Medytacja transcedentalna - czy to działa?

Medytacja transcedentalna - czy to działa?

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2017

Medytacja transcedentalna (Transcendental Meditation) , w skrócie TM, jest najczystszą, najprostszą i najskuteczniejszą formą medytacji, jaką świat kiedykolwiek znał. Jest to technika automatycznej transcendencji, używana do doprowadzenia umysłu do najprostszego i najpotężniejszego stanu świadomości, wolnego od jakiejkolwiek mentalnej kontroli czy procesu myślowego.

Medytacja transcendentalna jest powszechną praktyką, która od tysiącleci była przekazywana słownie, a jej założycielem był Maharishi Mahesh Yogi.

Czym jest medytacja transcendentalna?

W porównaniu z innymi technikami medytacyjnymi, które wymagają koncentracji lub kontroli umysłu, TM nie wymaga żadnego wysiłku i wystarczy ją ćwiczyć dwa razy dziennie przez 20 minut, siedząc wygodnie na krześle z zamkniętymi oczami. Można to robić w pociągu, samolocie, samochodzie (o ile nie prowadzisz). Nie ma filozofii związanej z TM i nie jest ona związana z innymi wierzeniami religijnymi. Nie wymaga również żadnych zmian w twoim sposobie życia.

Aby zrozumieć, jak to działa, użyjemy analogii oceanu. Wyobraź sobie, że jesteś na małej łodzi pośrodku oceanu i nagle fala przypływowa ma ponad 200 metrów wysokości. Jednakże, gdyby zrobić przekrój, zobaczyłbyś, że ocean jest nadal absolutnie spokojny i cichy w najgłębszym miejscu. Oznacza to, że jest aktywny na powierzchni i spokojny w głębi. Cóż, tak właśnie funkcjonuje umysł.

Papierowa łódeczka.

Gdybyś pozostał tylko na powierzchni oceanu, utknąłbyś myśląc o wszystkich rzeczach, które musisz zrobić. Ale kiedy włączysz do swojego życia medytację transcedentalną, spokój powstaje w sposób naturalny. Żyje w tobie, doprowadzając do zjednoczonej lub transcendentnej sfery czystej świadomości, która istnieje w każdej ludzkiej istocie.

Medytacja transcedentalna- jaki daje efekt

Badania pokazały, że w czasie TM umysł osiąga poziom odpoczynku i relaksu, który w wielu przypadkach jest głębszy niż podczas snu i pozwala pozbyć się napięcia i niepokoju.

Badania wykazały również większy wpływ na ciało migdałowate, płat czołowy i obie półkule mózgu. Medytacja transcedentalna wzmacnia połączenia między płatem czołowym a tylną częścią mózgu, co usprawnia podejmowanie decyzji, planowanie, osąd i rozumowanie.

Dzięki neuroplastyczności połączenia nerwowe pobudzane podczas medytacji trwają przez cały dzień. Jako taki, mózg ewoluuje od chaosu do koherencji, integrując sukcesy dnia z dużo większą jasnością oraz dostrzegając wzrost fal alfa, które są zaangażowane w stany spokoju i czuwania. Pozwala to umysłowi zajrzeć bardziej w głąb siebie, sięgnąć dalej niż myśli, do najbardziej cichej i spokojnej części świadomości, najgłębszej jaźni.

Korzyści płynące z medytacji

Na poziomie hormonalnym kortyzol jest wydzielany przez nadnercze, gdy znajdujemy się w stanie niepokoju, wchodząc w pętlę sprzężenia zwrotnego. Jednakże, gdy medytujemy, poziomy tego hormonu zmniejszają się do 30%, podczas gdy poziom serotoniny i prolaktyny ma tendencję do wzrostu, co z kolei wpływa na nasze dobre samopoczucie.

Stos kamyków na plaży.

Na poziomie fizycznym regularne ćwiczenia wiążą się ze znacznym obniżeniem ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, mniejszym ryzykiem udaru, miażdżycy czy zawału serca, a także szerokim zakresem związanych z nimi zaburzeń.

Czym jest mantra i jak się ją stosuje w medytacji?

Aby umysł uspokoił się bez wysiłku, w medytacji transcedentalnej używamy mantry o bardzo prywatnym i osobistym charakterze.

Mantra - rysunek.

Mantra to dźwięk lub słowo, które jest recytowane w ciszy, nie ma znaczenia i zawsze ma dodatnią częstotliwość. Mantrę zapewnia nam instruktor przeszkolony w medytacji transcedentalnej. Uczymy się właściwej techniki przez cztery kolejne dni. Podczas pierwszego spotkania instruktor wręcza nam mantrę, która będzie odtąd służyć ci jako kierunkowskaz.

Jak wyjść poza umysł

Spokojny stan umysłu już istnieje w nas wszystkich, więc nie musimy go tworzyć. Umysł ma tendencję do kierowania się w stronę tego co jest najbardziej satysfakcjonujące. Na przykład jesteś na imprezie i prowadzisz z kimś rozmowę, która cię nie interesuje. W pobliżu słyszysz kilka osób, które mówią o czymś, co jest twoją największą pasją. Na czym twój umysł skupi swoją uwagę? Zjawisko to pojawia się spontanicznie, podobnie jak umysł rozluźnia się, gdy medytujemy.

“Na czymkolwiek skupimy naszą uwagę, to stanie się silniejsze w przyszłości”.

-Maharishi Mahesh Yogi-

Tak więc, podczas medytacji transcedentalnej umysł może naturalnie wnikać do wewnątrz, co oznacza, że ​​jest automatycznie kierowany w stronę spokoju, a to powoduje zarówno relaks umysłowy, jak i fizyczny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.