Powiedzenia Yody (Gwiezdne Wojny) - 20 złotych myśli

„Moc jest moim sprzymierzeńcem i to potężnym sprzymierzeńcem. Tworzy życie, sprawia, że ​​rośnie. Jej energia nas otacza i jednoczy. "Jesteśmy świetlistymi istotami”. Zwroty Yody inspirują nas bez względu na czas i miejsce.
Powiedzenia Yody (Gwiezdne Wojny) - 20 złotych myśli
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Powiedzenia Yody są częścią naszej zbiorowej, kulturowej, filozoficznej, a nawet emocjonalnej ideologii. Wielki mistrz zakonu Jedi ma zaledwie 26 cali wzrostu, ale od dziesięcioleci żyje w sercach milionów ludzi. Postać, która początkowo miała być mentorem Luke’a Skywalkera, stała się legendą i jedną z najbardziej kultowych postaci Gwiezdnych Wojen.

Zafascynował nas, gdy miał ponad 900 lat, a teraz urzeka nas, kiedy poznajemy jego pochodzenie w serialu The Mandalorian. George Lucas mówi, że chciał stworzyć typową postać z klasycznej mitologii lub baśni, do której niemal natychmiast nabieramy ogromnego zaufania. To postać, która prowadzi bohaterów. To ikona, która z pokolenia na pokolenie pobudza do mądrości i równowagi.

Powiedzenia Yody, mimo niezwykłej tendencji do umieszczania czasowników na końcu każdego zdania, są spuścizną, która wciąż wywołuje u nas uśmiech na twarzy. Ponadto przywołują niezapomniane chwile z sagi Gwiezdnych Wojen.

Powiedzenia Yody

Historia Yody ma swój najbardziej decydujący początek zaraz po tym, jak został Padawanem Mistrza N’Kata Del Gormo. Wtedy zostaje nauczycielem i prowadzi prawie dwa tysiące uczniów. Jego umiejętności jako doradcy, trenera i nauczyciela osiągnęły taki poziom mądrości, że został nazwany Wielkim Mistrzem Zakonu Jedi.

Opanuje miecz świetlny jak nikt inny, używa technik takich jak telekineza i jest jednym ze stworzeń o największej wrażliwości na siłę Mocy. Tak więc i chociaż nikt tak naprawdę nie wie, skąd pochodzi jego rasa, wiemy, że posiada drugi mózg, który pozwala mu mieć wizje.

Niewielki rozmiar przedstawicieli jego rasy nie ma znaczenia, ponieważ siła Mocy czyni z nich potężne, niepowtarzalne stworzenia w całej znanej galaktyce.

Z tego powodu powiedzenia Yody reprezentują oryginalne dziedzictwo mądrości, o którym warto pamiętać.

1. Powiedzenia Yody wyrażają filozofię Jedi

„Świetliste istoty to my”.

Moc jest bytem metafizycznym obecnym w całym Wszechświecie, polem energetycznym, które jednoczy wszystkie żywe istoty. Ta istota daje moc Jedi i oświetla go wśród innych, ponieważ jej obowiązkiem jest czynienie dobra, utrzymanie równowagi… A także ochrona przed ciemniejszą stroną.

2. Wojna, która nigdy się nie kończy

„Mistrz Jedi powinien robić lepsze rzeczy niż walka! Szukać mądrości. Znaleźć równowagę. Ale przyszło nam żyć w takich czasach”.

Wielka wojna nadprzestrzenna, wielka secesja Jedi, galaktyczna wojna domowa, wojna Sithów, wojny Mandalorian… Konflikty stanowią więc ciągłość w życiu Yody. I choć to nie powinno być jego zajęciem, to, jak podkreśla, jest to odpowiedzialność, która spada na niego i resztę Jedi.

3. Powiedzenia Yody: prawidłowe nauczanie

„Musisz oduczyć się tego, czego się nauczyłeś”.

