Robienie na drutach - dlaczego jest dobre dla Twoich emocji

Robienie na drutach - dlaczego jest dobre dla Twoich emocji
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Robienie na drutach lub “terapia dziewiarstwem” – nazywaj to, jak chcesz. Naukowcy odkryli, że to zajęcie jest bardzo dobre dla Twoich emocji. Niezależnie od tego, co zadecydujesz zrobić, otrzymasz piękną rzecz zrobioną własnymi rękami, poprawiając w tym samym czasie swoje zdrowie emocjonalne.

Autorka Kathryn Vercillo, ekspert w dziedzinie rzemiosła terapeutycznego, przeprowadziła badania na ten temat, w wyniku którego powstała książka “Crochet Saved My Life”. Kathryn dedykuje dużą część swojej pracy zawodowej, aby zademonstrować korzyści, jakie oferuje robienie na drutach.

Czemu dziewiarstwo pozytywnie wpływa na nasz stan emocjonalny?

Niektóre plany leczenia mają wyraźny nacisk na dziewiarstwo. To rękodzieło pomaga nam zachować zwinność mózgu i poprawia stabilność emocjonalną. Przyjrzyjmy się bliżej dziewiarstwu wraz emocjom, które ono wywołuje w naszym umyśle…

Robienie na drutach zmniejsza stres

Wydaje się to być nieco sprzeczne, lecz tak nie jest. Dziewiarstwo jest naprawdę wspaniałe, jeśli chodzi o zmniejszenie strachu, niepokoju i wysokiego poziomu stresu. Dlaczego?

Kobieta robi sweter

Robienie na drutach wymaga ogromnej koncentracji: kiedy skupiamy się na drutach, wszystko inne robi się nieważne, nasze problemy znikają podczas tego zajęcia.

W życiu codziennym, pełnym stresu i problemów, jest to świetna technika kontroli emocji. Dzieje się tak dlatego, że gdy jesteś w trakcie robienia czegoś ładnego na drutach, trudno jest czuć negatywne emocje, jak smutek, złość i obraza.

“Jest wielu ludzi na tym świecie, którzy spędzają tyle czasu na obserwowaniu swojego zdrowia, że ​​nie mają czasu, aby się nim cieszyć”

-Josh Billings-

Robienie na drutach sprawia, że ​nasz mózg staje się bardziej zwinny

Ten szczególny atut dziewiarstwa jest łatwy do wytłumaczenia. Robienie na drutach, szydełkowanie i inne techniki rękodzieła wymagają naraz koordynacji rąk i umysłu. Kiedy dołączamy umysł do pracy, pracujemy bardziej subtelnie.

Dlatego robienie na drutach jest również doskonałym hobby dla osób starszych. Naukowcy uważają, że ćwiczenie pewnych procesów psychologicznych (takich jak ciągła uwaga) opóźnia niektóre objawy demencji starczej.

Robienie na drutach poprawia także umiejętności motoryczne. W związku z tym poprawia się również ogólna koordynacja ręka-oko. Dziewiarstwo jest dobre dla dzieci z zaburzeniami motorycznymi i bardzo pomocne dla osób z zapaleniem stawów.

Dziewiarstwo a umiejętności społeczne

Czy aktywność, która wymaga koncentracji, może również przynieść korzyści społeczne? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej tak! Prawdopodobnie wszyscy widzieliśmy, jak nasze babcie spotykają się razem na robienie na drutach.

Trzy osoby robią na drutach

Chociaż nasze społeczeństwo straciło społeczny aspekt dziewiarstwa przez jakiś czas, teraz robienie na drutach ponownie wraca. Czy to poprzez pojawienie się treningów, czy ze wzglęu na efekt terapeutyczny, dziewiarstwo wraca do mody.

To wspaniała wiadomość oraz świetna wymówka do spędzania czasu z innymi ludźmi i dzielenia się swoimi myślami.

To zajęcie łagodzi depresję

Robienie na drutach jest również wspaniałe dla osób z depresją. Kiedy robisz na drutach, ciało uwalnia serotoninę, naturalny środek przeciwdepresyjny. Według badań British Journal of Occupational Therapy, 81% uczestników wykazało wyraźną poprawę poziomu serotoniny po robieniu na drutach przez pewien okres czasu.

Dziewiarstwo dla lepszej samooceny

Kolejną cudownym atutem robienia na drutach jest to, że poprawia ono poczucie własnej wartości. Nabywamy nowych umiejętności i robimy coś, co wydaje się produktywne. Co więcej, robienie rzeczy dla przyjaciół i rodziny oraz robienie czegoś dla innych czyni cuda dla Twojego poczucia własnej wartości.

Gdy robisz na drutach również wyrażasz siebie, wyzwalasz swoją kreatywność, szansę na zrobienie czegoś pożytecznego, pięknego. W rezultacie czujesz się dumny ze swojej pracy i z siebie.

“Robienie tego, co lubisz, jest wolnością. Miłość do tego, co robisz, jest szczęściem.”

-Frank Tyger-

Igły i nitki

Robienie na drutach pozwala lepiej spać

Bezsenność to rosnący na całym świecie problem zdrowotny. Ogólnie rzecz biorąc, śpimy źle ze względu na stres, napięcie i niepokój. Mimo obecnych zniechęcających liczb istnieją sposoby na poprawę naszego snu.

Herbert Benson, profesor w Instytucie medycznym umysłu/ciała, ujawnił, że 90% jego pacjentów zauważyło poprawę dzięki terapii obejmującej robienie na drutach.

Wydaje się, że skupienie na powtarzalnej aktywności ma efekt uspokajający i relaksujący. W wyniku kładziemy się spać zrelaksowani, wolni od napięcia i gotowi do prawdziwego odpoczynku.

Podsumowując, dziewiarstwo jest niezaprzeczalnie dobre dla Ciebie. Może to jest akurat ten moment, gdy należy pójść do sklepu i kupić druty?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.