Toksyczne zachowania, którymi odpychasz innych

Toksyczne zachowania, którymi odpychasz innych
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Podobnie jak możemy rozwinąć zachowania, które przyciągają ludzi, możemy również rozwinąć toksyczne zachowania, które odstraszają osoby z naszego otoczenia.

Te toksyczne zachowania mogą negatywnie wpłynąć na nasze relacje z rodziną lub przyjaciółmi. Dlatego, aby dbać o tych, których kochamy i nie zagrażać naszemu systemowi wsparcia, powinniśmy umieć identyfikować i zmieniać te zachowania, które odstraszają innych.

Czasami toksyczne zachowania napędza zazdrość. To negatywna emocja, która może zaszkodzić naszym związkom i wpłynąć na komunikację.

Najpowszechniejsze toksyczne zachowania, którymi odstraszamy innych

1. Zazdrość o sukcesy innych ludzi

Wspomniana przed chwilą zazdrość w połączeniu z poczuciem, że niczego nie osiągnęliśmy to źródło zazdrości o sukcesy innych ludzi. Jeśli zauważysz u siebie takie zachowanie, najlepiej spróbuj przestać porównywać się z innymi.

To prawda, że ​​porównywanie się z innymi daje nam cenne informacje społeczne. Na przykład może nam to powiedzieć, czy jesteśmy najlepsi, czy najgorsi w danej kategorii.

Tego typu porównania mogą przynieść nam korzyści. Jednakże, gdy jesteśmy szczególnie podatni na zazdrość, porównywanie się z innymi nie pomoże w ogóle, a jedynie zniszczy nasz relacje.

Toksyczne zachowania: zazdrość o sukcesy innych

2. Toksyczne zachowania: odbieranie krytyki personalnie

Nie jest dobrym pomysłem przyjmowanie postawy obronnej i atakowanie innych w celu obrony przed krytyką. Jeśli masz tendencje wykazywać takie toksyczne zachowania, uspokój się i spróbuj odwrócić strumień słów od swojego ego. Ego zazwyczaj powoduje, że odbieramy krytykę jako atak na nas samych.

To oczywiście nie oznacza, że ​​powinniśmy przyjąć postawę bierną, niewzruszoną tym, co inni o nas myślą. Zamiast tego lepiej dostosować nasz osąd, aby móc inteligentnie wykorzystywać opinię, jaką mają o nas inni.

3. Uważanie siebie za ofiarę

Zachowywanie się jak ofiara jest również jednym z tych toksycznych zachowań, które odstraszają ludzi. Czasem możemy czuć, jakby wszystkie problemy były skierowane w naszym kierunku. To tylko przeszkadza w rozwoju osobistym.

4. Obsesja na punkcie bólu

Każdy gorszy dzień lub cierpienie i towarzyszące temu negatywne emocje w końcu znikają. Jeśli jednak gromadzisz ból i urazę za każdym razem, gdy przechodzisz trudną sytuację, z czasem staniesz się zgorzkniałym i toksycznym człowiekiem.

5. Brak kontroli nad emocjami

Ludzie powinni zawsze pracować nad kontrolowaniem własnych emocji. W tym sensie musimy zrozumieć, że kiedy panikujemy, mamy napady wściekłości, bądź płaczu lub kiedy targa nami złość, odpychamy ludzi wokół. To cenny pierwszy krok, jeśli chcemy wyeliminować toksyczne zachowania z naszego codziennego życia.

Takie toksyczne zachowania jedynie rzutują na nas obraz niedojrzałości, który sprawia, że ​​inni myślą, że mamy niską samokontrolę. Aby poradzić sobie z tym zachowaniem, zwiększ swoją inteligencję emocjonalną. Słuchaj, co inni mają do powiedzenia na Twój temat i kontroluj swoje emocje dla własnej korzyści.

Toksyczne zachowania: krzyk i wściekłość

6. Brak empatii

Empatia jest bardzo pozytywną cechą. Wiedza, jak postawić się na miejscu innej osoby, pozwoli Ci zrozumieć jej problemy. Takie postępowanie również zwiększy Twoją inteligencję emocjonalną.

Dlatego bycie empatycznym wobec innych ludzi wzmacnia więzi międzyludzkie.

7. Toksyczne zachowania: nie przestrzeganie granic

Musimy szanować granice innych ludzi, jeśli chcemy, aby oni szanowali nasze. Jeśli chodzi o określanie granic, jakie wyznaczają inne osoby, weź pod uwagę to, jakimi ludźmi są. Ich środowisko społeczne może dostarczyć wielu wskazówek, co im się podoba, a co nie.

Na przykład, Japończycy i Chińczycy mają tendencję do zachowywania większego dystansu wobec innych. Z drugiej strony, mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego nie mają zbyt wielu skrupułów, jeśli chodzi o nawiązanie kontaktu fizycznego lub kontakt z innymi ludźmi.

Toksyczne zachowania, które odstraszają ludzi, nie pozwalają nam cieszyć się zdrowym i szczęśliwym życiem ani nawiązywać dobrych relacji z innymi. Dlatego warto zastanowić się nad nimi i podjąć wysiłek w celu ich wyeliminowania lub choćby ograniczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.