Synowie Anarchii i kultura przemocy

Synowie Anarchii i kultura przemocy
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia, 2019

Synowie Anarchii to amerykański serial telewizyjny opowiadający o grupie motocyklistów Samcro. Mieszkają w Charming, małym miasteczku w północnej Kalifornii, które przejęli. W zamian za prowadzenie nielegalnej działalności zapewniają ochronę i spokój ludziom, którzy tam mieszkają. Zapewniają mieszkańcom życie z dala od przestępczości, która kwitnie wokół nich ze względu na rywalizację między innymi gangami motocyklistów. To taka społeczna umowa między klubem a mieszkańcami Charming.

W serialu Synowie Anarchii Samcro zajmuje się handlem bronią z IRA, irlandzką grupą terrorystyczną. Klub motoryzacyjny utrzymuje więzi z IRA od kilku lat. Chociaż początkowo Samcro było grupą pomocy prawnej i oferowało wolny czas spędzony z przyjaciółmi, powoli stało się grupą przestępczą. Serial przedstawia całą historię Samcro, pomagając nam zrozumieć wartości założycielskie członków Samcro i to jak od nich odeszli.

Początki Motor Club

Pierwsze MC powstały po zakończeniu II wojny światowej, gdy amerykańskie wojska zaczęły przybywać do Stanów Zjednoczonych. Wspólne doświadczenia towarzyszy między różnymi dywizjami armii i ich towarzystwo podczas bitwy stworzyły unikalne doświadczenia w ich życiu. Jednak po zakończeniu wojny wszystko to znika. Wielu z nich straciło wojskowe życie, zwłaszcza że ich codzienne życie stało się nie do zniesienia. Członkowie Motor Clubu nie uważają się za zdolnych do życia w cywilnym świecie. Czują się marginalizowani. Widzieli rzeczy, których nikt inny nie doświadczył i które stworzyły między nimi ścisłe więzi.

trzech motocyklistów

Jednakże, ci ludzie tęsknili za normalnym życiem, a jednocześnie odrzucili nowe miejsca w społeczeństwie . Utworzyli Motor Club, aby ponownie przeżyć swoje chwile z czasów wojny. Motocykle były środkiem transportu, który wielu kupowało ze względu na niski koszt. Dlatego, ponieważ wielu z nich miało motocykle, zaczęli spędzać więcej czasu razem. Każdy, kto był towarzyszem broni i krwi, jest zaproszony na podróż, spacery i udział w innych planach MC.

Po zamieszkach w mieście Hollister w latach 50-tych niektórzy z nich odłączyli się od tradycyjnego życia motocyklistów i utworzyli słynny 1%. Amerykańskie Stowarzyszenie Biker (ABA) stwierdziło, że 99% motocyklistów przestrzegało reguł. Z tego pozostało 1% tych, którzy nie zgadzali się z narzuconymi normami społecznymi. Stali się ludźmi wyjętymi spod prawa.

Kultura przemocy w serialu Synowie Anarchii

Przemoc wydaje się być nieodłącznym elementem samego społeczeństwa. Wydaje się, że jest to fenomen społeczny, wykorzystywany przez grupę do narzucania swoich ideałów innym grupom. Przemoc, w kontekście kulturowym, odnosi się do zestawu wartości i norm opartych na przemocy.

W tym sensie przemoc jest rozumiana jako środek rozwiązywania problemów, utrwalający zachowania, które wspierają takie postawy. Z tego powodu stopień przemocy wzrasta. W serialu łatwo zauważyć, że w celu utrzymania kontroli za każdym razem konieczne jest stosowanie większej agresywności.

Czemu? Ponieważ te zachowania, wcześniej “nie tak poważne”, otrzymały nieproporcjonalnie gwałtowną reakcję. To powoduje większą represję w drugiej grupie, ponieważ represjonują one jeszcze gwałtowniejszą reakcję.

Podobnie, przemoc jest przejawem szacunku lub narzucenia autorytetu. W hierarchicznym systemie honor jednostki i klubu jest stawiany przed wszystkim innym. Prezydent, lider grupy, musi nie tylko kierować klubem we właściwym kierunku. Musi także zachować spójność klubu i zapewnić przestrzeganie zasad, które go wspierają.

sScena z serialu synowie anarchii

Znaczenie rodziny

Motor Club opiera się na wartościach rodzinnych. Synowie Anarchii nie są po prostu przyjaciółmi ani towarzyszami, są braćmi. Uczestniczą oni w uspołecznianiu swoich dzieci, które rodzą się w środowisku predysponującym do podążania śladami swoich rodziców.

Rodzina jest odpowiedzialna za kształcenie Synów Anarchii i wzmacnianie ich ideałów. Dzieci nie chodzą do szkoły, ponieważ nie są “częścią” tego społeczeństwa. Wartości lub zasady, według których są zarządzane różnią się, tworząc unikalne koncepcje i pomysły dostosowane do ich rzeczywistości, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. To ograniczenie uczenia się bez możliwości wyjścia poza granice “rodziny”, uniemożliwia nowym pokoleniom posiadanie szerszej wizji na otaczający ich świat i społeczeństwo.

Rola kobiet

Kobiety stanowią grupę poza samym Motor Club. Mimo, że są w klubie, nie odchodzą od tradycyjnej roli kobiet w społeczeństwie, która jest taka sama od pokoleń: żony i matki. W ten sposób Synowie Anarchii odzwierciedlają przemoc, która zawsze istniała w stosunku do płci żeńskiej.

Kobieta musi stać się dziewczyną lub żoną członka klubu, aby stać się częścią SAMCRO. Poza tym jest po to, by zaspokoić natychmiastowe pragnienia mężczyzn. Kobieta jest stale do dyspozycji mężczyzn.

Ta kobieta harmonizuje grupę. Ma wiele funkcji do spełnienia w tej roli. SAMCRO kładzie duży nacisk na związek kobiety z członkiem klubu. Ponieważ w swojej koncepcji rodziny uważa, że jeśli nie możesz dać wszystkiego dla klubu, to nie zasługujesz na to, aby tam być.

Podsumowując, Synowie Anarchii próbują pokazać styl życia i wartości, które jednoczą wiele “klubów motocyklowych”. Poczucie marginalizacji po wojnie doprowadziło ich do oddalenia się od społeczeństwa i zaprzeczenia mu. Ich motory to ich życie i to, co ich definiuje.

“Przyjaciele to rodzina, którą sami wybieramy.”

-Anonim-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cox, N. B., & DeCarvalho, L. J. (2016). “Ride Free or Die” Trying: Hypermasculinity on FX’s Sons of Anarchy. Journal of Popular Culture. https://doi.org/10.1111/jpcu.12438
  • Castleberry, G. L. (2014). Revising the western: Connecting genre rituals and American western revisionism in TV’s sons of anarchy. Cultural Studies – Critical Methodologies. https://doi.org/10.1177/1532708614527561

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.