Psychopaci - czy jako grupa preferują określony rodzaj muzyki?

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Nowym Jorku miało na celu ustalenie, jaką muzykę preferują psychopaci jako grupa.
Psychopaci - czy jako grupa preferują określony rodzaj muzyki?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Gonzalo Blanco Sardina

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Nowojorskim obaliło mit, podsycany przez filmy takie jak Milczenie owiec i Mechaniczna pomarańcza, o związku między psychopatią a muzyką klasyczną. W rzeczywistości potwierdza to hipotezę, że psychopaci nie mają słabości do żadnego artysty ani gatunku muzycznego. Zamiast tego wykazują preferencje dla określonych piosenek. Badanie daje nam wskazówki na temat tego, jakie piosenki lubią psychopaci.

Eksperyment porównywał gusta muzyczne niektórych osób z ich wynikami w teście osobowości Levensona Self-Report. Jest to powszechnie akceptowane narzędzie przesiewowe w kierunku psychopatii. Naukowcy byli zaskoczeni odkryciem, że oba czynniki mogą być bardziej powiązane, niż wcześniej sądzili.

Psychopaci a muzyka – playlista z 260 utworami

Zespół badawczy zebrał 200 ochotników z różnych grup etnicznych i ekonomicznych, aby wysłuchali 260 piosenek. Po tym, jak uczestnicy wybrali swoich faworytów, naukowcy rozważyli ich wybory wraz z wynikami na dobrze znanej skali psychopatii.

Należy jednak wspomnieć, że autor badania, Pascal Wallisch, ostrzegł, że jego wnioski mogą nie być ostateczne. To dlatego, że próba populacji była zbyt mała, powiedział gazecie The Guardian.

Chociaż wciąż istnieje wiele niuansów, którymi należy się zająć, ten eksperyment może zapewnić skuteczną i bezpieczną metodę wykrywania psychopatów. Co więcej, zdaniem autora, sprzyja bezpieczeństwu publicznemu, ponieważ może uniemożliwić niektórym osobom zajmowanie stanowisk, w których empatia jest szczególnie ważna. Mogą to być na przykład policja, wojsko czy personel medyczny.

Blackstreet i Eminem: ulubiona muzyka psychopatów

Wallisch nie ujawnił pełnej listy utworów, ponieważ nie chciał wpływać na inne śledztwa poprzez wyciąganie pochopnych wniosków. Poinformował jednak o niektórych swoich odkryciach. Utwory „No Diggity” Blackstreeta i „Lose Yourself” Eminema były jednymi z najczęściej słuchanych w studiu. Można więc powiedzieć, że są to wyraźne przykłady ulubionej muzyki psychopatów.

Po drugiej stronie medalu znalazły się utwory takie jak „My Sharona” zespołu The Knack i „Titanium” Sii. Według Wallischa te piosenki były najmniej lubiane przez osoby o skłonnościach psychopatycznych.

„Nie ma silnego związku z określoną płcią”.

-Pascal Wallisch-

Umysł psychopaty

To nie pierwsze i nie ostatnie badanie mające na celu zwiększenie ilości cennych informacji o umyśle psychopatów. Jedno z takich badań zostało opublikowane w Personality and Individual Differences. Sugeruje, że wiele karier i studiów jest preferowanych przez osoby, które spełniają trzy cechy ciemnej triady (narcyzm, psychopatia i makiawelizm). Według tego badania umysły zbliżające się do psychopatii mają silną tendencję do studiowania biznesu lub ekonomii.

Badanie okazało się motywacją do filmu American Psycho. W tym filmie główny bohater, grany przez Christiana Bale’a, przedstawia się jako zimny bankier inwestycyjny z Wall Street.

Produkty audiowizualne znacząco wpływają na zbiorową wyobraźnię. Z tego powodu rodzaj psychopatów, których przedstawiają, nie powinien być traktowany dosłownie. Rzeczywiście, mit muzyki klasycznej i psychopaty został obalony. Został on ustanowiony przez postacie takie jak Álex DeLarge z Mechanicznej pomarańczy i Hannibal Lecter z Milczenia owiec. W rzeczywistości wiemy teraz, że osoby z tendencjami psychopatycznymi mają bardziej specyficzne gusta muzyczne, które nie muszą być zgodne z żadnym konkretnym gatunkiem lub artystą.

Problem etyczny

Wydaje się, że określenie ulubionej muzyki psychopatów nie jest takie łatwe. Chociaż wiele badań rzuca światło na ten aspekt zdrowia psychicznego, problemem jest etyka.

Jak ostrzega sam Wallisch, przeprowadzanie tego typu badań bez zgody uczestników mogłoby budzić kontrowersje, a nawet zdradzać brak etyki zawodowej.

Dlatego tak ważne jest ustalenie zasad i protokołów, gdy próbuje się rozwikłać umysł jednostki, niezależnie od tego, czy jest psychopatą, czy nie. Wcześniejsze badania i koncepcje, takie jak ciemna triada, to narzędzia, które mogą być pomocne. Nie powinny one stać się wymówką dla badaczy ani powodować uprzedzeń lub wyciągania pochopnych wniosków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.