Szczęśliwi ludzie - 7 rzeczy, które robią inaczej

Szczęśliwi ludzie - 7 rzeczy, które robią inaczej

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2017

Szczęście przychodzi i odchodzi. Ale niektórzy ludzie wydają się być zawsze szczęśliwi. Czy to dlatego, iż osiągnęli swoje cele albo znaleźli spełnienie w życiu? W rzeczywistości ludzie są szczęśliwi, ponieważ przeżywają radość, która jak magnes przyciąga dobre rzeczy, przenikających z powrotem do ich umysłów.

Szczęście to zmiany w sposobie postrzegania świata. To zależy od tego jak patrzysz na swoje położenie i na czym się skupiasz. Szczęście jest również nawykiem. I właśnie dlatego, nawet kiedy nie wszystko idzie dobrze, szczęśliwi ludzie działają inaczej.

“Jeśli zmienisz sposób patrzenia na pewne rzeczy, one również się zmienią.”

-Wayne Dyer-

Szczęśliwi ludzie i ich nawyki

Szczęście to chyba jedna z najbardziej poszukiwanych rzeczy na świecie. Tak naprawdę, dla wielu osób to jest poszukiwaniem całego życia, ale tylko dlatego, że źle definiują pojęcie szczęścia. Dochodzi do tego zwłaszcza wtedy, gdy szczęściu przypisują jakieś materialne dobra, zamiast zrozumieć, iż ono jest zjawiskiem wewnętrznym.

“Pieniądze szczęścia nie dają. To ludzie czynią innych szczęśliwymi.”

-Steve Wynn-

Szczęśliwi ludzie zwykle postępują zgodnie określonego zestawu nawyków, które przynoszą pokój w ich życie. Oto kilka najważniejszych:

1. Patrzą ze współczuciem, nie z niechęcią

Szczęśliwi ludzie lubią pomagać. Wiedzą, że dając coś innym, zmieniają ich życie. I to przynosi im radość.

Ludzie bez miłosierdzia nie widzą radości w dawaniu. Są samolubni i pozbawieni empatii. Natomiast szczęśliwi ludzie lubią dawać więcej, niż otrzymywać, ponieważ ich sposób życia bazuje się właśnie na tym.

“Jeśli chcesz, by inni byli szczęśliwi, ćwicz współczucie. Jeśli chcesz być szczęśliwym, ćwicz współczucie.”

-Dalai Lama-

2. Wyrażają miłość zamiast obojętności

Szczęśliwi ludzie kochają innych. Po prostu promieniują miłość. Patrząc na innych z miłością, mogą dostrzec w ludziach najlepsze. Pozwala im to znaleźć w tych osobach cechy, które są zwykle niezauważane. Dzięki miłości ludzie błyszczą.

Dziewczyna i chłopak przytulają się

Z drugiej strony, nieszczęśliwe osoby  pokazują innym swoją apatię. Ich wzajemne relacje cechują się gniewem i brakiem tolerancji. To skutkuje osądzeniem ludzi ze strachu, co przyciąga w ich życie negatywne czynniki.

3. Przyjmują zamiast sprzeciwiać się

Szczęśliwi ludzie akceptują to, co się trafia na życiowej drodze. Zamiast opierania się i starania o lepsze życie, szczęśliwe osoby próbują się uczyć każdym za wyzwaniem, rozwijać się i rosnąć nad sobą.

Absolutnie inaczej zachowują się nieszczęśliwi ludzie. Nie chcą przyjąć swojej sytuacji i walczą z nią. Zamiast wyciągać pozytywne wnioski, osoby, żyjące z goryczą, przegapiają szansę na rozwój i nową wiedzę, które mogą uzyskać.

“Najpierw przyjęcie potem działanie. Cokolwiek się dzieje, zaakceptuj to tak, jakbyś sam na to się zdecydował. Zawsze pracuj “z”, nie “przeciwko”. To w cudowny sposób zmieni całe Twoje życie.”

-Eckhart Tolle-

4. Widzą problemy jako możliwość rozwoju

Szczęśliwi ludzie tak samo jak wszyscy inni mają różne problemy, lecz stwierdzają, że ich wyzwania to możliwość rozwoju i robienia czegoś innego.

Nawet w najdelikatniejszych momentach szczęśliwe osoby widzą powody, by patrzeć w przyszłość z optymizmem. Przyjmują te zmiany, patrzą na nie jako na wyzwania i nawet w najtrudniejszych dostrzegają różne możliwości.

5. Przebaczają zamiast się upierać

Szczęśliwi ludzie nie trzymają urazy, ponieważ wiedzą, że to wywiera negatywne wpływ na umysł, ciało i duszę. Zostawiają przeszłość i kontynuują poszukiwanie radości w tym, co nadchodzi.

Kwiaty wylatują z dłoni

Ludzie, którzy nie potrafią przebaczać, przyciągają do swojego życia negatywność i ubóstwo. Nieszczęśliwe osoby są przekonane, iż przebaczenie to nie sposób na pozbycie się złych myśli, tylko gwarancja ponownego ataku.

Ale szczęśliwy człowiek traktuje przebaczenie jako akceptację, że coś bolesnego się wydarzyło i że trzeba to sobie odpuścić.

“Przebaczenie to uwolnienie więźnia i odkrycie, że ten więzień to ty.”

-Lewis B. Smedes-

6. Zamieniają swoje słabości w mocne strony

Szczęśliwi ludzie nie skupiają się na swoich słabościach, lecz starają się wykorzystać swoje mocne strony. Zamiast gry w ofiarę, szczęśliwa osoba rozumie swoje słabe strony i stara się uzyskać w nich siłę.

Ci ludzie wiedzą w jaki sposób zidentyfikować własne słabości i jak je wykorzystać. Dzięki swoim słabym stronom mogą odnaleźć siłę, by je pokonać. Ten proces samopoznania również odkrywa im to, czego naprawdę chcą od życia.

7. Motywują, nie krytykują

Jak wszyscy inni, szczęśliwi ludzie walczą o swoje cele, lecz nie dla wzmocnienia własnej samooceny lub krytykowania innych. Chcą osiągnąć swoje marzenia zachowując pozytywne nastawienie.

Inne osoby starają się traktować z godnością i szacunkiem, zamiast oceniać. Nie krytykują innych, tylko patrzą na nich z miłością i podziwiają ich najlepsze cechy. W przeciwieństwie do osób nieszczęśliwych, nie muszą krytykować, by pokonać własną niepewność.

Dziewczyny przytulają się

Zdobądź szczęście zmieniając nastawienie

Istnieją rzeczy, których nie da się zmienić. Ale możesz co najmniej kontrolować to, w jaki sposób je postrzegasz. Szczęście nie jest czymś, co można znaleźć, ale możesz uzyskać satysfakcję w poszukiwaniu.

Jeśli nie jesteś otwarty i nie jesteś gotów do bycia szczęśliwym, ono nie zapuka do Twoich drzwi. Szczęście to wybór. To jest nastawienie, które zmienia wszystko. Bycie szczęśliwym zależy tylko od Ciebie, ponieważ to właśnie Ty decydujesz o tym, jaki wpływ wywiera na Ciebie to, co dzieje się dookoła.

“Gdy zaczynasz rozumieć kim jesteś, nie próbując tego zmienić, transformujesz się automatycznie.”

-Jiddu Krishnamurti-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.