Kontakt z Mocą wymaga we wszystkich przypadkach odłożenia na bok wielu rzeczy, w których się dorasta się i których nas nauczono. To jedyny sposób, aby poprawnie nauczyć się tego, co jest ważne.

Emocje takie jak strach, złość czy wściekłość są jak turbulencje dla pola Mocy, dlatego każdy Jedi powinien zacząć od tego.

4. Pokusa zła

„Kiedy patrzysz na ciemną stronę, musisz być ostrożny… ponieważ ciemna strona też patrzy na ciebie”.

To kolejna z najbardziej klasycznych powiedzeń Yody, która z kolei przypomina nam w pewien sposób klasyczne zdanie Nietzschego. „Kiedy patrzysz w otchłań, otchłań patrzy również na ciebie”. Jest to sposób na przypomnienie nam, że czasami od dobra do zła dzieli nas tylko jeden mały krok.

5. Determinacja Jedi jest stanowcza

„Zrób to albo nie, ale nie próbuj”.

Zgadza się, to zdanie Yody jest świetną lekcją osobistego rozwoju i odwagi. Jeśli czegoś chcemy, jeśli naprawdę chcemy coś zrobić, nie warto pozostawać w połowie drogi, nie warto raz próbować, a potem się wycofywać. Jeśli coś zaczniesz, skończ to.

6. Głos doświadczenia

„Chcesz poznać różnicę między nauczycielem a uczniem? Nauczyciel zawiódł więcej razy niż początkujący próbował”.

Wszyscy wiedzą, że Mistrz Yoda ma charakter, jest wymagający i przy pewnych okazjach potrafi być surowy. W końcu ma za sobą prawie sto lat doświadczenia i dlatego żaden uczeń nie może się z nim równać.

7. Powiedzenia Yody ukazują spokojny umysł

„Odróżnisz dobro od zła, gdy będziesz rozluźniony, spokojny. Bierny. Jedi używa Mocy do zdobywania wiedzy i obrony, nigdy do ataku.”

To jest zatem klucz i cel każdego Jedi: wytrenowanie spokojnego umysłu wolnego od strachu, zazdrości i frustracji. Dopiero gdy ciało, umysł i serce są w harmonii, siła Mocy jest bardziej intensywna.

8. Oderwanie, droga Mocy

„Trenuj się, aby zostawić wszystko, co boisz się stracić”.

Wśród powiedzeń Yody jest to jedno z najciekawszych. Mówi do nas w pewien sposób o oderwaniu, o tej zdolności, by pozwolić sobie na płynięcie zgodnie z naszą własną rzeczywistością, zamiast sprzeciwiać się jej. To odłożenie wczorajszego strachu, stresu, niepokoju, smutku, aby pozwolić sobie na harmonię. Oznacza to również zaprzestanie potrzeby przywiązywania się do wolności chwili obecnej.

9. Uczeń zostaje nauczycielem, tego uczą nas powiedzenia Yody

„Kiedy odejdę, będziesz ostatnim z Jedi. Moc płynie silnym nurtem w twojej rodzinie. Przekaż dalej to, czego się nauczyłeś ”.

Luke Skywalker miał dwóch wspaniałych mentorów: Obi-Wana i Yodę. Na niego spadł też jeden z największych obowiązków: stać się wielkim mistrzem Jedi i nadzieją Galaktyki.

10. Prawdziwe zwycięstwo Jedi

„Aby pokonać wroga, nie trzeba go zabijać. Pokonaj wściekłość, która w nim jest, a twojego wroga już nie będzie. Gniew jest prawdziwym wrogiem”.

Niewiele powiedzeń Yody może być inspirować bardziej niż to zdanie. Pokonanie kogoś wykracza poza fizyczną porażkę i odebranie życia. Prawdziwe zwycięstwo pojawia się, gdy możemy ukoić gniew naszego wroga.

Yoda

11. Długie życie

„Kiedy osiągniesz 900 lat, twój wygląd nie będzie tak dobry”.

