Nauczyć się kochać - jak to robić w 5 prostych krokach

Nauczyć się kochać - jak to robić w 5 prostych krokach
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nauczyć się kochać – to wcale nie takie proste.

Największym szczęściem w życiu jest kochać i być kochanym. Tak powiedziała autorka i dramatopisarka Amantine, znana pod pseudonimem George Sand.

Łączymy się z innymi nie tylko tym z powodu tego kim są, ale także dla uczuć, które w nas wywołują. Jednakże, aby miłość łączyła się ze szczęściem, musisz wiedzieć, jak to robić dobrze i w sposób autentyczny.

Słowo miłość jest rozumiane w naszym języku dość szeroko. Jest łączone z jednym z najważniejszych uczuć, jakich możemy doświadczyć jako ludzie: głębokim uczuciem, przywiązaniem i zaangażowaniem w stosunku do innej osoby.

Sposobów rozumienia miłości jest tyle, ile osób na świecie. Ale niezależnie od tego, jak ją rozumiemy, czy naprawdę wiemy, jak kochać? Wszystko wskazuje na to, że wszyscy mamy z tym problemy. Nawet jeśli nie chcemy w to uwierzyć, zawsze jest miejsce na poprawę i rozwój.

Warto nauczyć się kochać.

Para zakochanych pod parasolem.
Czy wiesz, jak kochać?

Niemal każdy myśli, że umie kochać. Uważamy, że wystarczy żywić dla kogoś uczucia, ale zapominamy, że prawdziwa miłość jest niczym utrzymanie ogrodu. Każdego dnia trzeba go podlewać, pielić chwasty i pielęgnować, aby kwiaty mogły rosnąć.

Nikt nie jest wolny od pokusy wygodnego życia, ale miłość jest sposobem na oparcie się tej pokusie. Polega na omawianiu wielkich rzeczy, ustalaniu zdrowych granic i wspieraniu obopólnego dobrego samopoczucia.

Czy miłość jest sztuką? Ludzie, którzy tak uważają, wiedzą, że wymaga to wiedzy i wysiłku. A może myślisz, że jest to tylko przyjemne uczucie, które spotkało cię przypadkiem, coś, na co natkniesz się, jeśli masz szczęście?

Książka “O sztuce miłości” Ericha Fromma sugeruje, że choć większość ludzi uważa, że ​​miłość zależy od łutu szczęścia, to w rzeczywistości jest ona sztuką.

To nie znaczy, że ludzie nie uważają jej za coś ważnego. Naprawdę, wszyscy jesteśmy głodni miłości. Oglądamy niezliczone filmy opowiadające o szczęśliwych i niefortunnych historiach miłosnych, ciągle słuchamy piosenek o niej opowiadających. Ale prawie nikt z nas nie myśli, że musimy nauczyć się kochać.

“Przyjaźń to najczystsza miłość. Jest to najwyższa forma Miłości, w której nie wymaga się niczego, nie ma żadnego warunku, gdzie po prostu lubi się dawać. “

-Osho-

Roślina serduszko w słoiku.

Jak nauczyć się kochać?

Wydaje się, że ludzie myślą, że warto się uczyć tylko wtedy, gdy może to przynieść konkretne korzyści, takie jak pieniądze czy status.

Ale co z rzeczami, które przynoszą korzyść duszy? Czy można nauczyć się kochać? Czy możesz nauczyć się czegoś, co możesz poczuć, ale czego nie da się dotknąć?

W naszym nowoczesnym społeczeństwie większość ludzi skończyłaby czytanie tego artykułu już po spojrzeniu na tytuł, nie zdając sobie sprawy, że miłość jest odpowiedzią na życie.

Każda teoria miłości powinna zaczynać się od teorii człowieka, od tego, czym jest ludzka egzystencja. Miłość jest działaniem i jako taka jest ciągła, a nie sporadyczna. Musisz nauczyć się kochać, jeśli chcesz się samorealizować i budować zdrowe relacje.

Jak kochać, zgodnie z książką “O sztuce miłości”

Aby przenieść miłość poza początkowe fazy, poniżej znajdziecie 5 kluczowych punktów zaczerpniętych z książki Ericha Fromma ” O sztuce miłości”:

  • Bądź oryginalny. Żyjemy iluzją całkowicie jednorodnego świata. Dostosowujemy się, ponieważ uważamy, że to jedyny sposób na nawiązanie relacji. Ale mamy moc angażowania się we własne typy relacji, które wynikają ze szczerości i autentyczności. Tylko wtedy możemy uwolnić się od uwarunkowań i zwyczajów, które społeczeństwo nam narzuca.
  • Znajdź kogoś, kto da ci wszystko i zrób to samo dla niego. Kochanie jest dawaniem. Jest pełne witalności, siły i mocy i napełnia nas szczęściem. A przynajmniej jest nimi dopóki zachowujemy naszą godność i szacunek oraz nie przekraczamy granic. Jeśli wybierzesz kogoś, kto podziela ten punkt widzenia, będziecie mogli dać sobie nawzajem to, co w was najlepsze.
  • Przez cały czas staraj sie poznawać swojego partnera. Fromm powiedziałby, że uważamy, że się znamy, ale tak nie jest – a przynajmniej nie do końca. Każde doświadczenie, które zdobyliśmy wpływa na nas w jakiś sposób. Zmiana to jedyna stała. Jeśli będziesz odkrywać swoją druga połówkę wciąż na nowo, nie wpadniesz w rutynę.
  • Musisz wiedzieć, jakiego rodzaju miłość chcesz ofiarować i otrzymywać. Istnieje wiele różnych typów a wiedza na temat tego, który z nich chcesz ofiarować i otrzymać, określi rodzaj twojego związku. Biorąc to pod uwagę, nie ma nic lepszego od dojrzałej i świadomej miłości. To powinien być twój cel końcowy: dwoje ludzi, którzy stają się jednym, ale nadal pozostają sobą.
  • Zaakceptuj wyzwania i konflikty związane z byciem w związku. Miłość nie oznacza braku konfliktów, ale jest stałym wyzwaniem, w którym wspólnie pracujecie nad związkiem i umożliwiacie mu rozwój.

Ludzie siedzący na wielkim sercu.

Kochaj więcej

Istnieje tylko jedno lekarstwo na miłość: kochać więcej. Kiedy przeżywasz zawód miłosny, zamiast zniechęcać się i ukrywać, spoglądaj w przyszłość ze świeżym spojrzeniem na życie.

Miłość jest sztuką, procesem czerpiącym korzyści z kreatywności, troski i autentyczności, o ile jesteś gotów ofiarować drugiej stronie szacunek i odpowiedzialność. Kochać więcej to lekarstwo na wszystkie problemy życiowe.

“Ciemność nie może wypędzić ciemności: tylko światło może to zrobić. Nienawiść nie może wypędzić nienawiści: tylko miłość może to zrobić. “

-Martin Luther King Jr-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.