Niemożliwa miłość - 7 kroków do tego, by o niej zapomnieć

Niemożliwa miłość - 7 kroków do tego, by o niej zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia, 2018

Niemożliwa miłość to taka, która nigdy nie może stać się trwałym związkiem lub kończy się zanim jeszcze się na dobre zacznie lub dojrzeje. Choć wydaje się to paradoksalne, ale jest rodzajem miłości, która powoduje najgłębszy ból i czasami najtrudniej jest o niej zapomnieć. A skoro nigdy nie rozkwitnie to w teorii nie powinna powodować takiego cierpienia – i w tym właśnie tkwi największy paradoks.

Praktyczni ludzie nie angażują się w coś takiego jak niemożliwa miłość. Kiedy widzą, że nie ma odpowiednich warunków, by budować taką więź, akceptują to i potrafią zatrzymać w odpowiednim momencie. Innym ludziom trudno jest odrzucić oczekiwania, iluzje lub marzenia, które zbudowali wokół danej relacji. Ich uczucia stają się silniejsze niż sygnały mówiące o tym, że związek nie ma przed sobą perspektyw.

Tak, czy inaczej, o niemożliwych miłościach nigdy nie zapominamy. Zostawiają w nas olbrzymie ślady, właśnie dlatego, że nie osiągnęły szczytu swych możliwości ani nie umarły śmiercią naturalną: ideał związku nigdy nie uległ zniszczeniu. Ale nawet jeśli nie będziemy w stanie zapomnieć o wszystkim, możliwe jest przetworzenie uczuć i odłożenie ich na bok, tak abyśmy mogli pójść naprzód. Oto 7 sugestii jak to zrobić.

“Miłość jest jak wojna: łatwa do rozpoczęcia, ale bardzo trudna do zatrzymania.”

Henry Louis Mencken

1. Spróbuj określić, co czyni tę miłość niemożliwą do spełnienia

Istnieje ogromna różnica między trudną lub problematyczną miłością a niemożliwą miłością. Ta ostatnia po prostu nigdy nie zaistnieje. Najbardziej typowym przykładem, który niesie ze sobą najbardziej emocjonalne problemy, jest nieodwzajemniona miłość. Może lepiej byłoby powiedzieć, że dzieje się tak wówczas, gdy jedna osoba kocha i potrzebuje tej drugiej, ale tamta nie odczuwa tego samego. Prawdziwa miłość jest zawsze wzajemna.

Oczywiście możesz spróbować zaprosić na randkę kogoś, kto z początku nie wyraża zainteresowania. Jednak ważne jest, aby zrozumieć kiedy dochodzimy do punktu, w którym należy zaakceptować, że związek nie ma przyszłości. To samo dotyczy innych niemożliwości, które mają wspólne cechy: jedna strona kocha, druga nie przejawia takich uczuć. Jeśli uczucie nie jest wzajemne, nie jest wówczas możliwe.

2. Przyjrzyj się swoim fantazjom na temat miłości
Oglądająca się para - niemożliwa miłość

Często zdarza się, że problemy z pozbyciem się niemożliwej miłości wynikają z fantazji, które stały się częścią naszej kultury. Na przykład takie pojęcia jak “bratnia dusza” lub “miłość twojego życia”. Te stereotypy podsycają w nas myśli, że istnieje osoba, która jest “przeznaczona” do tego, aby być naszym partnerem.

Chociaż jest to piękny pomysł, nie pasuje on do rzeczywistości. Istoty ludzkie mają zdolność kochania bezwarunkowo. Kiedy jesteś w związku i stajesz w obliczu jego końca. Czerpiesz wówczas z niego doświadczenie i mądrość, jaką oferował, po to, by następny związek był jeszcze lepszy.

Zawsze możemy zacząć od nowa, a wszystkie nowe doświadczenia mogą być lepsze od poprzednich. W rzeczywistości, z czasem uczymy się kochać bardziej hojnie i z większą tolerancją, kiedy nie jesteśmy związani niemożliwymi do spełnienia marzeniami, które czasem w sobie budzimy.

3. Rozpoznaj swoje słabsze strony

Zakochanie się – nie miłość – często sprawia, że idealizujemy ludzi i niektóre sytuacje. W pewnych przypadkach przypisujemy tym relacjom atrybuty lub cechy , których tak naprawdę nie mają lub które posiadają tylko w pewnym stopniu. Aby przezwyciężyć te mentalne konstrukcje, ważne jest, abyśmy również patrzyli na negatywne strony relacji.

Jakie wady ma ta osoba, którą, jak ci się wydaje, kochasz? Czy jest lub było coś niezadowalającego w związku? Czy możesz zastanowić się nad tym jak te niedociągnięcia i błędy będą wyglądały w tym związku za 10 lat? Są to pytania, które należy zadać sobie samemu i starać się odpowiedzieć w sposób całkowicie szczery. Możliwe, że pod koniec twoja perspektywa stanie się bardziej realistyczna.

Kobieta w mózgu mężczyzny.

4. Niemożliwa miłość – zaakceptuj, że nadszedł czas, aby zapomnieć

To najtrudniejszy krok. Dowiedziono, że gdy dana osoba chce być w związku, który jest niemożliwy do spełnienia, wywołuje reakcje podobne do tych, które występują u osób uzależnionych, cierpiących na objawy odstawienia. Emocjonalne niepokoje, a nawet niepokoje fizyczne, czasami stają się trudne do zniesienia.

