylko wcześniejsze przybycie do biura czy płacenie rachunków na czas, ale także zrozumienie, że od teraz nowe życie zależy od Ciebie i że to jest Twoje największe zobowiązanie.

Jeśli jesteś osobą, która jest zbyt wrażliwa, łatwo traci panowanie nad sobą i zwykle nie patrzy na wszystkie strony sporu (tylko na swoją), to może lepiej poczekać chwilę, zanim zostaniesz ojcem.

Jeśli zdecydujesz się na dziecko, powinieneś przeprowadzić introspekcję i ustalić, jakie elementy z przeszłości Cię naznaczyły. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie popełnisz tych samych błędów ze swoimi maluchami.

Zadaj sobie pytanie, co najmniej lubiłeś w swoich rodzicach? Co w nich doceniałeś? Czy jest coś, czego nie chciałbyś, aby się powtórzyło? Czy poprosiłbyś ich o radę? Na te pytania możesz odpowiedzieć tylko Ty. Spróbuj to zrobić.

Nauka bycia ojcem: szkoła życia

Ręce matki otaczające stopy syna

Możesz zacząć jeszcze przed podjęciem decyzji o zostaniu ojcem, czytając tysiące książek i publikacji. Możesz zapytać swoją mamę, a nawet wezwać lekarza co jakiś czas. Jednak nic nie pomoże Ci bardziej niż ćwiczenie.

Niemniej jednak czeka Cię długa droga, podczas której pojawią się epizody niepewności, udręki i strachu. Z drugiej strony będzie o wiele więcej godzin pełnego szczęścia, miłości i niezapomnianych przeżyć.

Jeśli masz wątpliwości, zapytaj innych. Jeśli czegoś nie wiesz, dowiedz się. Przede wszystkim bądź otwarty na naukę czerpania radości z każdej minuty, którą możesz spędzić ze swoimi dziećmi. To najlepszy sposób na zdobycie najwyższych ocen w karierze zwanej ojcostwem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.