Ofiarowanie miłości sprawia, że nigdy nie przegrywasz

Ofiarowanie miłości sprawia, że nigdy nie przegrywasz. Jak ofiarować ją szczerze, z pasją i głębokim uczuciem zachowując głęboki szacunek?
Ofiarowanie miłości sprawia, że nigdy nie przegrywasz

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Nigdy nie tracisz, dając miłość, ponieważ ofiarowanie miłości ze szczerością, pasją i delikatną czułością uszlachetnia Cię jako osobę. Z drugiej strony ci, którzy nie wiedzą, jak przyjąć lub zadbać o ten ogromny dar, to ci, którzy naprawdę przegrywają. Z tego powodu nigdy nie powinieneś żałować, że kochałeś. Nie myśl, że przegrałeś, ponieważ najgorsza jest nieumiejętność kochania, a ofiarowanie miłości uszlachetnia.

Na szczęście neuronauka każdego dnia oferuje nowe i odkrywcze informacje, które wyjaśniają, dlaczego zachowujesz się tak, a nie inaczej w odniesieniu do miłości. Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że ludzki mózg nie jest przygotowany na stratę. Dlatego oplata cię, unieruchamia i więzi w cierpieniu.

„Miłość nie ma lekarstwa, ale jest jedynym lekarstwem na wszystkie bolączki”

-Leonard Cohen-

Ofiarowanie miłości

Jesteś genetycznie zaprogramowany, aby łączyć się z innymi i budować więzi emocjonalne. Dzięki nim czujesz się bezpiecznie i budujesz swoje życie. W rzeczywistości w ten sposób przetrwaliśmy jako gatunek, łącząc się z innymi. Dlatego utrata, separacja, a nawet zwykłe nieporozumienie mogą natychmiast wywołać sygnał alarmowy w twoim mózgu.

Innym złożonym aspektem dotyczącym relacji emocjonalnych jest sposób, w jaki mierzysz się z tymi separacjami i stratami. Z neurologicznego punktu widzenia natychmiast uwalniane są hormony stresu. Stąd ofiarowanie miłości może się skończyć tym, co znamy jako „złamane serce”. Jednak z emocjonalnego i psychologicznego punktu widzenia możesz doświadczyć innego rodzaju rzeczywistości.

W rzeczywistości nie tylko odczuwasz ból związany z utratą ukochanej osoby. Odczuwasz także utratę energii, witalnego oddechu. To tak, jakby cała miłość, którą dałeś, wszystkie nadzieje i uczucia, które poświęciłeś tej osobie, również zniknęły, pozostawiając cię pustym, jałowym i zwiędłym.

Jak możesz kiedykolwiek znów kochać, jeśli jedyne, co w tobie pozostanie, to złe wspomnienia? No cóż, tak naprawdę trzeba zmierzyć się z tymi momentami w inny sposób. Przyjrzyjmy się bliżej.

Serce i rozum. Ofiarowanie miłości

Ofiarowanie miłości — czy unikać kochania?

Składasz się z delikatnego i chaotycznego kompendium przeszłych historii, przeżytych emocji, ukrytej goryczy i zakamuflowanych lęków. Kiedy zaczynasz nowy związek, nie wkładasz wszystkich swoich poprzednich doświadczeń do kosza na śmieci. Nie zaczynasz od zera. Wszystko wciąż tam jest, a sposób, w jaki zarządzałeś swoją przeszłością, będzie decydował o tym, czy przeżywasz swoją emocjonalną teraźniejszość z większą dojrzałością i pełnią.

“Lepiej kochać i tracić niż nigdy nie kochać w ogóle.”

-Alfred Lord Tennyson-

Gorzka zdrada lub prosty fakt, że miłość twojego partnera do ciebie wygasła, znacznie zmienia sposób, w jaki postrzegasz rzeczy. W rzeczywistości ofiarowanie miłości do tego stopnia, że później czujesz się pustym i uwięzionym we wspomnieniach i utraconych marzeniach, może całkowicie zmienić charakter twojej osobowości.

Na przykład możesz stać się nieufny. Alternatywnie możesz przyjąć izolującą postawę myślenia, że aby uniknąć cierpienia, lepiej w ogóle nie kochać. Są to jednak powolne procesy autodestrukcyjne.

Nigdy nie żałuj, że kochałeś, że zaryzykowałeś wszystko dla tej jednej osoby. To właśnie te czyny czynią cię wspaniałym człowiekiem. Życie to kochanie, a ofiarowanie miłości nadaje sens twojemu życiu poprzez wszystkie rzeczy, które robisz: twoją pracę, twoje hobby oraz twoje osobiste i emocjonalne relacje. Jeśli wyrzekasz się miłości lub żałujesz, że kochałeś, wyrzekasz się także najpiękniejszej części siebie.

Uzdrowienie utraconej miłości

Binghamton University (USA) i University College w Londynie (Wielka Brytania) przeprowadziły badanie, które wykazało, że istnieją pewne różnice między mężczyznami i kobietami, jeśli chodzi o radzenie sobie z załamaniami emocjonalnymi. W rzeczywistości ich reakcje emocjonalne są bardzo różne. Na przykład kobiety znacznie bardziej odczuwają wpływ separacji. Jednak mają tendencję do powrotu do zdrowia wcześniej niż mężczyźni.

Z drugiej strony, na pozór mężczyźni zwykle wydają się szybko radzić sobie z sytuacją. Sprawiają wrażenie silnych i mają tendencję do szukania schronienia w swoich zajęciach i obowiązkach. Niemniej jednak nie zawsze udaje im się przezwyciężyć rozstanie. Co więcej, może im to zająć  całe lata.

Powodem tego jest fakt, że kobiety zazwyczaj posiadają lepsze umiejętności zarządzania swoim światem emocjonalnym. W rzeczywistości czerpią ulgę, ponieważ szukają pomocy i patrzą na to, co się wydarzyło, z wybaczającej perspektywy. To ułatwia funkcjonowanie.

Jednak niezależnie od płci, czy powodu, który spowodował zerwanie, należy wziąć pod uwagę jedną rzecz. To fakt, że żadna emocjonalna porażka nie powinna nigdy przeszkodzić ci w ponownym byciu szczęśliwym. Dlatego musisz odmówić bycia niewolnikiem przeszłości i więźniem wiecznego cierpienia.

Serce rośnie w słoiku

Innym aspektem, o którym należy pamiętać, jest to, że kochanie nie jest równoznaczne z cierpieniem. Z tego powodu nigdy nie powinieneś tkwić w związku, w którym uczucie już dawno wygasło. Usunięcie siebie oszczędzi niepotrzebnego złamania serca. Twoje dzielne pożegnanie zamknie jedne drzwi, aby można było otworzyć kolejne, te, za którymi miłość będzie sprzężona ze słowem szczęście.

Główne zdjęcie dzięki uprzejmości Amandy Cass


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.