Seksuologia: dwa obszary, którymi się zajmuje

Seksuologia to dziedzina, w której specjalizuje się wielu psychologów i innych pracowników służby zdrowia. Czym właściwie się ona zajmuje i gdzie można pracować po ukończeniu studiów seksuologicznych?
Seksuologia: dwa obszary, którymi się zajmuje
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Seksuologia jest nauką, która zajmuje się seksuologią człowieka, biorąc pod uwagę zachowanie, tożsamość, orientację seksualną i interakcje. Są to niektóre z aspektów, w których szkoleni są specjaliści seksuologii, aby pomóc w rozwiązywaniu problemów, które mogą ograniczać lub powodować dyskomfort w życiu seksualnym danej osoby.

Dlaczego seksuologia pozostaje tabu? Czy wiesz, jakimi dwoma obszarami zajmuje się ta dziedzina?

Artykuł „Seksuologia oparta na dowodach: Historia i Dziś” odpowiada na to pytanie w sposób jasny i zwięzły: „Seksuologia to obszar krępującej wiedzy, który musi walczyć z uprzedzeniami, stereotypami i zwyczajami społeczeństwa”.

Para kocha się w łózku

Przemyślane idee tworzą wielką ignorancję na temat tego, co jest zdrowe seksualnie, a to może budzić wątpliwości co do tego, kiedy należy udać się do seksuologa.

Obszary seksuologii: seksuologia kliniczna

W dziedzinie seksuologii możemy wyróżnić dwie gałęzie. Jedną z nich jest seksuologia kliniczna, zwana również seksuologią leczniczą. Ale właściwie, o co w tym wszystkim chodzi? Co robi seksuolog, który specjalizuje się w tym obszarze? Cóż, seksuolog kliniczny ma za zadanie leczyć problemy i zaburzenia seksualne.

Chociaż czasami trudno to określić, dysfunkcje seksualne często mają przyczyny psychologiczne. Niektóre z dysfunkcji, na które cierpimy, nigdy nie przywodzą nam na myśl, by udać się po pomoc do seksuologa.

 • Pochwica. Jest to dysfunkcja charakteryzująca się mimowolnym skurczem mięśni pochwy. Utrudnia to penetrację i wywołuje ból podczas stosunku płciowego. Pochwica może wynikać ze strachu, traumatycznych doświadczeń seksualnych lub z wiele innych powodów.
 • Brak pożądania seksualnego. Może być źródłem problemów pary. Dobra wiadomość jest taka, że pomoc można uzyskać w gabinecie seksuologa. Specjalista ten zapewnia narzędzia, które ułatwiają przywrócenie pożądania, skorzystanie z bodźców erotycznych i przezwyciężenie lenistwa czy zachowań unikające.
 • Problemy z erekcją. Ten dobrze znany problem może powodować frustrację, strach przed jego ponownym doświadczeniem, a także obawę przed „mierzeniem się” z problemem. Sporadyczne problemy z erekcją są całkowicie naturalne. Jeśli jednak problem ten zaczyna się często zdarzać, powodem mogą być nadmierne wymagania mężczyzny lub obawa, że problem ten będzie się powtarzał. Samo myślenie o tym, prawdopodobnie sprawi, że problem pojawi się ponownie. Innymi słowy, podstawa tego problemu leży w umyśle. W rezultacie cierpi też poczucie własnej wartości mężczyzny, który doświadcza tego problemu.

Seksuologia edukacyjna

Drugim obszarem seksuologii jest seksuologia edukacyjna. Powszechnie znana jako edukacja seksualna, seksuologia edukacyjna jest odpowiedzialna za oferowanie pomocy i informacji w szkołach wyższych i średnich. Nazwa edukacja seksualna została jej nadana, by odróżnić ją od stereotypowych lekcji, które często otrzymują nasze dzieci.

Ogólne podejście, na którym opierają się te lekcje, nie jest ściśle edukacyjne. Chodzi o to, aby po prostu przekazywać informacje o zdrowiu seksualnym w sposób zrozumiały i przyjazny dla młodzieży.

Seksuologia edukacyjna

Choć seksuologia edukacyjna obejmuje również dysfunkcje i sposoby zapobiegania chorobom seksualnym, zajmuje się również tematami, które są bardzo rzadko poruszane, takimi jak:

 • Biologiczne, psychologiczne i społeczne składowe seksualności.
 • Zdrowie reprodukcyjne i odpowiedzialna prokreacja.
 • Osoby niepełnosprawne i seksualność.
 • Nadużycia i przemoc.
 • Uzależnienia i seksualność.
 • Fałszywe przekonania i mity.
 • Orientacja seksualna.

Nadzieja na przyszłość

To tylko niektóre z zagadnień, którymi zajmuje się seksuologia edukacyjna. Jej celem jest przede wszystkim propagowanie zdrowych postaw i zachowań, abyśmy mogli w odpowiedzialny sposób cieszyć się naszą seksualnością. Niestety, te kwestie, które powinny być najważniejsze w każdej szkole, często nie są nawet poruszane.

Edukacja seksualna, którą większość z nas otrzymuje, często uczy nas jedynie o różnych metodach antykoncepcyjnych i o tym, jak unikać chorób przenoszonych drogą płciową.

Tymczasem wiedza, jaka powinna być przekazywana, dotyczy znaczeni większej liczby zagadnień. Na szczęście ostatnio można zaobserwować przesłanki, że tak bardzo potrzebna zmiana rzeczywiście zaczyna mieć miejsce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Frago, S., & Sáez, S. Sexología y educación sexual. El sexó-logo hoy. http://ow.ly/4se230nK9NS
 • OLIVARES CRESPO, M., & FERNÁNDEZ-VELASCO, R. (2003). Tratamiento cognitivo-conductual de un caso de vaginismo y fobia a la exploración ginecológica. Clínica y Salud, 14 (1), 67-99.
 • Sánchez, F. L. (2010). Estudios sobre sexualidad en España: presente y futuro. Informació psicològica, (100), 84-90.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.