Techniki kontrolowania emocji dla lepszego życia

Techniki kontrolowania emocji dla lepszego życia
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W swoim życiu codziennym dzieją się rzeczy, które mogą wyprowadzić Cię z równowagi. Sposób, w jaki reagujesz na te problemy determinuje jakość Twojego życia. Jedną z najlepszych metod na radzenie sobie z taką sytuacją są techniki kontrolowania emocji.

Pomogą Ci one poczuć się pewniej we własnej skórze oraz kompetentnie w każdym momencie życia. Techniki kontrolowania emocji, które są umiejętnie wykorzystywane mogą znacząco poprawić Twoje życie. 

Antonio Damasio, znany portugalski lekarz i neurolog, przypomina nam w swoich książkach o tym, że świat emocji był przedmiotem o słabym zainteresowaniu naukowców aż do dwudziestego wieku. Chociaż znane były już prace Williama James i dla wielu specjalistów od neurologii i nauk behawioralnych było to absolutnie wystarczające. Damasio był tym, który przetarł szlaki. Starał się zrozumieć empirycznie jak emocje wpływają na decyzje, które podejmujemy.

Uczucia oraz świat emocjonalny tworzą rodzaj wyrafinowanego mechanizmu, który bezpośrednio łączy się z naszymi myślami i zachowaniem. Jest niezwykle przydatne zrozumieć te procesy. Jeśli będziesz w stanie je kontrolować, możesz wykorzystać je na swoją korzyść. Pomoże Ci to ukształtować swoje życie tak, jak tego pragniesz. Ponadto, będziesz czuć się pewniejszy siebie.

Zobaczmy jak można tego dokonać. 

“Emocje oraz uczucia nie są luksusem, są sposobem na wyrażanie naszych stanów mentalnych innym osobom. Lecz są również dla nas przewodnikiem do tego jak podejmowac decyzje.”

-Antonio Damasio-

Twarz krzyczy

Techniki kontrolowania emocji na co dzień

Każda decyzja, każda myśl, każdy krok, który podejmujesz w swoim życiu codziennym jest przepełniony jakimś rodzajem emocji. Nic co ludzkie, nie jest szkodliwe. Wszystko ma swoją przyczynę lub o czymś nam przypomina. Zawsze istnieją jakieś ukryte motywy lub lęki. Możesz znaleźć źródło tego wszystkiego w strukturze mózgu, która jest równie niesamowita, jak i złożona. Mowa tutaj o układzie limbicznym.

To rejon mózgu, który odpowiedzialny jest w dużej mierze za to kim jesteś oraz co robisz. Niemniej jednak nie zawsze wyciąga z Ciebie to, co najlepsze. Czasami Twoje emocje przesłaniają myśli oraz zdolność do koncentracji. Działasz lub reagujesz nierozsądnie. Sam przysparzasz sobie kłopotów lub masz wrażenie, jakby wszystko wymykało się spod kontroli.

Aby uniknąć lub ograniczyć sytuacje tego typu, nie ma nic lepszego, niż odpowiednie techniki kontrolowania emocji. Przypatrzmy się kilku przykładom.

1. Kontroluj swoje myśli

Psychologia kognitywno-behawioralna zwykle posiada świetne sugestie dotyczące strategii kontrolowania emocji. Może okazać się pomocne pamiętanie o poniższych wskazówkach:

  • Nie możesz radykalnie zmienić swoich emocji. Jednakże jeśli poprawisz swoją zdolność do koncentracji, możesz być w stanie je kontrolować.
  • Jeśli będziesz kontrolowany przez strach, niepokój lub zmartwienia, musisz zatrzymać potok myśli, które karmią tą negatywność. Musisz powiedzieć “dość”. Następnie kieruj swoje myśli w stronę czegoś bardziej konstruktywnego i przydatnego.
  • Na przykład, Moja jutrzejsza prezentacja wyjdzie strasznie, będę wyglądać jak głupiec. ⇔ Jestem dobrze przygotowany do swojej prezentacji, znam się na temacie i z radością podzielę się z innymi tym, nad czym tak ciężko pracowałem. 

2. Poszerz swoje horyzonty

Ludzie zwykle patrzą na świat poprzez tunel. Koncentrujemy na jednym punkcie wszystkie nasze myśli i emocje. Zapominamy jak zdrowo jest cofnąć się nieco i spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. W ten sposób możemy “przewietrzyć” nasze pomysły, zdystansować się od toksycznych ludzi, sytuacji i nawyków.

