Spoglądanie w oczy ma w sobie coś magicznego

Spoglądanie w oczy ma w sobie coś magicznego

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia, 2018

W dzisiejszym nadmiernie pędzącym świecie rzadko kiedy znajdujemy czas, żeby zatrzymać się i docenić małe rzeczy, jakie oferuje nam życie. Spoglądanie w oczy powinno i jest jednym z najwspanialszych doświadczeń życia. Często jednak nie dajemy sobie wystarczająco czasu, aby dostrzec jego prawdziwą magię.

W tym artykule opowiemy ci o dwóch przeprowadzonych doświadczeniach, które prawdziwie cię zaintrygują. Cel obu z nich był taki sam – spoglądanie w oczy drugiej osoby przez określony czas. Efekt jaki powoduje koncentrowanie się na spojrzeniu głęboko w oczy drugiej osobie jest porażający.

Spoglądanie w oczy nieznajomemu

Wyobraźmy sobie na przykład, że jesteś w metrze jadąc do pracy. Będąc znudzonym, rozglądasz się wokół, być może w poszukiwaniu znajomej twarzy, lub też zastanawiając się nad tym jakie życie wiodą twoi towarzysze podróży. Nagle twój wzrok napotyka na spojrzenie innego pasażera. Jaka jest twoja pierwsza reakcja?

Oczywiście – spoglądasz w innym kierunku lub po prostu powoli opuszczasz głowę w zakłopotaniu. Co by się wydarzyło gdyby oboje z was wytrzymało to spojrzenie przez kilka sekund? Zdecydowanie natychmiast zwrócilibyście na siebie uwagę.

Spoglądanie w oczy

Ta typowa sytuacja była pierwszym etapem eksperymentu nazwanego “Miradas” (Spojrzenia), w którym zebrano 20 nieznajomych sobie osób. Zostały one następnie losowo rozdzielone do grup oraz otrzymały proste zadanie: spoglądać sobie w oczy, pod nadzorem kamery i dać po prostu ponieść się instynktom.

Spoglądanie w oczy jest wystarczającym bodźcem do pobudzenia różnych reakcji u osób biorących udział w doświadczeniu. Były nimi wspólny śmiech, rumienienie się, nerwowe uśmiechy, a nawet przyspieszona akcja serca i pocenie dłoni. Spoglądanie w oczy drugiej osobie przywoływało różne emocje, których obecności nikt nie potrafił wytłumaczyć słowami.

Te spojrzenia wyrażały radość, nadzieję, a nawet miłość. Wiele spośród tych osób zaczęło się nawet namiętnie całować! Po zakończeniu eksperymentu każdy z tych ludzi musiał opisać uczucia, jakie towarzyszyły mu podczas tych niezwykłych chwil.

Para patrzy sobie w oczy - spoglądanie w oczy

Większość osób opowiadało, że doświadczyło czegoś, czego nigdy by się nie spodziewali. Niektórzy wyznali sobie miłość od pierwszego wejrzenia, a inni zaskoczeni byli poziomem intymności na który wznieśli się z osobą, która jeszcze niedługo przedtem była dla nich zupełnie obcym człowiekiem. Wniosek jest taki, że czasem wystarczy jedynie poświęcić nieco uwagi, aby dostrzec w drugim człowieku to, czego szukamy. Musimy po prostu więcej się rozglądać.

Spoglądanie w oczy partnerowi

W filmach często pojawiają się sceny, w których główni bohaterowie spoglądają sobie w oczy przez długi czas i wszystko wydaje się być takie magiczne. Dlaczego nie dzieje się to w realnym świecie? Dlatego, że to my nie stwarzamy sobie szansy na te magiczne momenty!

Nie ma znaczenia to od jak dawna jesteś z tą wybraną osobą. Postaraj się przypomnieć sobie ostatnią sytuację, w której spoglądaliście sobie prosto w oczy, nie zwracając uwagi na nic innego. Obawiam się, że ciężko będzie ci natychmiast odpowiedzieć na to pytanie.

W kolejnym eksperymencie, podobnym do tego pierwszego, zachciano wykazać, że spoglądanie w oczy może zwiększyć poziom intymności danej relacji.

W przeprowadzonym teście dwojgu ludzi kazano spoglądać sobie w oczy przez 4 minuty, nie zamieniając w tym czasie ani słowa. Stopień znajomości danej pary był bardzo szeroki, znalazły się tam nawet osoby zupełnie nieznajome. W badaniu udział wzięły także zaręczone pary, osoby na pierwszej randce, a nawet małżonkowie, którzy byli ze sobą przez ponad 55 lat.

Po upływie określonego czasu reakcje oraz oświadczenia członków eksperymentu okazały się być bardzo interesujące. Wszyscy zgodnie oświadczyli, że poczuli się zbliżeni do swoich partnerów, ich miłość zapłonęła na nowo, a sami zastanawiali się nad tym dlaczego tak rzadko spoglądają sobie w oczy. Niektórzy spośród nieznajomych zaczęło spotykać się po zakończeniu eksperymentu, a kilka miesięcy później wzięli ślub.

Jakie emocje wywołałoby u ciebie kilkuminutowe spoglądanie w oczy swojemu partnerowi? Przerwa od kłótni, od problemów i myślenia o pieniądzach, przerwa od wszystkich rozkojarzeń między wami. Być może odkryjesz, że w tych małych emocjach kryje się uczucie prawdziwej miłości, o której tak wiele się mówi. Proste spojrzenia wystarczą, aby na nowo odkryć najczystsze doświadczane przez nas emocje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.