Szybcy i wściekli — kilka lekcji życiowych

Szybcy i wściekli to amerykańska saga filmowa skupiająca się na nielegalnych wyścigach ulicznych i kradzieżach.
Szybcy i wściekli — kilka lekcji życiowych
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Camila Thomas

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2023

Filmowa saga Szybcy i wściekli to bez wątpienia jeden z najlepszych przykładów filmów akcji. Niektóre filmy przykuwają zarówno uwagę, jak i serce. Dobra saga filmowa to taka, którą można oglądać raz za razem i nigdy się nam nie nudzi.

Ludzie mają tendencję do identyfikowania się z postaciami z ekranu i ekscytują się akcją. Jednak Szybcy i wściekli to znacznie więcej niż filmowa seria o wyścigach samochodowych.

Szybcy i wściekli – lekcje życia

[umieścić]https://www.youtube.com/watch?v=2TAOizOnNPo[/umieścić]

1. Szybcy i wściekli, rodzina i zespół

Być może zauważyłeś, jak koncepcja rodziny konsoliduje się w całym przemyśle filmowym. Niezależnie od tego, gdzie na świecie znajdują się jej członkowie, rodzina jest zawsze zjednoczona. W ten sposób rodzina z serii Szybcy i Wściekli działa na pełnych obrotach, gdy tylko zaistnieje sytuacja awaryjna.

Rodzina zawsze wie, kiedy jest czas na świętowanie. Jednocześnie rozumie też, kiedy jest czas, aby podjąć wysiłek i wykonać dodatkową pracę, aby więzi, które ich łączą, pozostały silne. W pierwszym filmie wielokrotnie można zobaczyć całą rodzinę siedzącą przy stole, jedzącą lunch. Ta sama scena powtarza sześć filmów później. Różnica polega na tym, że są w niej nowi członkowie, podczas gdy innych już nie ma. Rodziny przecież ciągle się zmieniają. Część, która się nie zmienia, to ich poczucie przynależności.

2. Miej cel

Chociaż każdy członek rodziny ma swoje własne cele, mają też jeden wspólny cel. Chcą być silni, zjednoczeni i zsynchronizowani jako grupa. W filmach Szybcy i wściekli celem nie jest zbaczanie ze ścieżki i trwanie przy własnych przekonaniach, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Dom, na przykład, organizuje swoje życie i cele jako kamienie milowe. Oznacza to, że każdy większy cel składa się z tych skromniejszych, które zbliżają go do głównego marzenia. Film ten tym samym pokazuje nam, jak ważne jest, aby mieć cel i wiedzieć, jak go osiągnąć w codziennym życiu. Potrzebujesz hierarchicznie ważnych celów przekrojowych, które pozwolą Ci się nie zgubić, gdy skupisz się na szerszym obrazie. Jest to przydatne, gdy na przykład chcesz awansować w pracy, nie zapominając, że chcesz też być dobrą osobą.

3. Zostaw przeszłość za sobą

Kilka postaci z sagi Szybcy i wściekli raz po raz przypominają Ci jedną z najlepszych lekcji w życiu. Przeszłość jest przeszłością i nie możesz jej zmienić, tylko ją zaakceptować. To, co możesz zrobić, to zintegrować ją ze swoją historią i ruszyć dalej.

Niezależnie od decyzji, które podjąłeś w przeszłości, przyszłość jest główną częścią Twojej motywacji. To pozytywny impuls, który utrzymuje Cię w teraźniejszości, więc nie narażasz jej na szwank, pozwalając, by lęk wydobył z Ciebie to, co najlepsze.

Dwie postacie Szybcy i Wściekli w samochodzie.

4. Naucz się być liderem i kolegą z zespołu

Jedną z najbardziej niesamowitych cech tej serii jest to, że każda z postaci ma potencjał do bycia liderem. Jednocześnie wszyscy bohaterowie wiedzą, kiedy być częścią zespołu i pozwolić komuś innemu przejąć prowadzenie. Zwykle rola ta spada na Doma, który wydaje się być urodzonym liderem.

Jednak wszyscy w rodzinie ufają swoim instynktom i zdolności do podejmowania decyzji. Dom nie boi się też delegować i pozwalać innym przejąć kontrolę. W pełni ufa swojej rodzinie i wierzy, że są oni w stanie podejmować ważne decyzje. W tym sensie dobry lider zawsze zna mocne i słabe strony członków swojego zespołu. Przydziela zadania zgodnie ze specyficznymi zdolnościami każdego z nich.

5. Szybcy i wściekli – podążaj za głosem serca

Podążanie za sercem to jedna z idei obecnych w kilku filmach. Oznacza, że nie boisz się kochać i wyrażać tę miłość. Twoja rodzina nigdy się nie dowie, że ich cenisz, jeśli im tego nie pokażesz. Okazywanie uczuć jest tym, co utrzyma Twoją rodzinę razem.

Dlatego też policjant Brian pozwala Domowi odejść – zna jego motywy. Na dłuższą metę właśnie dlatego rodzina Doma z łatwością akceptuje Briana jako jednego ze swoich. Jak widać, jest to moment, w którym zaczyna się prawdziwe braterstwo.

6. Miej pasję

Jak wielu innych, Brian mógł być zwykłym policjantem w mundurze. Jednak postanowił podążać za swoją pasją. Dzięki swojej miłości do samochodów i wyścigów oraz wykonywaniu uczciwej i porządnej pracy, Brian zostaje agentem FBI przydzielonym do tajnej misji.

7. Wygrana to wygrana

Wreszcie, przez cały film jest jasne, że Brian i Dom zawsze rywalizowali ze sobą, co przełożyło się na chęć wygrania. Tak więc w pierwszym filmie Szybcy i wściekli Brian po przegranej mówi Domowi, że prawie wygrał. Wtedy Dom mówi jedną z najważniejszych kwestii:

„Zapytaj dowolnego kierowcę, każdego prawdziwego kierowcę. Nie ma znaczenia, czy wygrasz o centymetr czy kilometr, wygrana oznacza wygraną”.

-Dominic Toretto, Szybcy i wściekli

Jak widać, każdy sukces osiągnięty uczciwie zasługuje na uznanie. To jest coś, o czym ludzie często zapominają. Szybko odwracają się od swoich osiągnięć i skupiają się na swoich błędach, co wpływa na ich samopoczucie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.