Rodzina Mansona i morderstwa na Cielo Drive 10050

Rodzina Mansona, sekta kierowana przez Charlesa Mansona, udała się do wybranej urbanizacji Cielo Drive (Beverly Hills), aby zamordować Sharon Tate, żonę reżysera Romana Polańskiego, w ósmym miesiącu ciąży, i cztery inne osoby.
Rodzina Mansona i morderstwa na Cielo Drive 10050

Napisany przez Vanessa Viqueira

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

9 sierpnia 1969 r. miasto Los Angeles obudziła przerażająca wiadomość: Sharon Tate, żona reżysera Romana Polańskiego, i cztery inne osoby zostały zamordowane w rezydencji pary. Prawie rok zajęło policji znalezienie i aresztowanie sprawców, pięciu młodych mężczyzn, którzy należeli do sekty znanej jako „Rodzina Mansona”.

Przywódcą tej sekty był niejaki Charles Manson, który nie brał osobiście udziału w zbrodni, ale którego uważano za inicjatora wydarzeń. Rodzina Mansona wyrażała ciemną stronę hipisowskiej kontrkultury, która zaczęła panować w tamtych latach.

Rodzina Mansona wzięła swą nazwę od przywódcy i założyciela Charlesa Mansona

Kiedy Charles Manson wyszedł z więzienia pod koniec lat sześćdziesiątych, zastał ruch hippisowski w pełnym rozkwicie i ekspansji.

W tym czasie udało mu się zwerbować niektórych członków do swojej sekty znanej jako Rodzina Mansona. Ci młodzi ludzie w przyszłości mieli w jego imieniu splamić ręce krwią. Do tej grupy należała Susan Atkins jak i Patricia Krenwinkle.

Charles Manson, podżegacz

Charles Manson wiedział, jak manipulować bezbronną młodzieżą i ją zdominować. Wielu ekspertów w tej sprawie podkreślało wielką zdolność Mansona do wykrywania słabości otaczających go ludzi. Wykorzystywał to, by nimi manipulować.

Być może wiele z tych zdolności wiązało się z dysfunkcyjnym dzieciństwem i dorastaniem, które przeżył Charles Manson. W konsekwencji stworzył bardzo charakterystyczną osobowość, na którą negatywny wpływ miał kontekst, w którym dorastał.

Nie chciał być kaznodzieją swojego osobistego kultu. Charles Manson chciał sławy i chciał odnieść sukces w przemyśle muzycznym Los Angeles. Właśnie jego porażka miała być jednym z wyzwalaczy wydarzenia, które określono jako krwawe lato 69 roku.

Rodzina Mansona, naśladowcy guru

Manson przeniósł się ze swoimi uczniami do Racho Spahn, w Simi Hills i Santa Susana Mountains. W sumie zgromadził 39 dorosłych osób i siedmioro dzieci, żyjących w izolacji, wolnych od wszelkich wpływów z zewnątrz.

Charles przez cały czas kontrolował to, co się działo, głównym celem zawsze było posiadanie kontroli i władzy. Aby sprawdzić lojalność członków Rodziny Mansona, wyznaczał swoim  akolitom małe misje.

Zdominował ich umysły tak bardzo, że przekonał ich, że świat się kończy i że wybuchnie wojna między rasami.

Prawda jest taka, że ​​to on miał zacząć wojnę. Przyszedł na nią czas.

Morderstwa na Cielo Drive 10050

Charles „Tex” Watson, Susan „Sadie” Atkins, Patricia „Katie” Krenwinkle, Leslie van Houten i Linda Kasabian to osoby wybrane do realizacji misji powierzonej przez Charlesa Mansona. Jako cel wyznaczył rezydencję należąca do pary małżeńskiej Romana Polańskiego i Sharon Tate.

Tuż przed północą 8 sierpnia 1969 Charles wydał wskazówki Texowi i tej nocy mieli przy sobie kilka noży, linę i broń palną. Rodzina Mansona miała zasiać panikę.

Plany na spokojny wieczór

W nocy z 8 na 9 sierpnia 26-letnia Sharon Tate zaprosiła do swojego domu kilkoro przyjaciół, aby złagodzić swoją samotność. Jej mąż, filmowiec Roman Polański, przebywał bowiem w Europie i przygotowywał kolejne zdjęcia do filmu. Jay Sebring, Abigail Folger i Voytek Frykowski zostali u niej na noc.

