Przysadka mózgowa i szyszynka: funkcje i charakterystyka

Przysadka i szyszynka są niezwykle wrażliwe na otoczenie. Ich funkcja jest kluczem do naszej równowagi hormonalnej i rytmów dobowych.
Przysadka mózgowa i szyszynka: funkcje i charakterystyka

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Przysadka mózgowa i szyszynka regulują wiele procesów hormonalnych. Są małym ośrodkiem mocy w Twoim mózgu, który Kartezjusz określił jako siedzibę duszy. To wyrafinowane laboratorium chemiczne pośredniczy w tak podstawowych procesach, jak odpoczynek i relaksacja, starzenie się i równowaga tarczycy.

Kiedy szukamy informacji o tych maleńkich gruczołach, często znajdujemy wiele odniesień ze świata duchowego. Trudno się temu dziwić. Dla wielu osób to „trzecie oko” łączy się z Twoją najbardziej magiczną i intuicyjną stroną. Odcisk tych struktur w naszej kulturze wynika z faktu, że są one połączone z cyklami światła i ciemności.

Jako istota ludzka kierujesz swoimi biologicznymi rytmami w zgodzie z naturą. Światło słoneczne tworzy kanał, który stymuluje małe jądra mózgu. Przysadka mózgowa i szyszynka są jak dyrygenci orkiestry. To one kierują Twoim wzrostem, dojrzałością płciową, temperaturą, a nawet regulują Twoje emocje.

Każdy mały brak równowagi ma bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie.

Nazywane są gruczołami głównymi lub nawet trzecim okiem. Przysadka i szyszynka konfigurują fabrykę, która reguluje Twoje hormony, aby zagwarantować równowagę i dobre samopoczucie.

Szyszynka

Funkcje przysadki i szyszynki

Większość znanych nam informacji o przysadce i szyszynce pochodzi z patologicznych badań neurologicznych przeprowadzonych na tych strukturach. Autorzy i eksperci w tej dziedzinie, tacy jak lekarze J. Anderson, N. Antoun i K. Chatterjee, wskazują w pracy badawczej, że część osób cierpiących na problemy hormonalne ma zmiany w tych strukturach, które są źródłem ich problemów.

Te gruczoły są bardzo małe (niecałe 8 mm) i otrzymują duży przepływ krwi. Oznacza to, że są niezwykle ważne. Jednocześnie nie możemy pominąć jeszcze jednego szczegółu: są niezwykle wrażliwe na Twój styl życia.

Przyjrzyjmy się funkcji każdego z nich.

Przysadka mózgowa lub przysadka

Jednym z fascynujących aspektów tego gruczołu jest sposób, w jaki łączy się z Twoim środowiskiem. Na podstawie wszystkich informacji, które otrzymuje od zmysłów i wzgórza, uwalnia szereg hormonów. Pozwalają one skuteczniej dostosowywać się i reagować na wymagania zewnętrzne.

 • Przysadka mózgowa ułatwia kontakty społeczne. Ponadto pomaga reagować na niebezpieczeństwo.
 • Sprzyja uwalnianiu oksytocyny, aby wzmocnić Twoje więzi z partnerem, dziećmi, przyjaciółmi.
 • Stymuluje wydzielanie hormonów nadnerczy, dzięki czemu lepiej znosisz stres.
 • Przysadka mózgowa działa również w połączeniu z podwzgórzem.
 • Wpływa na podwzgórze, związane z emocjami i pamięcią.
 • Związek między przysadką a podwzgórzem kontroluje proces zmiany tego, co myślisz i postrzegasz, w stan emocjonalny.

Ważne jest również podkreślenie zaangażowania tego gruczołu w pewne procesy biologiczne.

