Osoby uzależnione od adrenaliny: żyjąc na krawędzi

Osoby uzależnione od adrenaliny: żyjąc na krawędzi
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Adrenalina jest lepiej znana w medycynie jako epinefryna, kluczowy hormon dla naszego ciała. Chociaż pomaga poprawić naszą wydajność fizyczną, zbyt wiele może być szkodliwe. Może ona doprowadzić do uzależnienia i właśnie tutaj osoby uzależnione od adrenaliny wychodzą na pierwszy plan.

Osoby uzależnione od adrenaliny próbują żyć w ciągłej przygodzie. Doświadczają euforii, która daje im głębokie pragnienie, by posunąć się do granic swoich możliwości. Ilość adrenaliny przepływającej przez ich żyły sprawia, że ​​wykonują one wszelkiego rodzaju ryzykowne czynności. W wielu przypadkach są one nawet lekkomyślne i zagrażają życiu.

Funkcje adrenaliny

Nasze ciała wytwarzają tę substancję chemiczną w nadnerczach, gdy jesteśmy w sytuacjach stresu podniecenia lub nerwowości. Niektóre z jej funkcji to:

  • Pobudza serce i przyspiesza oddychanie
  • Przyspiesza tętno
  • Zatrzymuje ruch jelitowy
  • Rozszerza źrenice, aby wyostrzyć widzenie
  • Przynosi glukozę z rezerw, aby umożliwić mięśniom szybszą reakcję
  • Zwiększa ciśnienie krwi, więc naczynia krwionośne pierwotne poszerzają się, a naczynia krwionośne wtórne się zwężają

Jednym z rezultatów tych reakcji fizjologicznych jest to, że Twoja krew jest szybciej dotleniona, niosąc tlen i substancje odżywcze do każdej części twojego ciała. Innym jest, że będziesz blady. Żyły na twojej twarzy, dłoniach i uszach są pozostawione z mniejszym przepływem krwi, ponieważ nie są tak ważne.

Adrenalina

Linia między euforią a uzależnieniem

Jak się czujesz po przejechaniu kolejką górską? Zanim się ruszysz, prawdopodobnie jesteś zdenerwowany. Ale kiedy wysiadasz (jeśli nie masz zawrotów głowy), czujesz wspaniałe poczucie euforii. To samo dzieje się, gdy spędziłeś noc tańcząc lub robiłeś coś, co cię bardzo ekscytowało. To samo uczucie odczuwasz po wspaniałym seksie ze swoim partnerem.

Jak widać, adrenalina pomaga nam przystosować się do naszego środowiska na wiele różnych sposobów. Przygotowuje nas do stawienia czoła nadzwyczajnym sytuacjom w najlepszy możliwy sposób. Jednak przyjemne wrażenia mogą być naprawdę niebezpieczne. Wynika to z faktu, że wydzielanie adrenaliny generuje efekty chemiczne w organizmie, które są bardzo podobne do orgazmu.

Produkcja epinefryny stymuluje uwalnianie dopaminy, substancji, która wywołuje uogólnione poczucie dobrego samopoczucia. Dlatego chęć odczuwania tego przez cały czas prowadzi niektórych ludzi do ryzykownych działań i stają się uzależnieni od adrenaliny. Hormon staje się uzależniający, gdy dana osoba musi doświadczać go w sposób ciągły i regularny.

Osoby uzależnione od adrenaliny: różne formy

Formy uzależnienia od adrenaliny bardzo się różnią. Jedyne, co ich łączy, to ciągłe przekraczanie granic mózgu. Oprócz sportów ekstremalnych ludzie szukają euforii, przechodząc do zabronionych, nielegalnych lub niedozwolonych działań. Kradną ze sklepu, wychodzą bez płacenia w restauracjach, denerwują i krzywdzą innych ludzi…

Inną rzeczą, jaką robią osoby uzależnione od adrenaliny jest życie na krawędzi. Zawsze ryzykują, zamiast grać bezpiecznie. Mogą zostawić wszystko na ostatnią chwilę, jak płacenie rachunków, dostarczanie raportów lub wizyty u lekarza. To buntowniczy sposób na życie, który utrzymuje napięcie w twoim ciele.

Miłośnicy adrenaliny uwielbiają brać udział w zajęciach zagrażających ich życiu. Skoki spadochronowe, loty polegające na szybowaniu w specjalnie przygotowanym do tego kombinezonie i skoki na bungee to sporty ekstremalne, które mogą zakończyć życie danej osoby w ciągu kilku sekund.

Mężczyzna skacze do wody

W rzeczywistości skok spadochronowy jest najniebezpieczniejszą atrakcją na świecie, a śmiertelność wynosi 1 na 2300. Może to brzmieć jak super zabawa, ale może również maskować uzależnienie.

Objawy osób uzależnionych od adrenaliny

Osoby uzależnione od adrenaliny mają skrajną potrzebę odczuwania pewnych wrażeń. Powodem jest wydzielanie epinefryny i przejawia się w zachowaniach i emocjach, takich jak:

  • Ciągłe poszukiwanie adrenaliny. Potrzeba odczuwania przyjemności i euforii jest niekontrolowana i sprawia, że ​​codziennie dążą do granic możliwości. Brak przeszkód sprawia im kłopot.
  • Zachowanie, które może zagrażać życiu innych ludzi (sporty ekstremalne, jazda z dużą prędkością, ranienie innych etc.).
  • Pogorszenie jakości związków z innymi ludźmi.
  • Negatywny wpływ na ich pracę (absencja, słabe wyniki itp.).

Zgodnie z tradycyjną psychologią, kiedy jesteś uzależniony od substancji, próbujesz wypełnić wewnętrzną pustkę. Kiedy dajesz ciału zastrzyk dodatkowej energii, wtedy uspokajasz tę potrzebę. Ten spokój jest jednak powierzchowny i chwilowy. Zwiększa się zależność od adrenaliny i ostatecznie uzależniony potrzebuje więcej.

Jeśli dana osoba naraża swoje życie na niebezpieczeństwo, aby zaspokoić ich potrzebę “poczucia, że żyją”, zalecamy, aby skontaktowali się z lekarzem. Sugeruje się leczenie psychoterapeutyczne, aby lepiej zrozumieć każdy ukryty ból i frustrację.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.