Siedem oznak, że dziecko nie jest szczęśliwe

Jeśli dziecko nie jest szczęśliwe, trudno mu będzie stać się zdrowym i spełnionym dorosłym. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaki, że coś jest nie tak i podejmować odpowiednie kroki, aby poradzić sobie z sytuacją.
Siedem oznak, że dziecko nie jest szczęśliwe
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Nie zawsze łatwo jest rozpoznać, kiedy dziecko nie jest szczęśliwe. Jest tak, ponieważ mogą nie wystąpić żadne wyraźne zmiany w jego zachowaniu lub sposobie wyrażania siebie. Są też pewne oznaki, które mogą być błędnie zinterpretowane. Czasami dziecko może być najlepszym uczniem w klasie, ale w środku jest głęboko nieszczęśliwe.

Język dzieci różni się od języka dorosłych. Aby rozpoznać, czy dziecko jest szczęśliwe, czy nie, musisz je obserwować i rozumieć jego kody ekspresji. Na przykład wiele dzieci wyraża smutek za pomocą sygnałów, które możesz uznać za zmęczenie lub złość.

Oznaki, że dziecko nie jest szczęśliwe, można dostrzec w jego postawach i perspektywie, jaką przyjmuje wobec prostych czynności, takich jak jedzenie czy spanie. Zawsze należy podejmować działania tak szybko, jak to możliwe, ponieważ jeśli problemy będą się utrzymywać, problem może stać się bardziej złożony. Oto sygnały uczucia nieszczęścia u dziecka.

Każde dziecko powinno mieć tabliczkę z napisem: „Delikatnie. Zawieram marzenia”.

-Mirko Badiale-

Dziewczyna ze łzą na policzku

1. Nagłe wahania nastroju

Nagłe wahania nastroju sugerują, że w dziecku jest wiele wzmożonych emocji. Kluczem jest słowo „nagłe”. To zupełnie normalne, że u młodych osób występują wahania nastroju, ale jeśli pojawiają się niespodziewanie, oznaczają niestabilność.

Zmiany te są jeszcze bardziej widoczne, gdy związane z nimi emocje są niezwykle intensywne lub sprzeczne ze sobą. Na przykład przechodzenie od euforii do skrajnej introspekcji lub od spokoju do wybuchu gniewu.

2. Brak zainteresowania zabawą lub agresywna zabawa

Zabawa jest dla dzieci głównym środkiem wyrazu. To ich własny mały świat i środowisko, w którym wyrażają się najbardziej autentycznie. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sposób, w jaki się bawią, na rodzaje zabaw, które przyciągają ich uwagę i na role, które w nich przyjmują.

Jednym z jednoznacznych oznak, że dziecko nie jest szczęśliwe, jest brak zainteresowania braniem udziału w zabawach. Innym niepokojącym sygnałem jest to, że przyjmują agresywną postawę podczas zabawy lub wykazują agresję wobec swoich towarzyszy.

3. Częste chorowanie

Nieszczęśliwe dzieci chorują częściej niż pozostałe maluchy. Ze względu na nastrój mają tendencję do cierpienia na schorzenia związane z układem odpornościowym, takie jak częste infekcje czy alergie. Kiedy dziecko bardzo często choruje, powinno to być powodem do zwrócenia uwagi.

Wielu rodziców ma tendencję do przywiązywania wagi wyłącznie do stanu fizycznego dziecka. W zasadzie jest to prawidłowa postawa, ale powinni też oceniać nastrój, ponieważ może to być podstawą ich stanu.

4. Niewielki apetyt

Sam brak apetytu nie może być oznaką nieszczęścia dziecka. Powód, dla którego występuje, musi najpierw zostać przeanalizowany. Na przykład czasami dzieci mogą jeść przez cały dzień różne przekąski i dlatego nie są już głodne w porze posiłków.

Może się też zdarzyć, że matka bardzo martwi się karmieniem, a dziecko zareaguje na to odmawiając jedzenia. Czasami jest to oznaka złych relacji z matką lub może oznaczać smutek i brak zainteresowania. Dlatego sytuację należy dokładnie ocenić.

5. Częste koszmary i lęki nocne

Koszmary senne i lęki nocne są niezwykle powszechne u dzieci. Wiele maluchów doświadcza ich w pewnym momencie w życiu i w większości przypadków wymagają one jedynie okazania zrozumienia i wsparcia.

Jeśli jednak zdarzają się często, może to oznaczać, że dziecko nie jest szczęśliwe. Oznacza to, że z jakiegoś powodu czuje się zestresowane lub mają uśpiony konflikt, który wyraża się w ten sposób. Może się to zdarzyć również dlatego, że maluch doświadcza pewnego rodzaju porzucenia, czy to prawdziwego, czy fikcyjnego.

6. Moczenie łóżka

Enureza, czyli zmoczenie łóżka po przejściu przez fazę korzystania z nocnika, to naprawdę wymowny znak. W związku z tym, gdy nadal występuje po szóstym roku życia, sugeruje problemy.

U młodszych dzieci może to być spowodowane zbyt głębokim snem. Niemniej jednak, kiedy są starsze, jest to objaw niepokoju. Jeśli dziecko cierpi na enurezę przez sześć miesięcy, należy skonsultować się ze specjalistą.

dziecko z moczeniem nocnym

7. Unikanie miejsc kontaktów społecznych

Chociaż szkoła może nie być miejscem, w którym dzieci naprawdę chcą spędzać czas, nie powinno ich zbytnio denerwować uczęszczanie na lekcje. Duże przejawy niepokoju w obliczu tak codziennego wydarzenia są zawsze znakiem, który wymaga zwrócenia uwagi.

Powodów tego niepokoju może być kilka. Być może jest coś lub ktoś w szkole, co wywołuje u dziecka strach lub obawę. Mogą również postrzegać szkołę jako niezwykle frustrujące miejsce, w którym otrzymują tylko awersyjne bodźce. W każdym razie, aby przeprowadzić interwencję, konieczne jest ustalenie przyczyny. Często będzie to wymagało współpracy szkoły.

Kiedy dziecko nie jest szczęśliwe, trudno mu będzie przeżyć swoje dzieciństwo w pełni. To z kolei spowoduje trudności w ich dorastaniu i dorosłym życiu. Dlatego ważne jest, aby nie ignorować znaków i rozwiązać te problemy na czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cyrulnik, B. (2014). Cuando un niño se da muerte (Vol. 100617). Editorial Gedisa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.