Psychopaci częściej mają większe prążkowie

Psychopatia jest wynikiem złożonej kombinacji czynników, zarówno środowiskowych, jak i genetycznych. Teraz naukowcy odkryli nową osobliwość mózgu. Wyjaśnimy ci to.
Psychopaci częściej mają większe prążkowie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2022

Ostatnie badania wykazały, że psychopaci mają jedną część mózgu, która jest większa niż normalnie. To prążkowie, zespół struktur podkorowych, które są częścią jąder podstawy. Obszar związany jest z ważnymi procesami proceduralnymi, a także emocjonalnymi.

Należy jednak zauważyć, że nie jest to pierwsza neurologiczna osobliwość odkryta w odniesieniu do zachowań psychopatycznych. Eksperci spędzili kilka lat, warstwa po warstwie odkrywając tajemnicę tej „mrocznej osobowości”. Na przykład obecnie wiadomo, że psychopaci mają poważne zmiany w procesach, takich jak empatia, poczucie winy, strach lub niepokój.

Jednak zmiany genetyczne i neurologiczne nie wystarczą, aby wyjaśnić, dlaczego mężczyzna lub kobieta stają się psychopatami. Dr James Fallon jest jednym z najbardziej prestiżowych neurologów na świecie. Odkrył, że ma geny i cechy neurologiczne psychopaty.

Co więcej, w jego ojcowskiej rodzinie było do siedmiu morderców, jednym z nich była słynna Lizzie Borden. Jednak dr Fallon wychowywał się z miłością, bezpiecznym przywiązaniem i cudownie opiekuńczą rodziną. W rzeczywistości środowisko jest w wielu przypadkach czynnikiem aktywującym lub dezaktywującym gen psychopatii, który nosi w sobie wiele osób.

Zmiany w obwodach społeczno-emocjonalnych są cechą przestępców o osobowości psychopatycznej.

mózg symbolizujący, dlaczego psychopaci mają większy niż normalny obszar mózgu
Psychopaci mają większe prążkowie.

Psychopaci częściej mają większe prążkowie

Neuronaukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze (NTU Singapore), Uniwersytetu Pensylwanii i Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili ostatnio niezwykle interesujące badanie. Doszli do wniosku, że psychopaci częściej mają prążkowie większe niż przeciętnie.

Ten czynnik pozwala na rozróżnienie między tymi, którzy mogli i nie mogli wykazywać tej cechy. Wystarczy wykonać rezonans magnetyczny. Prawdopodobnie okazałoby się, że osoba z cechami psychopatycznymi (aktywnymi lub utajonymi) ma prążkowie, które są o dziesięć procent większe niż u osoby, która tej cechy nie posiada.

Więc jakie są cechy ludzi, którzy prezentują ten niuans w swoim mózgu? Spójrzmy.

Nadczynność prążkowia: umysł w poszukiwaniu nagrody

Prążkowie zajmuje się wieloma funkcjami, które są niezbędne dla człowieka. Wśród nich są te związane z nauką motoryczną, ruchową i pamięcią proceduralną. Jednak ma to również decydujące znaczenie w zadaniach, takich jak motywowane zachowanie lub umiejętność wyboru działań na podstawie oczekiwanych nagród.

Jednym z aspektów definiujących psychopatów jest ich instrumentalne zachowanie. Rzeczywiście, działają tylko dla własnego interesu i uzyskania tego, czego chcą. Prążkowie kontroluje, poprzez wydzielanie dopaminy, mózgowy system nagrody. Wspomniane badanie wykazało, że funkcja ta jest bardzo aktywna u psychopatów.

Dlatego mówimy o ludziach o niskiej empatii, ale którzy są silnie zmotywowani do osiągnięcia tego, czego chcą (czy to legalnie, czy nie). Dzięki temu nie boją się naruszać zasad etycznych, moralnych i prawnych.

Zachowanie bardziej podatne na przemoc

Psychopaci mają większe niż normalnie prążkowie. Jednak prezentują również uderzające zmiany strukturalne i funkcjonalne w mózgu. Badanie przeprowadzone przez University of Turku (Finlandia) wskazuje, że wykazują dużą impulsywność, brak kontroli poznawczej i słabą regulację emocji.

Wszystko to zwiększa prawdopodobieństwo, że psychopaci są najbardziej narażeni na zaangażowanie się w brutalne i przestępcze działania. Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie osoby z cechami psychopatycznymi przekraczają ten próg. Wielu innych z kolei staje się tymi agresywnymi kolegami lub szefami, którzy nadużywają swojego autorytetu i są odpowiedzialni za katastrofalne wyniki we własnych firmach.

Należy zauważyć, że tylko jeden procent populacji wykazuje psychopatię wysokiego stopnia zdolną doprowadzić ich do agresywnych i nielegalnych czynów. W większym stopniu obfitują osoby z niskimi cechami psychopatycznymi. Z tymi ludźmi trudno się żyje, oszukują i manipulują innymi, aby osiągnąć to, czego chcą. Jest to postępowanie naganne i nieetyczne, nie jest jednak nielegalne.

Kobieta krzyczy przez telefon
Zdecydowana większość psychopatów nie jest w więzieniu, ale dzieli z nami przestrzeń społeczną.

Wniosek

Profesor Adrian Raine z Wydziału Kryminologii, Psychiatrii i Psychologii Uniwersytetu Pensylwanii (USA) jest współautorem wspomnianego wcześniej badania. Twierdzi, że fakt, że psychopaci mają większe prążkowie, jest dziedziczny.

Czy to oznacza, że posiadanie większego prążkowia determinuje nasze zachowanie psychopatyczne? Odpowiedź brzmi: nie. Posiadanie pewnych nieprawidłowości w mózgu związanych z psychopatią nie aktywuje tej cechy w 100 procentach przypadków, chociaż zwiększa ryzyko. Jednak, jak wskazaliśmy wcześniej, istnieje więcej powiązanych zmiennych poza genetycznymi lub biologicznymi.

Dorastanie w środowisku społecznym i rodzinnym, które jest bezpieczne, emocjonalnie pielęgnujące i wolne od traumatycznych doświadczeń, może osłabić rozwój tej cechy.

Wreszcie, chociaż wciąż nie wiadomo wszystkiego o tym zmienionym profilu osobowości, naukowcy są coraz bliżsi rozwikłania jego zawiłych tajemnic.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Olivia Choy, Adrian Raine, Robert Schug. Larger striatal volume is associated with increased adult psychopathy. Journal of Psychiatric Research, 2022; 149: 185 DOI: 10.1016/j.jpsychires.2022.03.006
  • Lauri Nummenmaa, Lasse Lukkarinen, Lihua Sun, Vesa Putkinen, Kerttu Seppälä, Tomi Karjalainen, Henry K Karlsson, Matthew Hudson, Niina Venetjoki, Marja Salomaa, Päivi Rautio, Jussi Hirvonen, Hannu Lauerma, Jari Tiihonen. Brain Basis of Psychopathy in Criminal Offenders and General Population. Cerebral Cortex, 2021; DOI: 10.1093/cercor/bhab072

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.