Soichiro Honda i jego niezwykła historia

Soichiro Honda i jego niezwykła historia
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2019

Wielu z was może nigdy nie słyszało o Soichiro Honda. Ale nie ma wielu ludzi na świecie, którzy nigdy nie słyszeli o marce “Honda”. Soichiro jest założycielem tej bardzo znanej korporacji. Jego historia, poza pracą jako biznesmen, jest niesamowitą opowieścią o walce i pokonywaniu trudności.

Soichiro Honda urodził się w bardzo skromnej rodzinie z małej japońskiej prowincji o nazwie Komyo. Dwudziesty wiek dopiero się zaczął. Pierwszy samochód przybył do jego miasta, gdy był jeszcze młody. To był ford. Widok ten całkowicie zafascynował Soichiro. Było dla niego niewiarygodne, jak wiele może zrobić ta olbrzymia maszyna. To dzień, w którym zaczął marzyć o stworzeniu własnego samochodu.

“Istnieje japońskie przysłowie, które dosłownie brzmi” Podnieś żagiel silniejszą dłonią”, co oznacza, że ​​musisz sięgnąć po możliwości, które najlepiej nadają się do realizacji.

-Soichiro Honda-

W wieku 15 lat Soichiro Honda przeniósł się do Tokio i dostał pracę w fabryce. Dobrze dogadywał się ze swoim szefem i od pierwszego dnia miał ogromną pasję do pracy. Pewnego dnia kierownik fabryki zasugerował, by Honda wziął części samolotu, które leżały obok i spróbował zbudować z nich samochód wyścigowy.

Soichiro Honda na motocyklu

Początki legendy Soichiro Honda

Budowa samochodu była najbardziej pożądanym marzeniem Soichiro Honda. Właśnie dlatego, gdy jego szef zasugerował ten pomysł, nie wahał się nawet przez chwilę. Łącząc techniki przemysłowe i ręczne, udało mu się stworzyć swój pierwszy model. Sam też wykonał większość części. Wyrzeźbił szprychy w drewnianych kołach własnymi rękami.

Tak powstał model “Curtiss”. To był niezwykły samochód, który natychmiast wysłali na wyścigi. Następnie, w 1924 roku, faktycznie wygrał mistrzostwa Japonii. W tym czasie Soichiro Honda miał dopiero 18 lat.

Nie tylko zabłysnął jako namiętny, wytrwały mechanik. Stał się także kierowcą wyścigowym. To jest inna dziedzina, w której naprawdę się wyróżniał. Udało mu się ustanowić rekord prędkości, doprowadzając jego samochód do 120 km / godz. a rekord ten trwał w Japonii przez dwadzieścia lat.

Droga wytrwałości

Kiedy Soichiro Honda miał 21 lat, postanowił powrócić do rodzinnego miasta. Pracował jako pracownik fabryki przez 6 lat i był gotowy, aby zrobić kolejny krok. W następnym roku założył własną firmę: “Toukai Precision Machine Company”. Jego główną funkcją było wytwarzanie części samochodowych, w szczególności pierścieni tłokowych.

Historia mówi, że zaprojektowanie tych części miało na niego ogromny wpływ. Mimo to upierał się i zdołał je wyprodukować w doskonałej jakości. Był tak dobry, że firma Toyota stała się jego klientem. To ich działalność utrzymywała go na powierzchni przez wiele, wiele lat.

Kiedy był młodszy, Soichiro Honda nie znosił nauki. Mówił o tym, że gdyby wiedza przynosiła kreatywność, wszyscy nauczyciele na świecie byliby wynalazcami. W miarę upływu lat zaczął postrzegać edukację jako sposób na rozwój. Postanowił więc zapisać się do Technikum Hamamatsu, ale go wyrzucili. Nie chciał pojawić się na ostatnim egzaminie, ponieważ uznał to za bezcelowe.

Soichiro Honda ze swoim zespołem

Ocalały

Soichiro Honda był świadkiem zarówno wojen światowych, jak i konfliktów zbrojnych między Chinami i Japonią. Następstwa II wojny światowej spowodowały, że kraj był całkowicie zdewastowany i zdemoralizowany. Honda stracił wszystko, co do tej pory zbudował z powodu wszystkich bombardowań.

Ale właśnie wtedy podjął decyzję, by zrobić sobie rok przerwy. Zbudował w swoim domu destylarnię whisky i przez cały ten rok robił tylko alkohol dla siebie i swoich przyjaciół. Prawdopodobnie wykorzystał także czas, aby wymyślić kolejne posunięcia, odkąd stracił wszystko. Jego plany musiały być bardzo sprytne, ponieważ po tym roku zaczął odnosić sukcesy.

Soichiro Honda

W 1946 r. Soichiro Honda założyła nową firmę o nazwie Honda Technical Research Institute. Flota samochodowa w Japonii praktycznie nie istniała, więc postanowił skupić się na produkcji motocykli. Były one tańsze i mogły być przydatne w tych nowych okolicznościach. Dokonał właściwego wyboru.

U dało mu się stworzyć lekki silnik, który był znacznie mniej głośny niż inne. Ten katapultował go do sukcesu.

W 1973 r. Soichiro Honda przerwał pracę w swojej firmie. Stworzył “Fundację Hondy”, która była poświęcona ochronie środowiska. Od tego czasu wkładał w to zadanie cały swój wysiłek i poświęcenie. Zmarł w sierpniu 1991 roku, ale wcześniej zyskał uznanie jako największy producent motocykli na świecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pascale, R. T. (1996). The “Honda Effect.” California Management Review. https://doi.org/10.2307/41165855
  • Pascale, R. (1996). Reflections on Honda. California Management Review.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.