Toksyczna matka — pięć skutków wydostania się spod jej wpływu

Czasami relacje z rodzicami powodują cierpienie. Ponadto istnieją ojcowie lub matki, którzy nie czują się dobrze psychicznie, co może mieć szkodliwy wpływ na ich dzieci. Dzisiaj mówimy o pięciu skutkach (lub konsekwencjach) oddzielenia się od toksycznej matki.
Toksyczna matka — pięć skutków wydostania się spod jej wpływu

Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2021

Relacje między rodzicami i dziećmi nie zawsze należą dziś do ideału. Rzeczywiście, nie ma idealnego i idyllicznego życia. W rzeczywistości jest wiele przypadków, w których co najmniej jeden rodzic zachowuje się w sposób powodujący cierpienie i krzywdę. Toksyczna matka może wywierać tak silną presję, że czasami dzieci podejmują trudną decyzję o odejściu z domu. Toksyczna matka przestaje wtedy mieć bezpośredni wpływ na dziecko.

Jak taka decyzja wpłynęłaby na ciebie emocjonalnie? Jakie są skutki rozstania z matką, z którą masz toksyczny związek lub która przejawia szereg zachowań, które są szkodliwe dla twojej autonomii i dobrego samopoczucia? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

Toksyczna matka — skutki oddzielenia

Jakie są skutki oddzielenia się od toksycznej matki? Czy wszystkie są negatywne, czy są też jakieś pozytywy? Ten artykuł jest oparty na wyznaniach osób, które doświadczyły tego rodzaju sytuacji. Przede wszystkim skupimy się na tym, co możesz czuć zarówno emocjonalnie, jak i społecznie, jeśli kiedykolwiek będziesz musiała podjąć tak trudną decyzję.

Kobieta z wątpliwościami

Izolacja i brak zrozumienia

Oddzielenie od toksycznej matki może początkowo wiązać się z poczuciem izolacji i niezrozumienia. Dzieje się tak dlatego, że społecznie i kulturowo nie jest akceptowane dystansowanie się lub oddzielanie się od osoby, która dała Ci życie.

W rzeczywistości mogą to być jedne z pierwszych efektów, jakich doświadczysz. Na szczęście jednak można nad nimi pracować, a Twoje uczucia z czasem się zmienią. Niemniej jednak nie wahaj się poprosić o profesjonalną pomoc, jeśli czujesz, że jej potrzebujesz.

Poczucie winy i wstydu

Inną bezpośrednią konsekwencją odejścia od toksycznej matki jest pojawienie się poczucia winy i wstydu. Do pewnego stopnia to zupełnie „normalne”. Podobnie jak w poprzednim punkcie, są to uczucia, które wynikają z faktu odrzucenia własnej matki z własnych, wyjątkowych i bardzo osobistych powodów. Niemniej jednak możesz czuć się winna, ponieważ uważasz, że nie zachowałaś się zbyt dobrze.

Jednak w przypadku uczucia wstydu może to być bardziej na poziomie „społecznym”. Dzieje się tak, ponieważ martwisz się tym, co inni mogą powiedzieć lub pomyśleć. Rzeczywiście, niestety, to smutny fakt, że wszyscy jesteśmy zbyt pod wpływem tego, co myślą o nas inni.

Uwolnienie

Na szczęście nie wszystkie skutki oddzielenia od toksycznej matki są negatywne. W końcu pamiętaj, że podjąłeś decyzję, ponieważ wierzysz, że ostatecznie będzie to dla ciebie dobre. Z tego powodu uwolnienie jest kolejnym z uczuć, które mogą pojawić się w wyniku twojej decyzji. W rzeczywistości uwalniasz się od negatywnych konsekwencji utrzymywania toksycznej relacji z matką. Od cierpienia, udręki… i wszystkich negatywnych aspektów, jakie wytworzyła w Tobie toksyczna więź.

Powinniśmy wspomnieć, że uwolnienie zwykle pojawia się po okresie, w którym ciężko pracowałaś, aby zaakceptować nową sytuację. Ostatecznie jest to niezwykle złożona i bolesna rzeczywistość. Jednak pozytywne skutki oddzielenia się od toksycznej matki wykraczają poza poczucie uwolnienia. Oznaczają również spokój ducha i ustanie cierpienia.

Uczucie ambiwalencji

Decyzja o oddzieleniu się od toksycznej matki jest zawsze trudna. Dlatego po jej podjęciu jest zupełnie normalne, że czujesz się ambiwalentnie. Z jednej strony czujesz się uwolniona, spokojna i spokojna. Z drugiej jednak boisz się, że popełniłaś błąd i straciłaś kogoś ważnego. Masz wątpliwości. To zupełnie logiczne. W rzeczywistości ten etap jest częścią procesu żałoby.

Niepewność

Uczucie niepewności często wynika z decyzji, która jest tak skomplikowana, jak wyprowadzka lub zerwanie więzi z własną matką. Niepewność oznacza brak pewności co do konkretnych rzeczy. Niepokój, który pojawia się w wyniku niewiedzy na temat tego, co się wydarzy. W obliczu niepewnej przyszłości pojawianie się tego rodzaju uczuć jest całkowicie normalne. Aby nad nimi pracować, musisz skupić się na chwili obecnej.

„W obliczu niepewności nie ma nic złego w nadziei”.

-Carl Simonton-

Mężczyzna rozmyśla

Toksyczna matka — refleksja

W tym artykule opisaliśmy tylko kilka skutków oddzielenia się od toksycznej matki. Jednak rzeczywistość każdego człowieka jest wyjątkowa i nie wszyscy będą postępować według jednakowego schematu. Oczywiste jest, że taka decyzja wstrząśnie twoim życiem pod wieloma względami. Dlatego logiczne jest, że pojawią się intensywne emocje, takie jak poczucie winy, wyrzuty sumienia, melancholia czy smutek.

Na szczęście pojawiają się również pozytywne i uwalniające uczucia, zwłaszcza jeśli pracujesz nad sytuacją, udając się na terapię. Pozytywne uczucia pojawiają się, ponieważ zakończyłaś etap, który powodował cierpienie, a teraz raz na zawsze przejąłeś kontrolę nad swoim życiem.

Cokolwiek zdecydujesz, pamiętaj o zastanowieniu się i uznaniu, że Twoja decyzja niekoniecznie jest nieodwołalna. Na przykład możesz na jakiś czas zdystansować się od matki i wznowić kontakt później, gdy wszystko się uspokoi. Alternatywnie możesz rozpocząć z nią terapię rodzinną.

Budujesz swoją ścieżkę życia i zawsze musisz podejmować decyzje w oparciu o to, co uważasz za dobre.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • James, J.W. & Friedman, R. (2001) Manual para superar las pérdidas emocionales. Los libros del comienzo. Madrid.
  • Rojas-Marcos, L. (2014). La familia: De relaciones tóxicas a relaciones sanas. Editorial Grijalbo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.