Seks przyjaciele: czy seks z przyjacielem polepszy waszą relację?

Seks przyjaciele: czy seks z przyjacielem polepszy waszą relację?

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Publikacja badania, które głosiło, że 20% ankietowanych osób uprawiało seks ze swoimi przyjaciółmi wywołało niesamowite poruszenie. Najbardziej zaskakującą obserwacją jest fakt, że badane osoby stwierdziły, że uprawiając seks ze swoim przyjacielem wzmocnili w ten sposób wiążącą ich relację, zaś znaczny odsetek relacji typu seks przyjaciele zakończyło się związkiem.

Badania przeprowadzone zostały na Boise State University pod kierunkiem Heidi Reeder. Przebadano w nim 300 osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak już zaznaczyliśmy, 20% osób przyznało, że przynajmniej raz w życiu uprawiało seks ze swoim przyjacielem. Seks przyjaciele to zjawisko występujące nie tylko w filmach.

“Miłość jest odpowiedzią. Jednak oczekując na odpowiedź, seks może postawić wiele dobrych pytań.”

Woody Allen

Badane osoby wskazywały, że seks miał miejsce w sytuacji, kiedy oboje wyraźnie zgodzili się na wyłączenie z relacji miłości. Obie osoby zgodziły się również, że ich relacja nie będzie pociągać za sobą żadnej formy zaangażowania. Klasyczni seks przyjaciele.

76% osób, które uprawiało seks ze swoim przyjacielem wskazało, że po odbyciu stosunku ich relacja uległa poprawie. Co więcej 50% z nich zaowocowało związkiem, który trwał aż do momentu badania.

Seks przyjaciele

Seks przyjaciele, nowy rodzaj relacji

Jeśli chodzi o kwestię seksu między przyjaciółmi, opinie są podzielone. Nie ma jednego ostatecznego rozwiązania, gdyż konsekwencje takiej relacji ściśle zależą od charakteru partnerów. W niektórych przypadkach wszystko przebiega bezproblemowo. W innych wprowadza jedynie zamieszanie.

Prawdą jest jednak, że obecnie wiele osób trwa w relacji seks przyjaciele. Często są one spontaniczne, niekiedy posiadają konkretne reguły, a kiedy indziej nie.

Podstawową zasadą jest pozostanie przyjaciółmi, nie pozwalając by seks zmienił naturę relacji, zaangażowanie oraz naturę tego, co łączy osoby.

Generalnie działa to dość dobrze, o ile obie strony świadomie zaakceptują reguły gry i będą je respektować. Trudności pojawiają się wtedy, gdy dla jednej ze stron nie są one do końca jasne.

Problem występuje również wtedy, kiedy uprawianie seksu z przyjacielem jest jedynie strategią (świadomą lub nieświadomą) mającą na celu związanie się z inną osobą.

Seks przyjaciele: seks bez zobowiązań

Generalnie relacja taka powstaje, kiedy dwoje ludzi dobrze się zna, istnieje między nimi pożądanie, ale nie miłość. Żadna z osób nie chce się zaangażować. Jest to rodzaj relacji, która częściej rodzi się między nastolatkami, niż dorosłymi.

Chociaż pojawia się seks, relacja ta jest inna od prawdziwego związku kochanków. Oznacza to, że towarzyszy im uczucie przyjaźni, ale nie takiej jak u zwyczajnych par. Osoby te spędzają wspólnie czas, dużo rozmawiają, układają wspólne plany, ale nie czują względem siebie zobowiązania.

Mamy zatem do czynienia ze wszystkimi warunkami związku, poza jednym: chęcią oddania się drugiej osobie. W taki czy inny sposób – wszystko jest dozwolone. Wyjątek stanowią oczekiwania i żądania co do relacji.

ręka kobiety ciągnąca za pościel

Reguły gry

Seks między przyjaciółmi wychodzi jedynie wtedy, kiedy znasz zasady gry, przestrzegasz je oraz wchodzisz w taki układ z pełną otwartością. Podstawowe warunki takiej relacji można podsumować w kilku punktach:

  • Nie możecie wymagać od siebie zaangażowania.
  • Nie macie ustalonych spotkań.
  • Oboje możecie spotykać się z innymi osobami w dowolnym czasie.
  • Nie planujecie wspólnie przyszłości.
  • Nie mieszkacie razem.
  • Seks często jest spontaniczny i nieplanowany.

Bardzo ważne, aby wasza relacja była całkowicie jasna. Wszystkie niedopowiedzenia prowadzą do nieporozumień po obu stronach.

Wszystko wychodzi lepiej, kiedy osoby decydujące się na seksualną relację dobrze się znają. Pamiętaj o tym, że nie wiedząc jak dana osoba reaguje na różne sytuacje mogą czekać Cię niemiłe niespodzianki, ale także i te przyjemne!

Nie należy jednak zapominać, że istnieją pewne okoliczności, w których taka relacja nie jest najlepszym pomysłem. Na przykład, kiedy jedna z osób jest emocjonalnie zaangażowana w inną relację. Tego rodzaju trójkąt miłosny prawie nigdy nie kończy się dobrze.

Złym pomysłem jest również relacja seksualna między dawnymi partnerami. Z pewnością doprowadzi to do nieporozumień. Na koniec, kiedy jedna ze stron zacznie czuć coś do swojego partnera najlepszym rozwiązaniem jest powiedzieć o tym wprost. Wówczas istnieją dwie drogi: albo wasza relacja zmieni status na faktyczny związek, lub zakończy się, jeśli druga osoba nie będzie chciała bardziej się w nią zaangażować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.