Neurotechnologie zmieniające życie

W nadchodzących latach pojawi się kilka nieinwazyjnych neurotechnologii, które poprawią nasze zdrowie psychiczne, pamięć, a nawet zmienią życie wielu pacjentów z chorobami mózgu. Dowiedz się o nich tutaj.
Neurotechnologie zmieniające życie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2023

Kiedy myślisz o przyszłości ludzkości, prawdopodobnie od razu wyobrażasz sobie obecność zaawansowanych technologii. Wydaje się, że połączenie ludzi i maszyn jest prawie nieuniknione. Jest to idea, którą pisarze tacy jak Isaac Asimov, Arthur C. Clarke i Philip K. Dick przewidzieli w wielu swoich powieściach. Dzisiaj artykule omówimy pewne neurotechnologie, które zmieniają nasze życie na lepsze.

W pewnym sensie ta przyszłość już tu jest. W końcu nikt z nas nie może się obejść bez swoich zasobów technologicznych. Co więcej, teraz, gdy pojawiły się projekty sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, nasze metody pracy będą się zmieniać z czasem. Obecnie niektóre z istotnych postępów technologicznych dotyczą urządzeń podłączonych bezpośrednio do naszych mózgów.

Jednym z przykładów jest Neuralink, wymyślony przez biznesmena i magnata, Elona Muska. Firma ta specjalizuje się w opracowywaniu interfejsów typu komputer-mózg. Specjaliści czekają obecnie na przetestowanie różnych chipów na ludziach. Dlatego wkrótce mogą pojawić się nieinwazyjne neurotechnologie, które będą całkowitą rewolucją w dziedzinie zdrowia psychicznego.

To, co kiedyś wydawało się materiałem do filmu science fiction, za kilka lat stanie się pełną nadziei rzeczywistością.

„Magia to tylko nauka, której jeszcze nie rozumiemy”.

-Arthur C. Clarke-

Komputer z mózgiem i stetoskopem symbolizujący wpływ neurotechnologii
Stymulacja mózgu w leczeniu depresji to technologia, która jest już w użyciu. Poprawi się jednak na rynku w najbliższych latach.

Neurotechnologie, które zmienią nasze życie

Wiemy, że postęp technologiczny przyniósł już nieskończone korzyści w dziedzinie medycyny. Wydaje się jednak, że w dziedzinie neuronauki i zaburzeń psychicznych do tej pory nie osiągnięto żadnych wielkich kamieni milowych. Istnieją natomiast bardziej wyrafinowane zasoby do badania mózgu, takie jak rezonans magnetyczny (MRI).

W ostatnich latach nowe technologie w połączeniu z najnowocześniejszą analizą obliczeniową, modelowaniem i sztuczną inteligencją zmieniły wiele rzeczy. Możemy na przykład zobaczyć, co dzieje się w wielu zaburzeniach psychicznych na poziomie neurologicznym. Ułatwia to opracowanie skuteczniejszych metod leczenia. Co więcej, pomaga to głębiej zrozumieć te stany psychiczne.

Neurotechnologie mają na celu poprawę zdrowia i potencjału ludzkiego mózgu. Obszar ten przyciąga coraz większe zainteresowanie i inwestycje ze strony dużych firm. Zamierzamy przeanalizować poniżej niektóre przyszłe osiągnięcia w tej dziedzinie, które, jak wspomnieliśmy wcześniej, są zasobami nieinwazyjnymi.

Jedna z najbardziej obiecujących neurotechnologii jest ta związana ze stymulacją czaszki. Ma na celu zmniejszenie myśli samobójczych w młodszej populacji.

1. Poszukiwanie biomarkerów bólu przewlekłego i depresji

Sztuczna inteligencja dodana do elektroencefalografii (EEG) i Big Data pozwoli wkrótce na lepsze diagnozy. Na przykład pacjent będzie musiał tylko założyć czepek z różnymi elektrodami, aby uzyskać dokładny obraz aktywności jego mózgu. Dzięki tym zasobom eksperci będą mogli porównywać informacje i uzyskiwać dokładne wzorce wielu zaburzeń i schorzeń.

Najbardziej zaawansowane są zmiany związane z przewlekłym bólem i depresją. Uniwersytet Techniczny w Monachium (TUM) rozwija Neurotech, innowację, której celem jest zapewnienie lepszej opieki w dziedzinie zdrowia psychicznego.

2. Stymulacja mózgu w leczeniu depresji u młodych ludzi

Głęboka stymulacja mózgu jest metodą stosowaną już z powodzeniem w leczeniu dużej depresji. Istnieje jednak jedna grupa pacjentów, która wymaga większej uwagi. W ich przypadku często ani terapia psychologiczna, ani farmaceutyczna nie przynoszą żadnej poprawy.

Są to młodzi ludzie w wieku od 16 do 24 lat z depresją i zachowaniami samobójczymi. W związku z tym eksperci opracowali urządzenie, które stymuluje grzbietowo-boczną korę przedczołową. Ta technika, dodana do sesji ćwiczeń poznawczych, zmniejsza objawy związane z depresją.

3. Wspomagające urządzenia mózgowe

Firmy takie jak Medtronic, Neuropace i St. Jude Medical opracowały technologie, które mogą zmienić jakość życia wielu ludzi. Chociaż zwykle myślimy tylko o projekcie Neuralink Elona Muska, prawda jest taka, że istnieje wiele organizacji pracujących nad konkretnymi postępami, które wkrótce ujrzą światło dzienne.

