Okazanie miłości - naucz się to doceniać

Okazanie miłości - naucz się to doceniać
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Okazanie miłości może odbywać się na wiele sposobów. Te słowa przyprawiają nas o dreszcze dotykając naszej duszy. Ludzie okazują nam miłość przez cały czas, mimo iż ich miłosne gesty i słowa często pozostają niezauważone. Okazanie miłości przez innych sprawia, że czujemy się lepiej.

Dzielenie się wyrozumiałym spojrzeniem, łapanie za rękę lub samo siedzenie z nami w ciszy przez parę minut. Te małe rzeczy nie są efektowne, ale mają ogromne znaczenie. Mogą naprawdę zmienić nas od środka.

“Nawet mając przed sobą milion lat wciąż nie będę w stanie opisać tej drobnej chwili wieczności, gdy mnie przytuliłeś.”

-Jacques Prevert-

Okazanie miłości - para patrzy na morze

Okazanie miłości to prawdziwa sztuka

Po prostu okaż miłość. Rób to, ponieważ to czujesz, ponieważ Twoje ciało prosi Cię o to i ponieważ nie ma piękniejszego sposobu, aby połączyć się z kimkolwiek. Wielu ludzi praktykuje tę wspaniałą sztukę, lecz nie każdy potrafi ją docenić.

Ci, którzy wiedzą, jak dawać miłość, nie oczekują niczego w zamian. Ich jedynym celem jest okazanie miłości. Są rzemieślnikami szczęścia, pokoju i dobrych relacji. Są to magiczni ludzie, dzięki którym zwykły dzień zmienia się w coś niezwykłego.

Ich sekretną bronią jest miłość, którą obdarzają bezpośrednio ze swoich ogromnych serc. Oferują swoje ramię każdej osobie, której jest ono potrzebne. Łapią tych, którzy się potykają, i słuchają każdego, kto czuje, że jego własny świat się rozpada.

Ludzie, którzy wiedzą, co oznacza okazanie miłości, potrafią wyrazić swoje uczucia w stosunku do innych. Wiedzą też, jak połączyć się z drugą osobą i bez słów odczytać jej emocje. Są to prawdziwi czarodzieje szczęścia, ciepła i czułości.

“Musimy zwracać uwagę na szczegóły. Wypełniają nasze życie małymi kamykami, które wskazują nam naszą drogę.”

-Katherine Pancol-

Czuć się kochanym, nie zapominając o tym, co ważne

Przeświadczenie, że jest się kochanym to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakich możemy doświadczyć. Wiedza, że druga osoba pragnie nas zobaczyć, porozmawiać z nami, spędzić z nami czas, jest najlepszym prezentem, który możemy kiedykolwiek dostać. Mimo iż czasem może się on wydawać się nieistotnym lub niedostatecznym.

Mamy kiepski zwyczaj ignorowania małych rzeczy, które inni robią dla nas. Czasami traktujemy te akty miłości jako coś obowiązkowego.

Mężczyzna i kobieta

Często pewna osoba okazuje nam czułość. I czując to samo wobec niej, najgorsze co możemy zrobić, to nie zwracać na to najmniejszej uwagi. Może nie spełnia naszych oczekiwań lub nie jest dokładnie tym, czego pragneliśmy. Ale warto sobie uświadomić, że to nie obniża wartości tego, co nam oferuje.

W miłości, musimy nauczyć się odczytywać ludzi. To oznacza naukę przekazywania swoich uczuć. Świadomość tego, że mocno siedzimy w czyjejś głowie, jest pocieszająca, lecz tego jest za mało, by zbudować dobry związek. Nie możemy być tylko odbiorcami miłości.

Okazanie miłości przez ludzi nie wiąże się tylko z intencją po ich stronie, ale również z darem czasu, kawałka własnego życia. Oto właśnie dlaczego należy to doceniać, dziękować oraz dostarczyć wiadomość, że doceniamy ich.

18 gestów miłości

“Nauczyłam się, że ludzie zapominają o tym, co powiedziałeś lub co zrobiłeś. Lecz nigdy nie zapomną tych uczuć, jaki im dostarczyłeś.”

Maya Angelou

Okazanie miłości odbywa się codziennie. Te drobiazgi nie mają wartości pieniężnej, ale zmieniają wszystko. Są w stanie całkowicie obrócić sytuację, dając ludziom uśmiech i wypełniając duszę pozytywną energią.

Odbywa się to wszędzie i w każdej chwili. Po prostu musimy być spostrzegawczy. Oto przykłady takich czynów:

 • Duży, znaczący uścisk, z mocą naprawienia każdej rany.
 • Patrzenie ze zrozumieniem.
 • Uśmiech, który mówi: “jestem z tobą i naprawdę mi się to podoba”.
 • Prezenty tak po prostu. Bez żadnej poważnej okazji.
 • Zabawna wiadomość, napisana na samoprzylepnej karteczce i zostawiona w miejscu, gdzie na pewno ją zobaczysz.
 • Puszczanie Twojej ulubionej piosenki, dzięki której poranek od razu staje się lepszy.
 • Słodki, miękki dotyk.
 • Podekscytowana fraza “Cieszę się Twoim szczęściem”.
 • Spojrzenie z podziwem.
 • Wyrażenia “dzień dobry”, “dobranoc”, “miłego dnia”.
 • Bycie obok Ciebie w ważnych chwilach Twojego życia.
 • Złapanie za rękę, abyś nie czuł się samotny.
 • Okazywanie zainteresowania tym, co robisz, i tym, co rozkręca Twoje życie.
 • Słuchanie Twojego śmiechu, wycieranie łez i ostrzeganie, gdy możesz być w niebezpieczeństwie.
 • Poświęcenie kilku minut swojego czasu, nawet jeśli tej osobie bardzo się śpieszy.
 • Bycie obok Ciebie bez zbędnych pytań, bo wiedzą, iż potrzebujesz towarzystwa.
 • Towarzyszenie Ci w słoneczne, deszczowe, a nawet w burzowe dni.
 • Zwracanie uwagi, gdy popełniasz błąd. Nie mówiąc o tym, co zrobiłeś źle, tylko przypominając Ci, że możesz wyciągnąć z tego pozytywne wnioski.

Ta lista mogłaby być znacznie dłuższa. Nie ma ona żadnego końca, tak naprawdę. Gdy okazanie miłości pobudza osobę do działania, możliwości są nieskończone.

Para w lesie

Okazanie miłości, ponadto wiedza, w jaki sposób to zrobić, to prawdziwa sztuka. To magia, którą musimy nauczyć się doceniać. Okaż miłość a doświadczysz się szacunku, zrozumienia, transformacji. Jest to najpiękniejsze, posiadane przez nas narzędzie, więc powinniśmy się nauczyć je doceniać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.