Toksyczna osobowość: 5 głównych cech

Osobowość toksyczna zwykle skupia swoją nerwicę na tych, którzy są bezbronni lub mają trudności. Ich celem jest sprawienie, by inni poczuli się niezdolni, aby stali się zależni i łatwo było nimi manipulować.
Toksyczna osobowość: 5 głównych cech
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2021

Toksyczna osobowość hamuje i nie docenia innych. Nie jest to kategoria kliniczna jako taka, ani nie jest to diagnoza, ale jest to profil, który zawiera dobrze zdefiniowane cechy, co umożliwia odróżnienie go od innych.

Osoba toksyczna wykonuje działania, które hamują lub umniejszają innych. Nie zawsze robią to bezpośrednio lub wprost. Czasami robią to w niezwykle subtelny sposób, tak że osoby wokół nich czują się źle ze sobą lub odsuwają się na margines, nie wiedząc tak naprawdę, jak i dlaczego to się stało.

Osoby toksyczne nie zawsze ściśle odpowiadają diagnozie patologicznego narcyzmu, ale mają podobne cechy. Cechuje ich pragnienie wyróżnienia się i osiągają to, sprawiając, że inni czują się źle. Nawet zrównoważonym i asertywnym ludziom trudno jest ich powstrzymać. Poniżej przedstawiamy główne cechy tego typu osobowości.

Mężczyzna ostro krytykujący kobietę

Toksyczna osobowość – główne cechy

1. Projektują swoje wady na innych

Toksyczne osoby nieustannie poszukują błędów lub wad u innych. Nigdy nie przegapią okazji, aby podkreślić jakiekolwiek wady osób wokół nich. Czasami robią to bezpośrednio, ale częściej używają subtelnych sygnałów lub insynuacji.

Najciekawsze jest to, że często oskarżają innych o te same rzeczy, które sami robią. Na przykład nierzadko można usłyszeć, jak mówią takie rzeczy jak: „Wygląda na to, że widzisz tylko wady innych, a nie ich zalety”. Jednak tak naprawdę nie zdają sobie z tego sprawy. Innymi słowy, projektują własne wady na innych.

2. Lubią, gdy inni przegrywają

Najgorszą cechą nie jest to, że toksyczna osobowa jest nadmiernie konkurencyjna, ale to, że nie konkuruje z innymi uczciwie. Ich celem nie jest wygrywanie, aby pokazać ludziom, jacy są w czymś dobrzy. Ci ludzie nie są szczególnie zainteresowani wygraną – chcą tylko, aby inni przegrali.

Toksyczni ludzie mają zwyczaj krytykowania absolutnie wszystkiego, co robią inni. Na przykład mogą mówić takie rzeczy jak „Czy to nowe skarpetki? Szkoda, że nie są takie jak moje, które pochłaniają pot”. Tego typu działaniem poniżają innych w protekcjonalny sposób.

3. Zawsze mają rację

Inną cechą toksycznej osobowości jest to, że osoby te lubią podnosić niepotrzebne, ale przede wszystkim sprzeczne argumenty. Używają sprzeczności, aby przekazać innym wiadomość, że nigdy nie mają racji. Oczywiście sami zawsze mają rację.

Lubią kłótnie i konfrontacje. Dlatego często bronią pozycji, w które tak naprawdę nie wierzą. Nie pozwalają innym mówić, udaje im się ze wszystkiego wszcząć konflikt i zawsze starają się uciszyć drugą osobę. Chcą, aby inni milczeli. A następnego dnia, z dokładnie taką samą zaciekłością, będą bronić przeciwnej pozycji.

4. Są narcystyczne

Toksyczni ludzie mają oczywiście silne cechy narcystyczne. Jednak nie należą do tych osób, które cały czas przechwalają się tym, co robią lub czego nie robią. Ich celem jest dewaluacja innych. Dlatego ich ulubioną bronią jest ciągłe porównywanie.

Są to ludzie, którzy w teorii są przykładem wszystkiego, co dobre, udane, inteligentne i niezwykłe. Następnie przypominają innym, że są poniżej nich, przynajmniej z ich perspektywy. Jeśli ktoś powie „Miałem problem z obsługą tej aplikacji”, toksyczna osoba od razu powie „Jezu, to takie proste. Znam tę aplikację bardzo dobrze i jest to jedna z najłatwiejszych”.

Egocentryczny chłopak

5. „Pomagają”, ale nie pomagają

Chociaż może się to wydawać sprzeczne, osoba toksyczna często pomaga innym, aby im umniejszyć. Jest tak, ponieważ ich działanie zwykle opiera się na fakcie, że pomagają komuś, kto ma kłopoty lub jest do pewnego stopnia przytłoczony.

Jednak toksyczni ludzie pomagają innym tylko po to, by samemu znaleźć się w lepszej sytuacji. Przede wszystkim robią to, aby ci, którzy otrzymują tę „pomoc”, czuli się gorsi i potrzebowali jeszcze większego wsparcia. Toksyczni ludzie nie chcą, aby druga osoba przezwyciężyła swoje trudności, ale aby potwierdziła swój problem. Powiedzą: „Nie martw się, zrobię to za Ciebie. Wiem, że nie wiesz, jak to zrobić ”.

Większość z nas musiała od czasu do czasu znosić ludzi, których cechuje toksyczna osobowość. Czasami można ich zignorować, co jest lepszym rozwiązaniem. Czasami jednak po prostu trzeba się z nimi pogodzić. W takich przypadkach musisz wyznaczyć granice. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, być może będziesz musiał rozwinąć pewne umiejętności. Psycholog będzie w stanie Ci pomóc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gaffoglio, L. (2008). Cómo reconocer a las personas tóxicas. La Nación.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.