Salvador Dali i jego 7 zaskakujących wypowiedzi

Salvador Dalí był niesamowitym hiszpańskim artystą, który oprócz swojej twórczości pozostawił nam także szereg głębokich i fascynujących fraz.
Salvador Dali i jego 7 zaskakujących wypowiedzi
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2024

Wypowiedzi, których autorem był Salvador Dali są dokładnie takie, jakim człowiekiem był ich autor. Zaskakujące, przewrotne i sprytne. I prawie zawsze niezwykle celne. Nie mogłoby być inaczej, ponieważ ten człowiek zawsze przyciągał uwagę ludzi i powodował wszelkiego rodzaju kontrowersje.

Salvador Dali to legendarny już dziś artysta pochodzący z Katalonii. Urodził się w 1904 roku i był trzecim “Salvadorem” w swojej rodzinie. Pierwszym był jego ojciec. Drugim był jego starszy brat, który zmarł jeszcze przed narodzinami tego słynnego malarza.

Jego rodzice zabrali go pewnego razu do grobu jego starszego brata i powiedzieli mu, że jest jego reinkarnacją. Te słowa nadały ton całemu życiu artysty, a w efekcie z tego właśnie powodu w późniejszych etapach życia miewał on poważne kryzysy związane z tożsamością.

“Kanibalizm jest niewątpliwą oznaką uczucia”.
– Salvador Dali –

Ludzie widzą Salvadora Dali jako jedną z głównych postaci surrealizmu, niezależnie od tego, czy mowa tylko o Hiszpanii, czy też o całym świecie. Jego obrazy są najbardziej znaną częścią jego spuścizny artystycznej, ale był on także wybitnym fotografem, scenografem, rzeźbiarzem, grawerem i pisarzem. Oto niektóre z najlepiej zapamiętanych cytatów, których autorem jest Salvador Dali.

Jeden z najbardziej znanych cytatów na temat różnic, którego autorem był Salvador Dali

To jeden z popularniejszych cytatów, doskonale obrazujących, co też Salvador Dali sądził o ludziach, którzy różnią się od Ciebie w jakiś sposób. Oto co powiedział pewnego razu na ten temat:

Dali na fotografii

“Bardziej interesuje mnie mówienie lub przebywanie wśród ludzi, którzy myślą inaczej, niż ja, niż bycie w kręgu ludźmi, którzy myślą tak samo, jak ja.”

To bardzo interesujące podejście, z którym zgadza się wielu innych wielkich myślicieli. Salvador Dali nie był osobą, o której można byłoby powiedzieć, że grzeszył skromnością. Niemniej jednak ten cytat pokazuje, że to, czego chciał, to wyzwania intelektualne stanowiące kontrast, a nie pochlebstwo i przytakiwanie.

Inteligencja i ambicja

Salvador Dali miał także bardzo pragmatyczną stronę. Był wielokrotnie oskarżany o wykorzystywanie swoich ekscentryzmów jako sposobu promowania siebie samego i dodawania wartości do swojej pracy. Na przykład, ten oto cytat z pozoru jest jednoznaczny, ale warto spróbować w jego przypadku wczytać się w treść ukrytą między wierszami.

“Inteligencja bez ambicji to ptak bez skrzydeł”.

Wiele cytatów, których autorem był Salvador Dali pokazuje, że jest on osobą praktyczną, twardo stąpającą obiema stopami na ziemi, nawet jeśli tak się z pozoru nie wydawało. Sądząc po tym cytacie, ambicja była dla niego niezwykle cenną cechą.

Surrealizm

Surrealizm był absolutnie jednym z najważniejszych trendów kulturowych XX wieku. Salvador Dali wiele razy był autorem wielokrotnie cytowanych wypowiedzi, które starały się wyjaśnić i sformułować teorię surrealizmu. W tym konkretnym przypadku artysta stwierdził, że:

Surrealistyczny autoportret

“Surrealizm jest destrukcyjny, ale niszczy tylko to, co uważa za kajdany ograniczające nasze postrzeganie świata.”

Najciekawszą rzeczą w tym cytacie jest idea zniszczenia, o której mówi malarz. Nie nadaje jej negatywnej konotacji, mówi natomiast, że jest to coś absolutnie konieczne dla stymulowana naszej kreatywności.

