Szczęście - naucz się odpuszczać i wracać silniejszym

Szczęście - naucz się odpuszczać i wracać silniejszym

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2017

Szczęście to ciągła walka. Gdy znajdujesz się twarzą w twarz z ciężką sytuacją, potrzebujesz dużo odwagi by odpuścić sobie we właściwym czasie. Dostrzec, co się stało, zrozumieć swoje uczucia i wrócić.

Odpuścić, by odzyskać siłę i spróbować ponownie. Wszystko to aby osiągnąć szczęście.

Wybranie właściwego momentu wycofania się ze związku, sprzeczki z inną osobą lub niesatysfakcjonującej pracy wymaga od Ciebie odpowiedniej życiowej siły oraz pokonania strachu przed konsekwencjami.

Często przechodzimy przez sytuację, które nas męczą. Ale nie zawsze jesteśmy w stanie odpuścić je, aby odzyskać siły.

Jak znaleźć szczęście

W pewnych momentach trzeba najpierw pomyśleć o własnym szczęściu i poszukać wewnętrznego spokoju, aby odzyskać siły. W takich sytuacjach najważniejszym jest spójność tego, co myślisz, czujesz, mówisz i robisz.

“Szczęście to wnętrze, nie powłoka. I dlatego nie zależy od tego, co mamy, tylko od tego, kim jesteśmy.”

-Pablo Neruda-

Szczęście to pojęcie, które wydaje się być utopią, gdyż mówimy o nim zwłaszcza w czasie przeszłym, tzn. “Latem 2000 roku byłem szczęśliwy”. Naukowcy z obszaru pozytywnej psychologii zgadzają się z koncepcją szczęścia opartej na trzech składnikach:

  • Częste doświadczenie pozytywnych uczuć (radość, przyjemność, miłość)
  • Rzadkie doświadczenie negatywnych uczuć (smutek, stres, strach, ból)
  • Wysoki poziom zadowolenia z życia
Dziewczyna pod drzewem

Czyli szczęśliwa osoba to taka osoba, która doświadcza mnóstwo pozytywnych uczuć, mało negatywnych i jest zadowolona z życia. Nie warto jednak zapominać, że nie ma czegoś takiego jak obiektywna definicja szczęścia. To jest raczej kwestią subiektywną.

Szczęście w znaczeniu subiektywnym to sprawa poszukiwania tego, co wypycha nas samych z sytuacji, w których czujemy się niewygodnie albo nieszczęśliwie. A później pomaga nam wrócić, gdy odzyskamy potrzebną energię.

Inteligencja emocjonalna i jej rola w odzyskaniu siły

Ludzkie szczęście bezpośrednio zależy od pewnych emocji oraz humoru. I właśnie tu wchodzi w grę inteligencja emocjonalna, ponieważ jest to zdolność do zrozumienia własnych uczuć i radzenia sobie z emocjami innych osób.

“Zdolność do robienia pauzy i nie podejmowania impulsywnych działań staje się kluczową umiejętnością  emocjonalną w nowoczesnych czasach.”

-Daniel Goleman-

Mówiąc o emocjach, niektórzy specjaliści trzymają się zdania, iż można je w pełni kontrolować. Natomiast inni uważają, że tego nie da się zrobić. Tak czy siak, zostały przeprowadzone badania, które wykazują, iż sposób w jaki interpretujesz swoje emocje, może zmienić sposób, w jaki je doświadczasz.

Latające motyle wokół walizki

Na przykład, panicznie boisz się występów publicznych, ciągle denerwujesz się, myślisz o tym w negatywny sposób. Ale jeżeli tylko nastawisz swój umysł na pragnienie, by dobrze to zrobić, z większym prawdopodobieństwem odniesiesz sukces.

Po prostu zrozum swoje uczucia i zarządzaj nimi na swoją korzyść, żeby osiągnąć szczęście.

Nie uciekasz, tylko zamierzasz wrócić silniejszym

Samotność to często wspaniała okazja na poznanie siebie i zastanowienie się nas własnym życiem. Daje możliwość, aby zidentyfikować swoje mocne i słabe strony oraz poprawić to, co warto poprawić.

“Zaprzyjaźnij się z samotnością. Pomoże Ci lepiej poznać siebie, spotkać twarzą w twarz ze swoją naturą. Samotnie, gdy nikt Ci nie przeszkadza.”

-Walter Riso-

Z tego powodu nie postrzegaj samotności jak czegoś negatywnego. Raczej jako towarzysza w procesie samopoznania, którego potrzebujesz w różnych momentach swego istnienia. Czasami trzeba odzyskać siły i energię, wrócić do początku, a spokój i samotność pomogą Ci w tym.

Jak zarządzać swoimi emocjami i odzyskać energię

Używanie inteligencji emocjonalnej wymaga identyfikacji własnych emocji i nastrojów. Na przykład trzeba umieć rozpoznawać swój gniew, zdenerwowanie i smutek, żeby działać na podstawie tych uczuć. Poniżej są przedstawione narzędzia do efektywnego zarządzania negatywnymi emocjami.

Myśl o swoich zaletach, nie słabościach

Jeśli zatrzymasz się na chwilę i się zastanowisz nad tym wszystkim, co mówisz sobie w czasie negatywnych zdarzeń, zrozumiesz, że to właśnie Ty karmisz te emocje i że to przez Ciebie one rosną kawałek po kawałku. Ale gdyby zarządzanie nimi początkowo było łatwe, to mogłoby być dużym wyzwaniem w czasie problemów.

Dziewczyna w różowym

Jeśli popełniłeś jakiś błąd w pracy, nie musisz od razu siebie tym torturować. Po prostu wyciągnij z tego wnioski, aby nie zahamować własnego rozwoju. Pamiętaj, że to tylko jeden błąd, nic więcej. W ten sposób pokonasz negatywne emocje i uzyskasz wewnętrzny spokój.

“Powód to chłód, lecz wyraźnie  widoczny. Emocje powinny dawać ciepło, nie tracąc własnej przejrzystości.”

-J.Blames-

Odwróć swoją uwagę w inną stronę

Kiedy małe dziecko płacze, próbujesz zabawką odwrócić jego uwagę. Podobnie jest z nami. Gdy atakują Cię negatywne emocje, spróbuj skoncentrować się na jakimś innym działaniu, aby odwrócić swoją uwagę i zachować wewnętrzny spokój.

Kontrola uwagi odgrywa bezpośrednią rolę w zatrzymaniu takich negatywnych cykli emocjonalnych oraz pomaga osiągnąć szczęście.

Spróbuj medytacji

Różne badania naukowe wykazały, iż medytacja bardzo pomaga w walce z negatywnymi myślami i emocjami. Pomaga również pokonać strachy i zmniejszyć niepokój, pozytywnie działając na proces oddychania oraz koncentrację.

Znajdź ciche miejsce, usiądź, oddychaj powoli, i poczuj, jak powietrze delikatnie przepływa przez płuca, a umysł i mięśnie rozluźniają się. Praktykuj medytację codziennie a powoli zobaczysz pozytywny wynik. I szczęście nadejdzie samo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.