Jednym z takich projektów jest stworzenie urządzeń mózgowych, które zapobiegają napadom padaczkowym. Pojawią się również technologie, które poprzez ciągłe monitorowanie usprawnią podawanie określonych leków w zależności od potrzeb pacjenta.

Ponadto pacjenci ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) będą mieli do dyspozycji zrobotyzowane urządzenia wspomagające. Dzięki temu będą mogli prowadzić samochód i zyskać większą autonomię w różnych fazach choroby.

4. Leczenie urazów w wirtualnej rzeczywistości

Inne neurotechnologie stosowane już w terapii psychologicznej to te związane z rzeczywistością wirtualną. Obecnie są niezwykle przydatne w leczeniu fobii i demencji oraz w leczeniu dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). Wkrótce jednak ma zostać wykonany kolejny krok.

Za kilka lat technologia wirtualnej rzeczywistości połączona ze stymulacją mózgu zostanie opracowana w celu leczenia pacjentów z zespołem stresu pourazowego. Dzięki stopniowym sesjom metoda ta będzie dążyła do zniwelowania negatywnych skutków zdarzeń niepożądanych.

5. Specjalistyczne gry wideo do treningu poznawczego

Większość z nas gra w gry na telefonach komórkowych, aby ćwiczyć pamięć. Są to przydatne zasoby dla osób starszych, ponieważ ułatwiają dobrą stymulację poznawczą. Jest to istotna dziedzina neurotechnologii i niewątpliwie pomaga zrozumieć, dlaczego tworzone są w tym celu specjalistyczne gry wideo.

Trening poznawczy, który ma na celu poprawę płynnej inteligencji, a także pamięci roboczej, jest zasobem, który wkrótce będzie w naszym zasięgu.

Gry wideo do treningu umiejętności poznawczych będą przydatne w promowaniu zdrowszego starzenia się i doskonaleniu umiejętności u dzieci, a także u osób po wypadkach neurologicznych.

6. Urządzenia do koncentracji i samoregulacji

W coraz bardziej stymulującym i wielozadaniowym świecie uwaga zaczyna zanikać w ludziach. W związku z tym trudno jest nam teraz skoncentrować nasze zasoby umysłowe na pojedynczych czynnościach. Koncentracja jest wyczerpująca, a nasze myśli mają tendencję do błądzenia. To karmi stres i poczucie niskiej produktywności.

Technologie, które można nosić jak zegarki lub słuchawki, wkrótce zaczną mieć inny cel. Eksperci projektują urządzenia, które poprawiają naszą uwagę i promują spokój i samoregulację emocjonalną. Czy to oznacza koniec niepokoju lęków? Będziemy musieli poczekać i zobaczyć.

7. Interfejsy mózg-komputer

Systemy BCI (ang. Brain-Computer Interface) już istnieją. Składają się z interfejsów, które łączą ludzki umysł z komputerem, tłumaczą jego myśli i przesyłają je do urządzeń elektronicznych. Wiemy, że może to brzmieć jak science fiction, ale jeśli chcemy zrozumieć ich przydatność, musimy przeanalizować, z czego się składają.

Te nowe technologie wykrywają i dekodują aktywność elektryczną neuronów. Następnie wysyłają wiadomości do urządzenia, które wykonuje określoną akcję. W efekcie interfejsy mózg-komputer to neurotechnologie, które realizują rehabilitację utraconych funkcji. Byłoby to kluczowe dla pacjentów ze zmianami guzkowymi lub po udarach.

Monitory wyświetlają graficzny model mózgu i odczyt EEG symbolizujący neurotechnologie
Nauka ma na celu umożliwienie pacjentom bez możliwości poruszania się odzyskania podstawowych funkcji kończyn.

Wniosek

Często myślimy o zagrożeniach związanych z rewolucjami technologicznymi, takimi jak chatboty czy sztuczna inteligencja. Jednak, jak to zwykle bywa w nauce, kluczem jest sposób, w jaki z niej korzystamy.

Obecnie istnieją pewne neurotechnologie, które już stanowią część wielu środowisk terapeutycznych i medycznych. Jednak w przyszłości pojawią się nowe i wyjątkowe zasoby, których jedynym celem będzie poprawa jakości naszego życia w wielu obszarach. To najlepszy cel ze wszystkich, który, choć wcześniej mógł wydawać się magiczny, prawdopodobnie spełni się szybciej, niż moglibyśmy przypuszczać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dhami, P., et al. (2022) Neurophysiological impact of theta burst stimulation followed by cognitive exercise in treatment of youth depression. Journal of Affective Disorders. doi.org/10.1016/j.jadr.2022.100439.
  • Saha, S., Mamun, K. A., Ahmed, K., Mostafa, R., Naik, G. R., Darvishi, S., Khandoker, A. H., & Baumert, M. (2021). Progress in Brain Computer Interface: Challenges and Opportunities. Frontiers in systems neuroscience15, 578875. https://doi.org/10.3389/fnsys.2021.578875
  • Spaett, V. (2023). Neurotechnology for Treating Mental Disorders. Research Network Uses Big Data Models to Understand Neural Networks. Research in Bavaria. Technical University of Munich (TUM). https://www.research-in-bavaria.de/neurosciences/neurotech-for-mental-disorder

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.