Sally Horner: Smutna historia o prawdziwej Lolicie Nabkova

Sally Horner: Smutna historia o prawdziwej Lolicie Nabkova

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2018

Sally Horner miała 11 lat kiedy porwał ją pedofil Frank La Salle. Świeżo wyszedł z więzienia. Trzymał ją w niewoli przez 21 miesięcy, aż udało jej się uciec i zadzwonić do rodziny. Ta mroczna i bardzo tragiczna historia zainspirowała Vladimira Nabokova do napisania jednej z najsłynniejszych powieści literackich wszech czasów: Lolita (1955)

Niewiele książek opowiada historię z tak wieloma sprzecznościami. Jakość literacka jest niezaprzeczalna, tak jak w atmosferze niemożliwej podróży między mężczyzną w średnim wieku a dziewczynką. Historia ta świadczy o zdeprawowanej, płytkiej i mętnej naturze amerykańskiego społeczeństwa.

Główny bohater książki, Humbert Humbert (słowo, które wskazuje na francuski termin “ombre”, co oznacza cień) to postać, która jest nie do zniesienia. To człowiek, który uciekł z Europy ponieważ wykorzystywał seksualnie dziecko. Humbert Humbert kończy zwabiając swoją ofiarę Lolitę w ten sam wszechświat cieni. W tym wszechświecie zaspokaja swoją fascynację “lolitami” lub młodymi nastolatkami.

Książka Nabokova nie była subtelna ani niczego nie ukrywała. W rzeczywistości, autor nie chciał niczego ukrywać. Przedstawiając Humberta, próbował pokazać światu najbardziej klasycznego zboczeńca. Surowość fabuły jest niezaprzeczalna i niewygodna. Jednak bardzo łatwo jest poddać się opowieści, w której pokazano nam tylko pedofila porywającego 11-latkę. Opowieść, która była niestety bardzo prawdziwa dla Sally Horner.

“Sentymentalista może być doskonałym brutalem w swoim wolnym czasie. Osoba wrażliwa nigdy nie jest okrutną osobą.”

Vladimir Nabokov

prawdziwa lolita

Historia prawdziwej Lolity, Sally Horner

Frank La Salle był 52-letnim mechanikiem znanym z wykorzystywania dziewcząt w wieku 12-14 lat. Właśnie wyszedł z więzienia, kiedy zdecydował się zamieszkać w New Jersey i zacząć wszystko od nowa. Jednak nie jest to łatwe dla ludzi tego typu, którzy starają się powstrzymać drapieżnika który w nich żyje. Słuchają tylko swoich instynktów. Tak więc w marcu 1948 roku La Salle wrócił do swoich dawnych zwyczajów po obsesji na punkcie dziewczyny o imieniu Sally Horner.

Sally Horner była córką wdowy i często widywano ją jak opuszcza szkołę wraz ze swoimi przyjaciółmi. Podobnie jak każda inna dziewczyna w jej wieku była nieustraszona, ufna i bardzo naiwna. Nie zauważyła, że ​​ktoś ją prześladuje. La Salle podążał za nią aż wreszcie uzyskał szansę zaspokojenia swoich pragnień.

Sally właśnie ukradła 5-centowy notatnik ze sklepu ponieważ jej przyjaciele powiedzieli jej, że to jedyny sposób na to aby pozwolono jej dołączyć do ich grupy. Frank La Salle złapał ją na zewnątrz sklepu i powiedział, że jest agentem FBI. Powiedział jej także, że jeśli nie chce aby jej matka dowiedziała się co zrobiła, musi iść razem z nim. Sally pełna strachu i żalu zgodziła się z nim pójść.

Oboje wsiedli do autobusu i wtedy wszystko się zaczęło. Spędzili około dwóch lat podróżując po kraju i odwiedzając miasta takie jak Atlantic City, Baltimore, Dallas i Kalifornia. Ta podróż zabrała ich z hoteli i moteli na pola kempingowe. Zawsze mówili ludziom, że są ojcem i córką.

Ratunek i tragedia po nim

Nikt niczego nie podejrzewał. Nikt nie myślał o tym obsesyjnym ojcu, który nigdy nie tracił z oczu swojej córki, z wyjątkiem gościa w hotelu, który był zaintrygowany smutną i przerażoną postawą Sally. Ten gość zdołał odwieźć ją od La Salle żeby ją spytać czy wszystko z nią w porządku. Sally poprosiła o pomoc. Chciała tylko zadzwonić do swojej rodziny.

Policja nie potrzebowała wiele czasu, aby się tam dostać. Sally wreszcie mogła wrócić do domu. Kiedy to zrobiła, opowiedziała całą historię tego co się wydarzyło, łącznie z wykorzystywaniem seksualnym, upokorzeniem i strachem, które odczuwała. Frank La Salle został skazany na 35 lat więzienia przez sędziego, który nazwał go “moralnym trędowatym”.

Niemniej jednak najsmutniejsza rzecz wydarzyła się dwa lata później. Sally Horner zginęła w wypadku samochodowym. Frank La Salle zmarł 16 lat później w więzieniu, miejscu z którego co tydzień wysyłał kwiaty na grób Sally.

sally horner z mamą

Nabokov i podróż pedofila

Wszystkie te szczegóły zostały zebrane w książce Prawdziwa Lolita: Porwanie Sally Horner powieści, która zszokowała świat dzięki dziennikarce Sarah Weinman. Jest to długie i szczegółowe badanie, w którym ujawnione są podobieństwa między Sally Horner i Lolitą.

Książka szukała sprawiedliwości dla Sally Horner i wszystkich dzieci, które przechodzą przez to samo. Te przejmujące historie widzimy w wiadomościach tylko przez krótki czas.

Podobnie, autorka opowiada także o powieści Nabokova. Musimy pamiętać, że kiedy Nabokov skończył pisać Lolitę nie znalazł wydawcy w Stanach Zjednoczonych, który chciałby opublikować jego książkę. To dlatego, że ta książka nie była komfortowa do czytania.

Jednak francuski wydawca specjalizujący się w treściach pornograficznych postanowił opublikować książkę. Dodatkowo, pojawiły się kontrowersje wokół filmu Stanleya Kubrika. Na przykład Gray Grant odmówił interpretacji Humberta Humberta. Nawet James Mason żałował przyjęcia tej roli.

książka lolita

Nawet w nowszych wersjach Lolity, redaktorzy starają się unikać pokazywania bezwstydnej strony nastolatki. Jest tak dlatego, że książka w jakiś sposób podpowiada, że to wszystko było jej winą.

Teraz nie znajdziemy już tej sugestywnej nastolatki w okularach przeciwsłonecznych o kształcie serca na okładce książki. Zamiast tego widzimy młodą dziewczynę, która była ofiarą pedofila, tak samo jak Sally Horner.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.