Zatem za każdym razem kiedy czujesz, że gdzieś utknąłeś, jesteś zestresowany, brakuje Ci inspiracji, nabierz nieco dystansu. Podnieś wzrok oraz spójrz na życie z szerszej perspektywy. W końcu świat jest pełen możliwości.

Umysł

3. Głębokie oddychanie

Techniki kontrolowania emocji obejmują również specjalne sposoby oddychania, o których już wcześniej wspominaliśmy. To prosta oraz skuteczna droga na trzymanie swoich emocji w ryzach. Możesz skorzystać z nich za każdym razem, kiedy czujesz się przytłoczony. Aby to zrobić, potrzebujesz tylko spokojnej oraz relaksującej przestrzeni. Następnie podejmij następujące kroki:

  • Usiądź prosto.
  • Wdychaj powietrze przez nos przez 5 sekund. Staraj się wciągać powietrze w okolicach brzucha. Celem jest praktykowanie oddychania za pomocą przepony.
  • Wstrzymaj oddech na 6 sekund.
  • Nnstępnie wypuszczaj powietrze przez usta przez 7 sekund.

Powtórz ten cykl kilka razy. Poczujesz natychmiastowy spokój.

“Jeśli traktujesz człowieka takim, jakim jest, takim też pozostanie. Jeśli jednak będziesz traktować go tak, jakim on powinien być lub mógłby być, wtedy stanie się on tym, kim powinien być lub może być.”

-Goethe-

4. Wizualizacja mentalna

Techniki kontrolowania emocji są niezwykle skuteczne i przydatne. Wśród nich wyróżniamy wizualizację. Z pewnością zrobiłeś to w którymś momencie życia. Przewidywanie wszystkich możliwych rzeczy, które mogą pójść źle – porażki, zaniedbania, nieprzyjemne spotkania itp. Twój umysł jest ekspertem w wyobrażaniu sobie katastrofalnych sytuacji. Jednakże zwykle nie wyobrażasz sobie jak je rozwiązać, gdyby się wydarzyły. Twoja wizualizacja staje się ciągłym zmartwieniem.

  • To Twoja odpowiedzialność. To dlatego wizualizacja jest taka ważna. Wyobraź sobie co byś właściwie zrobił, gdyby spełniła się Twoja najgorsza myśl.
  • Na przykład możesz wyobrazić sobie, że wyrzucili Cię z pracy. W tym momencie pomyśl o tym, co byś powiedział swojemu szefowi lub jakbyś zareagował, jeśli Twoja partnerka wykazywałaby Tobą mniejsze zainteresowanie.

Ta cała praktyka pomaga Ci przygotować się na właściwą reakcję (to znaczy, gdyby jakakolwiek z tych rzeczy się przytrafiła).

5. Oczekuj pozytywnego

Życie składa się z cykli. Czasami musisz odnowić pewne aspekty siebie. Szczególnie ten złożony psychologiczny “dysk twardy”, który posiada każda istota ludzka. Coś, o czym musisz pamiętać to, że będziesz przechodzić przez fazy braku motywacji. Momenty, kiedy apatia i negatywne emocje trzymają się Ciebie jak jakaś dziwna, niewidzialna rdza.

Kiedy tak się dzieje, pamiętaj, że to normalne. Motywacja, pragnienie oraz pozytywność są dynamiczne oraz potrzebują nowych inspiracji, aby nie utknąć w miejscu. Zatem za każdym razem kiedy poczujesz negatywne emocje, powiedz sobie, że to czas na zmianę.

Wolność

Kiedy coś zostaje takie samo przez długi czas, staje w martwym punkcie. To dlatego ważne jest, by stawiać sobie wyzwania każdego dnia. Pomogą Ci w tym techniki kontrolowania emocji. Stosuj je oczekując w sercu pozytywnych rezultatów. Wierz w siebie oraz w to, że cokolwiek się nie stanie, skończy się pozytywnie, a Ty ruszysz przed siebie. Odnajdź nowe inspiracje oraz ofiaruj sobie egzystencjalny początek. Z pewnością wzbogaci to Twoje życie oraz uczyni je bardziej interesującym…

Nie wahaj się, by się by sięgnąć po te techniki kontrolowania emocji. Dlaczego stale czekać na lepsze życie?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.