Macierzyństwo - najprawdziwsze trzęsienie duszy

Macierzyństwo - najprawdziwsze trzęsienie duszy

Ostatnia aktualizacja: 03 lipca, 2018

Teraz dużo wiemy o tym, co znaczy być matką i czym jest prawdziwe macierzyństwo. Jednak, prawdopodobnie, niewiele osób ma realistyczne podejście wobec kryzysu, którego doświadcza się na tym etapie życia.

Laura Gutman porusza ten temat w swojej książce “Macierzyństwo, stając twarzą w twarz z naszym własnym cieniem”. Psychoterapeuta wyjaśnia, w jaki sposób kobiety wchodzą w kontakt ze swoimi “cieniami” po zostaniu matką.

Co nazywamy “cieniami”?

Termin “cień” został użyty i rozpowszechniony przez Carla Junga. Pojęcie to obejmuje coś więcej niż tylko słynną “nieświadomość” Freuda. Odnosi się do nieznanych części naszej psychiki i świata duchowego.

Cały wszechświat składa się z przeciwieństw: dnia i nocy, męskiego i żeńskiego, pozytywnego i negatywnego, światła i cienia. Nasz umysłowy świat również składa się z jego jasnych i ciemnych części. Nie widzimy tego, co jest w ciemności, ale to nie oznacza, że nie istnieje.

Nasze “cienie” zaczynają się rozwijać w dzieciństwie. Kiedy jesteśmy mali, zaczynamy budować naszą osobowość i nasze ego. Czasem towarzyszą temu bolesne uczucia i zdarzenia, których nie możemy przetrawić emocjonalnie, a zamiast tego postanawiamy zapomnieć.

Macierzyństwo - Kobieta i jej cień

“Odwracamy się”, aby dalej kroczyć ścieżką życia. Te nierozwiązane i czasami nieświadome obszary są naszymi “cieniami”, które zaburzają macierzyństwo.

“Każdy z nas musi spojrzeć w ciemną stronę swojej natury — oto miejsce, w którym znajdują się energia i pasja. Ludzie boją się tego, ponieważ kryją się tam rzeczy, które zaprzeczamy”.

-Sue Grafton-

Co dzieje się z kobietami, gdy zaczyna się macierzyństwo?

Bez względu na wiek, dziecko, którym kiedyś byliśmy, nadal żyje w nas. Czasami nasze wewnętrzne dziecko istnieje po to, by pomagać nam cieszyć się z zycia, dobrze się bawić.

Innym razem łączy nas z najbardziej wrażliwą częścią nas samych, naszymi najbardziej pierwotnymi lękami, wspomnieniami i być może rzeczami, których nam brakowało.

Macierzyństwo wstrząsa nami i odkrywa wszystkie nasze wady i rany emocjonalne. Przywraca ono nasze doświadczenia z matką i ojcem, z ludźmi, którzy nas wychowywali i karmili emocjonalnie.

Przywraca nasze najbardziej emocjonalne wspomnienia z dzieciństwa. Te wspomnienia, być może nawet bolesne, były pogrzebane… aż do teraz.

Teraz będąc w ciąży Twoja pamięć o dzieciństwie się budzi. Powracają stare konflikty, otwierają się rany. I cały ten emocjonalny wybuch nadchodzi wraz z fizjologicznymi i hormonalnymi zmianami, które wywołuje ciąża.

W takich przypadkach normalne jest, że kobiety czują się zdezorientowane lub smutne… i dlatego umawiają się na wizytę. Często lekarz stawia diagnozę “depresja” lub “depresja poporodowa”, co nie zawsze jest prawdą.

Zazwyczaj polega to na automatycznym wydaniu recepty na leki blokujące myśli i emocje. Powinniśmy pamiętać, że lekarstwa mogą zapewnić chwilową ulgę, lecz w przypadku braku terapii psychologicznej, problemy zostaną po prostu zakopane, a nie naprawione.

Matka i córka

Jak znaleźć drogę do uzdrowienia?

Prawda jest taka, że ​​macierzyństwo uruchamia i odblokowuje wiele ukrytych obszarów kobiecej psychiki. Jest to zwykle czas objawienia, kryzysu… Jest to proces, w którym terapia i inne rodzaje pomocy mogą naprawdę pomóc.

Przekształcanie nieświadomego w świadome sprawia, że ​​dorastamy i dojrzewamy. Uświadomienie sobie bólu, odkrywanie go dla innych jest sposobem na wyleczenie. W ten sposób ból nie zwróci się przeciwko Tobie, gdy odczuwasz słabość.

Odzyskanie miłości do siebie jest również niezbędną częścią uzdrawiania ran emocjonalnych, które istniały od czasów dzieciństwa, otwarte, bolesne. Mówimy o znalezieniu i uzdrowieniu naszego wewnętrznego dziecka.

W ten sposób naprawimy szkodliwe zachowania kompensacyjne, poczujemy się pełni. Uzdrowienie jest możliwe. Zdrowsze, bardziej zrównoważone i szczęśliwsze życie oraz macierzyństwo jest jaknajbardziej możliwe.

“To jest zadaniem każdego człowieka: przejść przez ziemskie życie w poszukiwaniu własnego cienia, aby wyprowadzić je na światło i iść prawdziwą ścieżką uzdrawiania”.

-Laura Gutman-

To może Cię zainteresować ...
Macierzyństwo to wyzwanie, niezależnie od tego, że kocham moje dzieci
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Macierzyństwo to wyzwanie, niezależnie od tego, że kocham moje dzieci

Matki kochają swoje dzieci i opiekują się nimi, ale z różnych przyczyn macierzyństwo jest dla wielu kobiet frustrującym i niezadowalającym doświadc...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.