Jak widzieliśmy w The Mandalorian, gatunek, do którego należy Yoda, ma oczekiwaną długość życia, która może sięgać nawet 1000 lat. Dlatego ma prawo szczycić się swoim wyglądem.

12. Co ma nadejść …

„Trudno to zobaczyć. Przyszłość jest zawsze w ruchu”.

Kto wie, co przyniesie nam jutro? Nic nie jest tak niepewne jak przyszłość, więc należy założyć, że jutro jest pełne prawdopodobieństw, których nie zawsze możemy kontrolować... Nawet będąc wielkim mistrzem Mocy.

13. Śmierć jest częścią życia

„Śmierć jest naturalną częścią życia. Ciesz się się tymi wokół ciebie, którzy są przemienieni w Mocy. Nie powinieneś po nich płakać. Ani za nimi tęsknić. Przywiązanie prowadzi do zazdrości. To jest czarny cień chciwości”.

Niewiele rzeczy jest tak trudnych do zaakceptowania jak koniec życia. Śmierć jest zawsze tragedią, ale każdy rycerz Jedi wie, że ktokolwiek odchodzi, staje się częścią samej Mocy… A Moc jest wszystkim.

14. Ciemna strona Mocy jest potężna

„Ciemna strona nie jest silniejsza, to szybka, łatwa i uwodzicielska droga”.

Sithowie to kwintesencja praktykujących ciemną stronę Mocy. Jednak, jak wskazuje jedno z najbardziej znanych powiedzeń Yody, trzeba uważać, bo ta ścieżka jest w rzeczywistości najbardziej kusząca…

15. Powiedzenia Yody podkreślają znaczenie zaufania do siebie

„Jeśli nie możesz uwierzyć, to jest powód, dla którego zawodzisz”.

Po raz kolejny wierzyć to móc. Często jednak zapominamy, że bardzo często nie ufamy naszemu potencjałowi i możliwościom i być może dlatego ciągle nam się nie udaje.

16. Powiedzenia Yody wyrażają potęgę umysłu

“Broń nie wygrywa bitew. Twój umysł, on jest potężny”.

Bardziej niż miecz świetlny, bardziej niż broń i statki kosmiczne, istnieje istota zdolna do pokonania każdego wroga: nasz umysł.

17. Co sprawia, że ​​jesteś wielki?

“Rozmiar nie ma znaczenia. Spójrz na mnie. Oceniasz mnie po moim rozmiarze, co? A nie powinieneś, bo moim sprzymierzeńcem jest Moc, a to potężny sprzymierzeniec… Tworzy życie, sprawia, że ​​rośnie, przenika nas i otacza nas… Jesteśmy świetlistymi istotami! Nie tym surowcem!”.

Zwróciliśmy na to uwagę na początku, Mistrz Yoda ma zaledwie 66 centymetrów wzrostu. Jednak jego moc i zdolności wyróżniają się dzięki Mocy.

18. Określ, czego się boisz

“Musisz nazwać twój strach, zanim go wypędzisz.”

Kolejne wspaniałe sformułowanie Yody, o którym zawsze powinniśmy pamiętać: lęki można przezwyciężyć, kiedy je identyfikujemy. Kiedy nadajemy im imię i je uwidaczniamy.

19. Pochodzenie gniewu

„To wyzwanie na całe życie, nie zamieniać strachu w gniew”.

Jeśli ich nie kontrolujemy, wiele z naszych lęków może się przerodzić w iskrę, która rozpala ogień gniewu i nienawiści. Pamiętajmy o radzie wielkiego nauczyciela.

20. Znaczenie spokoju i cierpliwości

„Kiedy droga jest niebezpieczna, lepiej poczekajmy”.

Spokój i cierpliwość to najlepsi doradcy na życiowej drodze. Bycie roztropnym chroni nas od wielu niebezpieczeństw i tych zakrętów na drodze, które czasami niesie twoje własne przeznaczenie.

Podsumowując, powiedzenia Yody pozostają oryginalnym dziedzictwem inspiracji, do którego zawsze warto wracać, aby z nich czerpać…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.