Podobnie jak w przypadku uzależnienia, najtrudniejszą rzeczą do zaakceptowania jest to, że jesteśmy uzależnieni – w sposób, który powoduje głębokie cierpienie i poczucie bezsilności. Wydaje się to łatwe, lecz wcale takim nie jest. Czasami jesteśmy w stanie wymyślać historie i racjonalizować wszelkie usprawiedliwianie tylko po to, by nie zaakceptować tego, w rzeczywistości jesteśmy ofiarami uzależnienia. Umiejętność zaakceptowania tego jest najważniejszym krokiem. Pomaga skupić się i wyjaśnić, jakie powinny być nasze następne decyzje.

5. Pozbądź się kuli u nogi i wyrzuć pamiątki

Po zaakceptowaniu, że nadszedł czas, aby zostawić tę niemożliwą miłość za sobą, następnym krokiem powinno być pozbycie się więzów jakie łączą cię z tym uczuciem. Oznacza to, że nie będziesz dzwonić, nie spróbujesz spotkać się ponownie, zdystansujesz się od wspólnych przyjaciół i wszystkiego, co pomoże ci zerwać więzi, które łączyły cię z tą osobą. W szczególności powinniśmy zerwać nasze kontakty w mediach społecznościowych: te bywają najbardziej zdradzieckie.

W ten sam sposób należy pozbyć się pamiątek. Usuń zdjęcia, wyrzuć prezenty. Jeśli nie jesteś gotowy, aby się z nimi pożegnać, włóż je do jednego pudełka i odłóż w miejsce, do którego dostęp jest utrudniony. Jeśli jesteś bardziej zdecydowany w swoim postanowieniu, zniszcz wszystko. Jest to najlepszy sposób na odcięcie się od niemożliwej miłości.

Niemożliwa miłość - dziewczyna z parasolkami na oczach.

6. Zmień rutynę, spróbuj czegoś nowego

Czas zacząć od nowa. Twoja niemożliwa miłość prawdopodobnie zajęła ci dużo czasu, dni, a nawet lat. Pozwolenie jej odejść nie będzie wcale łatwe. Niemniej jednak, jeśli zdecydujesz się na zmianę, stopniowo wszystko stanie się łatwiejsze. Na pewno istnieją rzeczy, które zawsze chciałeś robić i z tego czy innego powodu odłożyłeś je na później. Teraz nadszedł czas na sprawdzenie listy z rzeczami “do zrobienia”.

Pożegnanie jest także czasem, kiedy możesz postanowić robić nowe rzeczy lub zobaczyć nowe miejsca. Podróżowanie jest zawsze doskonałą alternatywą. Dlaczego by nie spróbować? Warto także poznać swoje umiejętności, zapisać się na zajęcia, które pozwolą ci poznać nowych ludzi lub wypróbować ciekawe hobby. Życie toczy się dalej, są tysiące rzeczy do zrobienia.

7. Daj sobie czas

Istnieją różne rodzaje miłości. Niektóre z nich pozostawiają w tobie tak głębokie ślady, że nigdy na dobre cię nie opuszczą, bez względu na to jak mocno będziesz próbować. Niemożliwa miłość prawie zawsze zapuszcza w nas swoje głębokie korzenie i wzywa nas do pamiętania o sobie. Jest to coś, czego nigdy nie będziemy mogli pozbyć się z dnia na dzień. Wymaga determinacji, odwagi i charakteru. Będzie to trudne i być może będą niewielkie opóźnienia, ale czas pomoże ci iść do przodu.

Jeśli jest dla ciebie jasne, że nie możesz dalej karmić niemożliwej do spełnienia miłości ; jeśli zerwiesz wszelkie więzy i postanowisz rozpocząć od nowa, stopniowo odkryjesz, że ta osoba zaczyna zajmować inną przestrzeń w twojej głowie i w sercu. Stopniowo poczujesz większy spokój w duszy. Odkryjesz, że w procesie kochania i pozwolenia odejść, nauczyłeś się wiele i dojrzałeś.

Rezygnacja z rzeczy niemożliwych jest czymś, co musimy robić codziennie, a to samo dotyczy zagadnienia, jakim jest niemożliwa miłość. Niezależnie od tego, czy chcemy tacy być, czy też nie, wielu z nas jest beznadziejnymi marzycielami. Nie akceptujemy łatwo idei, że granice istnieją lub że czasami nie mamy innych opcji, poza ich zaakceptowaniem. Cudowne jest to, że znajdując granice własnych możliwości i akceptując je, robimy również krok w kierunku stawania się lepszymi ludźmi.

Wszystko, co przeżyjesz, jest tego warte. Nawet frustracje, które sprawiają tak wielki ból, ponieważ później stają się zalążkiem naszych największych osiągnięć. Są także podstawą, na której budujemy naszą dorosłą osobowość. Jest to sposób bycia, który pozwala nam zrozumieć, że granica naszych romantycznych fantazji leży w wolnej woli innych. Tego właśnie uczy nas niemożliwa miłość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.