Niszczycie rzeczy, abyście mogli budować nowe, usuwacie coś z drogi, aby czynić dalsze kroki podążając tą właśnie ścieżką.

Szaleństwo i otoczka klaun

Ludzie ciągle uważali, że Salvador Dali to zwykły szaleniec. Nigdy nie ukrywał rozkoszy, jaką sprawiało mu to, że wszyscy w jego towarzystwie czuli się nieswojo. Uwielbiał wyróżniać się w każdej możliwej sytuacji. Ale za tym podejściem krył się także człowiek refleksyjny i prawdziwie mądry.

Najlepiej pokazuje tę koncepcję jeszcze jeden z popularnych cytatów wypowiedzi Salvadora Dali, który stwierdził pewnego razu:

“To nie ja jestem klaunem, ale to potwornie cyniczne i tak nieświadomie naiwne społeczeństwo, które gra w grę pełną powagi, aby lepiej ukryć swoje szaleństwo.”

On po prostu w uroczy sposób podważa pogląd, że to, co poważne, jest racjonalne, poprzez ujawnienie idei, że powaga jest tylko maską.

Prawdziwy malarz

Jak moglibyśmy nie wspomnieć o opinii, jaką miał Salvador Dali na temat malarstwa? Te niezwykle celne słowa mówią, że:

Dali podczas malowania

“Prawdziwy malarz to ktoś taki, kto potrafi malować niezwykłe sceny na pustej pustyni. Prawdziwy malarz to ten, który cierpliwie maluje gruszkę w samym centrum zgiełku historycznej bitwy. “

W przeciwieństwie do innych artystów Salvador Dali zawsze starał się zachować zdecydowanie “apolityczne” stanowisko. W niektórych chwilach życia oskarżano go o sympatyzowanie z nazistami, ale zawsze temu zaprzeczał. Powyższy cytat pokazuje nam, że w taki czy inny sposób stawiał on sztukę i wyobraźnię ponad “prawdziwymi” wydarzeniami, które zaszły w jego życiu.

Młodzi ludzie w czasach obecnych

Szkoda by było w tym miejscu nie wspomnieć o jednej z wypowiedzi, które pokazują zabawną i dowcipną stronę osobowości Salvadora Dali. W pewnym momencie swojego życia powiedział o młodych ludziach coś takiego:

“Największą tragedią dzisiejszych młodych ludzi jest to, że już nie jestem jednym z nich”.

Jak widać Salvador Dali także wiedział, jak się z siebie śmiać. W tym przypadku użył specyficznego narzędzia, którym jest ironii, aby pokazać jedną ze swoich słabych stron. Kiedy patrzymy na różne rzeczy z perspektywy wielu lat później, czasami wydaje się, że jego ekstremalny narcyzm był bardziej mitem niż rzeczywistością.

Skupianie na sobie zainteresowania innych osób

Jeśli było coś, co Salvador Dali wiedział, jak zrobić najlepiej na świecie, to tym czymś było zwracanie na siebie uwagi innych. Ten cytat z jego wypowiedzi jest przepełniony całkowitą szczerością:

“Kto chce sprowadzić na siebie zainteresowanie innych ludzi, musi ich najpierw sprowokować…”

Nikt nie był do tego lepiej przygotowany, niż ten właśnie człowiek. W ustach nikogo innego ta wypowiedź nie byłaby równie trafna. Salvador Dali zawsze był prowokacyjny, przez całe swoje życie. Uwielbiał kwestionować różnego rodzaju uprzedzenia i łamać konwencje. Jego największą siłą było igranie z rzeczywistością, jak tylko tego chciał. Dotyczyło to zarówno jego codziennego życia, jak i niesamowitej sztuki, którą pozostawił po sobie. A także były to wszystkie te aspekty, w których kryła się spora część jego geniuszu.

Zaprezentowane przez nas powyżej cytaty z wypowiedzi Salvadora Dali nigdy nie pokażą, jak wielki był to człowiek. Uwielbiany przez niektórych i znienawidzony przez innych. Nie można jednak zaprzeczyć, że był niezwykle ważną postacią. To, co dziś zrobiliśmy, to po prostu oddanie niewielkiego hołdu komuś, kto zmienił sposób, w jaki spoglądamy na naszą rzeczywistość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.