Oznaki odkochiwania się

Relacje, podobnie jak ludzie, zmieniają się i przekształcają. Dynamika nabiera nowych wzorów. Jednak które z tych odmian stanowią sygnały alarmowe?
Oznaki odkochiwania się

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2022

Mówią, że miłość jest jak kaszel, ponieważ nie można jej ukryć. Rzeczywiście – naprawdę zauważalne sygnały oznajmiają moment zakochiwania się. Czasami jednak ich nie widzisz, a może nie chcesz ich widzieć. Tak czy inaczej, sugerują punkt krytyczny w Twoim związku. Czy wiesz, jak wyglądają oznaki odkochiwania się?

Oznaki odkochiwania się na ogół dotyczą utraty witalności w Twoim związku. Przejawia się to na wiele sposobów, od barier w komunikacji po ewidentny brak zainteresowania sobą nawzajem. Czasami pojawia się również niewierność.

Kiedy rozpoznajesz niektóre oznaki, że się odkochujesz, jest to sygnał, że powinieneś się zatrzymać i zastanowić. Czasami ta pauza pozwoli Ci wrócić na właściwe tory. Jednak w innych przypadkach będzie potwierdzeniem, że Twój związek się skończył. Dzisiaj porozmawiamy o niektórych z tych znaków.

Powinniśmy kochać, a nie wpadać w miłość, bo wszystko, co upada, psuje się”.

-Taylor Swift-

rozdzielona para

Oznaki odkochiwania się

1. Brak zainteresowania spotkaniami

Kiedy jesteś zakochany, tęsknisz za momentem, w którym możesz zobaczyć ukochaną osobę. Co więcej, kiedy ją widzisz, jesteś pełen entuzjazmu. Znajduje to odzwierciedlenie w Twoim nastawieniu, uśmiechu i motywacji do rozmowy oraz wspólnego spędzania czasu.

Problem pojawia się, gdy Wasze spotkania stają się bardziej sporadyczne, a Ty tracisz zainteresowanie partnerem. Na przykład nie zawracasz sobie głowy przychodzeniem na czas, a kiedy to robisz, jesteś mniej aktywny. Mogą to być wskaźniki, że Twój partner nie wzbudza już w Tobie żadnych uczuć. Z pewnością już Cię nie inspiruje.

2. Mniejsza ilość wspólnych zainteresowań

Gdy Wasza miłość zanika, to samo dzieje się z Waszymi wspólnymi zainteresowaniami. Kiedy jesteście zakochani, zwykle macie wspólne plany, a oprócz tego każde z Was swój własny. W zdrowym związku będziesz regularnie aktualizować swoje wspólne plany, niezależnie od tego, czy są one krótko-, średnio-, czy długoterminowe.

Kiedy Wasze uczucie słabnie, Wasze wspólne plany zmniejszają się. Możesz również się już ich nie trzymać. W konsekwencji czas spędzony w samotności się wydłuża, a czas spędzony razem skraca się.

3. Ograniczone wyrażanie uczuć

To jeden z najważniejszych znaków ostrzegawczych. Na wczesnych etapach związku prawdopodobnie wyrażałeś swoją miłość partnerowi za pomocą czułych gestów. Poświęcałeś mu również dużo uwagi.

Kiedy Wasza miłość zanika, znajduje to odzwierciedlenie w redukcji i braku tego rodzaju sygnałów. Oczywiście w każdym związku ich liczba zmniejsza się wraz z postępem relacji. Jednak kiedy okazywanie uczuć zaczyna być raczej wyjątkiem niż regułą, sugeruje to, że uczucia nie są już silne.

4. Rutynowa komunikacja

Jeśli chcesz utrzymać aktywność w związku, często rozmawiasz ze swoim partnerem. Jesteś naprawdę zainteresowany wysłuchaniem go, tego, co myśli. Wydaje się, że możecie rozmawiać w nieskończoność.

Gdy Wasze uczucia zanikają, zaczyna się przewidywalność. W rezultacie Twoje zainteresowanie komunikowaniem się maleje i zostaje zastąpione zwykłą rutynową wymianą wiadomości.

5. Brak pożądania seksualnego

W związku seks jest czymś więcej niż wyrazem fizycznej przyjemności. Seksualność pielęgnuje intymność i wzmacnia komunikację, zaufanie i wzajemną miłość. Badania sugerują, że z biegiem czasu, gdy namiętność maleje, wzrasta poczucie wspólnoty. Niemniej jednak niekoniecznie oznacza to, że seksualność zubożeje.

Jeśli się kochacie, seksualność może stać się mniej intensywna i mniej szalona, ale oboje nadal jesteście sobą zainteresowani. Dlatego jeśli Twoje pożądanie zniknie, to prawdopodobnie dlatego, że Twoja miłość również się kończy. Seks w dużej mierze odzwierciedla stan związku pary.

6. Objawy niewierności

Kolejna oznaka odkochania się ma związek z wyłącznością, która zwykle przeważa w większości par. Nie oznacza to jednak, że któreś z Was musi nawiązać romans, aby pojawił sie tego typu problem.

Zwykle dzieje się tak, że z rosnącą częstotliwością lub intensywnością jedno z was lub oboje zaczynacie czuć pożądanie do innych ludzi. Chociaż możesz nie robić nic w kierunku zaspokojenia tej żądzy, zaczynasz myśleć o innych osobach w kategoriach romantycznych.

Kobieta przytulająca swojego partnera

7. Brak dbania o wygląd osobisty

Jednym ze sposobów manifestowania się pożądania w Twoim związku jest dbanie o siebie. To dlatego, że chcesz być atrakcyjny dla swojego partnera. Masz tendencję do zwracania bacznej uwagi na swój wygląd, gdy jesteś z nim – starasz się nosić perfumy i ładnie ubierać.

Jednak kiedy miłość zaczyna zanikać, Twoje zainteresowanie, by podobać się partnerowi, również wyparowuje. Z tego powodu możesz nie zawracać sobie głowy wyglądem, nawet przy specjalnych okazjach.

Niemniej jednak te oznaki odkochiwania się niekoniecznie oznaczają preludium do końca Twojego związku. Czasami po prostu sygnalizują potrzebę przerwy. W innych przypadkach mogą być sygnałem ostrzegawczym, że trzeba zmienić kurs.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sangrador, J. L. (1993). Consideraciones psicosociales sobre el amor romántico. Psicothema, 181-196.
  • Santa Bañeres, A. (1996). El desamor. Scriptura, 12, 173-84.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.