Jako pierwszy zginął Steve Parent, 18-latek, który przyjechał odwiedzić swojego przyjaciela, który przebywał w budynku przylegającym do głównego domu. Zajmował się także utrzymaniem farmy. Tex podszedł do Steve’a, gdy jechał podjazdem, i strzelił do niego cztery razy z bliskiej odległości.

Następnie Tex, Sadie i Katie weszli do domu przez niezamknięte okno, w tym momencie rozpętała się panika i przerażenie.

Rozpoczyna się horror

Rodzina Mansona zebrała Sharon Tate i jej gości w salonie. Tam związali Sharon, Abigail i Jaya za szyję. Ten ostatni próbował chronić Sharon, ale Tex uderzył go rewolwerem w twarz i zastrzelił.

Voytek, unieruchomiony przez Sadie ręcznikiem, zdołał się uwolnić i próbował uciec. Po tym, jak dziewczyna dźgnęła go w nogi, Tex podszedł i strzelił mu w plecy. W  tym czasie Abigail również udało się uciec i dotrzeć do ogrodu, ale Katie dogoniła ją i wielokrotnie dźgnęła nożem.

Została tylko Sharon. Mimo, że błagała o życie, by mogła urodzić syna, nie okazali jej współczucia i umarła zasztyletowana.

Wyroki

Kiedy Susan Atkins została skazana za kolejne morderstwo, przyznała się do udziału w morderstwach 10050 Cielo Drive. W ten sposób 5 grudnia 1969 r. opowiedziała o wszystkim, co wydarzyło się w zamian za ugodę z prokuraturą: nie zażądano jednak dla niej kary śmierci.

Następnie wydano nakazy aresztowania Patricii Krenwinkle, Leslie van Houtena, Charlesa Watsona, Charlesa Mansona i Lindy Kasabian. Ta ostatnia stała się również głównym świadkiem oskarżenia, zeznając i dostarczając dowody przeciwko Charlesowi Mansonowi i Rodzinie w zamian za immunitet. Do dziś jest jedyną osobą, który pozostaje wolna.

Wreszcie 25 stycznia 1971 r. ława przysięgłych wydała werdykt: wszyscy czterej byli winni spisku i morderstwa. 29 marca wydano wyrok śmierci na wszystkich, w tym na Susan Atkins, która zdecydowała się wycofać swoje początkowe oświadczenie, więc umowa zawarta z prokuraturą została zerwana.

Jednak stan Kalifornia zniósł karę śmierci w 1972 roku. W ten sposób wszystkie wyroki zostały zamienione na dożywocie.

Jak skończyła rodzina Mansona

Skazani członkowie rodziny Mansona pozostawali w różnych więzieniach, gdzie w okresowych rewizjach wyroków odmawiano im zwolnienia warunkowego.

Susan Atkins zmarła w więzieniu w 2009 roku na raka mózgu. Ze swojej strony Charles Manson zmarł w 2017 r. w wieku 83 lat w więzieniu, gdzie od 1971 r. odbywał dożywocie.

Jeśli chodzi o jedyne dwie osoby wciąż żyjące i przebywające w więzieniu, należy zauważyć, że Tex przeszedł na chrześcijaństwo ewangeliczne, ożenił się i miał czworo dzieci. Natomiast Patricia Krenwinkle prowadzi bardzo odosobnione życie.

Opinia publiczna z przerażeniem odkryła, że ​​morderstwa popełnili młodzi ludzie, z których część właśnie przekroczyła wiek dojrzewania. W większości pochodzili też z normalnych rodzin z klasy średniej. Ciągle zadawali sobie pytanie: jak doszło do tego, ze splamili ręce krwią, ślepo wypełniając rozkazy Charlesa Mansona?

Tyle lat później, mimo wielu wyjaśnień, pytanie to nadal skłania do refleksji.

Rezydencja 10050 Cielo Drive została zburzona. Na jej miejscu nie odbudowano już potem niczego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Charles Manson: a 50 años del crimen que estremeció Hollywood. (2019, 10 agosto). [Vídeo]. YouTube.

  • Cine, P. (2019, 12 agosto). Hablan las mujeres de «la familia» Manson: «No me siento mal por los muertos». ABC.

  • ¿Dónde está ahora la «Familia» de Charles Manson? | Internacional. (2017, 25 noviembre). [Vídeo]. YouTube.

  • Siete respuestas que definen a Charles Manson | Internacional. (2017, 16 noviembre). [Vídeo]. YouTube.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.