Tai Chi - 7 dobrych powodów, by je ćwiczyć

Tai Chi - 7 dobrych powodów, by je ćwiczyć

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2018

Tai Chi zyskało dużą popularność na całym świecie w ciągu ostatnich kilku lat. Wywodzi się z imperialnych Chin, ale dziś miliony ludzi praktykują ją w każdym zakątku świata.

Tai Chi jest praktyką fizyczno-duchową, ale jednocześnie także techniką medytacji. To sztuka walki, ale także sposób na życie. Ludzie nazywają to “medytacją w ruchu”. Ma ona wielu naśladowców, ponieważ jest wielu ludzi, którzy odnaleźli w niej ogromne korzyści dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego.

“Gładko płynie woda tam, gdzie strumyk jest głęboki”

-William Szekspir-

Ta sztuka walki w zasadzie polega na uczeniu się i ćwiczeniu serii ruchów lub “kształtów“. Przyjmujesz pewne pozy, a następnie harmonijnie poruszasz się wraz z innymi, aż do zakończenia sekwencji. Kształty mają poetyckie nazwy, takie jak “biały żuraw rozpościerający skrzydła” lub “przedziałek w grzywie dzikiego konia”. Tai Chi ma bardzo dobry wpływ na organizm, a poniżej porozmawiamy o kilku korzyściach.

1. Tai Chi daje ci energię życiową

Tai Chi jest ściśle związane z filozofią taoizmu. Dlatego mówi o energii jako “Qi” lub “Chi”. Jest to część energii życia. Według tradycyjnej medycyny chińskiej energia ta ma swobodnie przepływać przez twoje ciało odpowiednimi ścieżkami. Jeśli tak się nie stanie, pojawia się ból i choroba, ponieważ twoje Qi jest zablokowane.

Tai Chi o zachodzie.

Ruchy Tai Chi mają na celu aktywację tego przepływu energii i uwolnienie wszelkich blokad. Poczujesz to najpierw w mięśniach, układzie oddechowym i układzie krążenia. W ten sposób chroni twoje ciało przed chorobą.

2. Twój umysł uspokaja się z Tai Chi

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Tai Chi jest również techniką relaksacyjną. Pozycje są przeznaczone do rozluźnienia napiętych mięśni. Wykorzystuje techniki oddychania, które wspierają w tobie stan spokoju i opanowania.

Równowaga psychiczna jest jednym z celów Tai Chi. Pomaga zrównoważyć emocje i zapewnia bardziej pozytywny stosunek do życia. Ludzie, którzy codziennie korzystają z Tai Chi, rzadziej odczuwają niepokój.

3. Twoje ręce i nogi stają się silniejsze

Zasadniczo wszystkie pozy w tej sztuce walki wymagają stania. Twoje stawy stanowią podstawę całej praktyki tej wyjątkowej sztuki walki. Twoje kończyny otrzymują więcej tlenu a mięśnie stają się mocniejsze. Ręce i nogi staną się znacznie silniejsze. Zapobiega także utracie masy mięśniowej, proces ten zaczyna przyspieszać po 40 roku życia.

Tai Chi nad morzem.

4. Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia

Wykonywanie każdego ćwiczenia jest doskonałym sposobem na wzmocnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Tai Chi nie jest wyjątkiem. Ale ma dodatkową zaletę, że jest łagodnym, progresywnym ćwiczeniem, łączącym dynamiczny i statyczny ruch.

Badania wykazały, że twoje tętno spada podczas Tai Chi, ale krążenie rośnie. Głębokie oddychanie zwiększa również pojemność płuc.

5. Pomaga przy migrenach, bólach mięśni i bezsenności

Ból mięśni często wynika ze złej postawy lub napięcia. Pozy, które przybierasz przy Tai Chi pomagają poprawić twoją postawę w codziennym życiu i rozluźniają mięśnie. Stąd mniejszy ból mięśni i mniej migren, między innymi.

Nacisk na równowagę fizyczną i psychiczną sprawia, że ​​omawiana sztuka walki jest idealną praktyką dla osób cierpiących na bezsenność. Pomaga ci to uporządkować swój niepokój tak, aby nie przerodził się w ciągły lęk i kłopoty ze snem.

6. Tai Chi rozluźnia stawy i chroni cię przed upadkami

Jak wspomnieliśmy wcześniej, twoje stawy odgrywają ogromną rolę w Tai Chi. Ruchy rozciągają i rozluźniają twoje łokcie, kolana, biodra i dłonie. Stawy stają się dzięki temu bardziej elastyczne i silniejsze.

Kobieta ćwicząca Tai Chi

Ruchy zmieniają się wraz ze wzrostem siły. Obejmują szeroki zakres ruchów ciała. Łącznie te aspekty przekładają się na mniejsze ryzyko upadków i urazów. Twoje ciało staje się silniejsze, a to poprawia równowagę.

7. Pomaga mózgowi pracować lepiej i obniża wysokie ciśnienie krwi

Wydaje się również, że ta sztuka walki poprawia pamięć dzięki dodatkowemu tlenowi wysyłanemu do mózgu. Co więcej, poprawia koncentrację i ostrość psychiczną, ponieważ sekwencje ruchów wymagają obu tych umiejętności. W rzeczywistości badania wykazały, że osoby z nadciśnieniem tętniczym zauważają poprawę, jeśli praktykują Tai Chi.

Jak widać, omawiana sztuka walki to praktyka o ogromnym potencjale. Możesz ćwiczyć bez względu na to, ile masz lat i gdzie się znajdujesz. Szczególnie polecamy ją osobom, które chcą spróbować medytacji, ale szukają czegoś bardziej dynamicznego niż joga czy inne metody relaksacyjne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.