 • Reguluje przemianę materii.
 • Stymuluje hormon stymulujący (FSH) i hormon luteinizujący (LH). Uwalniają one estrogen, testosteron i progesteron.
 • Stymuluje prolaktynę niezbędną do produkcji mleka.
 • Pośredniczy w produkcji melanocytów, aby zadbać o pigmentację skóry.
 • Stymuluje hormony wzrostu i rozwój człowieka.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przysadka mózgowa jest niezwykle wrażliwa na otoczenie. Uniwersytet Sheba w Tel Haszomer (Izrael) przeprowadził badanie, w którym wyjaśniono, że istnieje związek między promieniowaniem jonizującym a pojawieniem się guzów w tej strukturze.

Ilustracja szyszynki

Szyszynka: regulator cykli

Przysadka mózgowa i szyszynka mają wiele funkcji. Jednak ta ostatnia zawsze budziła największe zainteresowanie z mistycznego i duchowego punktu widzenia. Jest tak z powodu jej kształtu drzewa, kruchości lub dlatego, że do efektywnego funkcjonowania potrzebuje ciemności.

Co ciekawe, po osiągnięciu wieku młodzieńczego aktywność szyszynki zaczyna spadać. Tak bardzo, że powszechne jest osiągnięcie dorosłości z szyszynką, która już zaczyna wykazywać oznaki zwapnienia. Jej wrażliwość na środowisko, żywność, toksyny środowiskowe i styl życia czasami ogranicza jej prawidłowe funkcjonowanie.

Przyjrzyjmy się, jakie procesy reguluje szyszynka:

 • Reguluje rytm dobowy i pobudza sen.
 • Wydziela melatoninę w ciemności. Uniwersytet Hokkaido (Japonia) przeprowadził badanie, które wyjaśniło, że wszelkie zmiany w tej strukturze bezpośrednio wpływają na Twój nocny odpoczynek.
 • Jest kluczem do dojrzewania płciowego.
 • Wszelkie zmiany w tej strukturze mogą nawet pośredniczyć w pojawieniu się sezonowych zaburzeń afektywnych i depresji.

Jak lepiej zadbać o przysadkę i szyszynkę?

Obecnie wzrasta zainteresowanie przysadką i szyszyną. Poza polem mistycznym i duchowym znajdujemy coraz więcej prac na ten temat skierowanych do szerokiej publiczności. Jednym z przykładów jest Journal of Pineal Research, który zawiera badania równie fascynujące, co praktyczne.

Struktury te są wyraźnym przykładem tego, jak układ hormonalny pośredniczy również w zachowaniu i osobowości. Skutki chorób takich jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy są dobrze znane. Niemniej jednak te zaburzenia wpływają nie tylko na metabolizm i wagę. Wpływają również na nastrój i odpoczynek.

Kobieta na polu pszenicy

Z tego powodu z pewnością warto dowiedzieć się, jak lepiej dbać o te struktury. Co możesz zrobić?

 • Utrzymuj dietę jak najbardziej naturalną, wolną od pestycydów, barwników i konserwantów.
 • Jedz surową, ekologiczną żywność. Zmniejsza to zwapnienie szyszynki.
 • Popraw swoją podaż witamin A, D i kompleksu B, a także minerałów, takich jak magnez czy mangan.
 • Spróbuj dostosować się do cykli natury. Gdybyś zawsze funkcjonował w świetle dziennym i odpoczywał, gdy jest ciemno, te gruczoły byłyby Ci wdzięczne.
 • Zmniejsz swoją ekspozycję na niebieskie światło z urządzeń elektronicznych.

Spośród tych dwóch gruczołów najważniejsza jest niewątpliwie przysadka mózgowa. To najważniejsza struktura hormonalna, ponieważ reguluje prawie wszystkie procesy w Twoim ciele. Dlatego warto o nią dbać. Z tego powodu powinieneś spróbować dostosować swój styl życia w zdrowszy sposób, bardziej zgodny z rytmem dnia i nocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kandel, E.R.; Schwartz, J.H. & Jessell, T.M. (2001). Principios de neurociencia. Cuarta edición. McGraw-Hill Interamericana. Madrid.
 • Frank H. Netter, Peter H. Forsham,Emilio Gelpi Monteys (1998). Sistema Endocrino y Enfermedades Metabólicas. España: Masson

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.