Ultrakrepidarianie: wyrażają swoją opinię nie mając pojęcia, o czym mówią

Ultrakrepidarianie to ludzie, którzy wydają opinię o wszystkim nie mając pojęcia o niczym. Są to osoby o profilu wszystkowiedzących. Nigdy nie wahają się nas poprawić, aby pomniejszyć naszą wartość, aby wyróżnić się w każdych okolicznościach i w trakcie każdej rozmowy.
Ultrakrepidarianie: wyrażają swoją opinię nie mając pojęcia, o czym mówią
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Ultrakrepidarianie, nie będąc zagrożeni wyginięciem, pojawiają się coraz częściej każdego dnia. Są to ludzie, którzy wydają opinię o wszystkim, nie mając pojęcia o niczym. To ci, którzy nigdy nie siedzą cicho, ci, którzy nas poprawiają i ci, którzy mają sugestie na prawie każdy temat. Chcą naprawiać świat prawie każdego dnia i nie doceniają rzeczywistych ekspertów w danej dziedzinie.

Ciekawe, jak bogaty jest nasz język i jakie mamy dostępne terminy, aby zdefiniować zachowania, które widzimy tak często. Ultrakrepidarianizm lub ultrakrepidarianie należą bez wątpienia do tych słów, które zarówno trudno zapamiętać jak i wymówić. Zaskakujące jest jednak to, że termin ten jest z nami od czasów starożytnych. Używa się też go niemal na całym świecie.

I tak w języku angielskim to ultracrepidarianism, we francuskim ultracrepidanisme, w bośniackim ultrakrepidarianizam… We wszystkich kulturach nadano nazwę temu profilowi osobowości z niemal obsesyjną tendencją do udzielania opinii i porad na temat dziedzin, których na ogół dana osoba nie zawsze zna lub dominuje.

Ultrakrepidarianie wszystkich poprawiają

Z drugiej jednak strony jest jasne, że wszyscy mamy pełne prawo do wyrażenia opinii w dowolnym aspekcie.

Jednak zupełnie inaczej wygląda to, kiedy robimy to z pokorą i w pełni uznając, że nie opanowaliśmy wszystkich dziedzin życia. Taka postawa może wiele o nas powiedzieć. Dlatego wzbudza ciekawość fakt, że zachowanie ultrakrepidarian jest przedmiotem wielkiego zainteresowania w dziedzinie psychologii. Poniżej poznamy więcej danych na ten temat.

„W sprawach, których nie znamy, zawsze mamy lepszą opinię”.

-Gottfried Wilhelm Leibniz-

Ultrakrepidarianie – jacy są i dlaczego są właśnie tacy?

Wyobraź sobie, że wyrażasz swoją opinię na temat zdjęć niewidocznej Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang’e-4. Ultrakrepidarianie spróbują przedstawić ci komentarz godny Carla Sagana. A jeśli wypowiesz się na temat polityki, staną na podium i postarają się wygłosić mowę Winstona Churchilla. Jeśli mówisz o piłce nożnej, ekonomii lub fizyce kwantowej, zawsze będą chcieli ci pokazać, ile wiedzą.

  • Ultrakrepidarianie mają odpowiedź na wszystko. Nigdy nie siedzą cicho. Nie są też świadomi swoich ograniczeń, a co gorsza, nie szanują opinii innych. To te osoby, które starają się wyróżnić za wszelką cenę i dlatego nie wahają się dyskwalifikować innych.
  • Jeśli zadamy sobie teraz pytanie, skąd się wzięło to słowo, musimy sięgnąć pamięcią do Apellesa z Kolofonu, znakomitego malarza żyjącego 352 lat przed Chrystusem.
  • Historia głosi, że pewnego razu ulubiony artysta Aleksandra Wielkiego utknął w pracy nad jednym ze swoich dzieł. Wówczas do jego warsztatu wszedł szewc, aby zostawić mu wykonane zlecenie. Kiedy zobaczył obrazy i malowidła ścienne, zaczął krytykować wiele szczegółów.
  • Słysząc ten komentarz wypowiedział się Apelles z Kolofonu. Jego słowa to znane łacińskie zdanie. «Ne supra crepidam sutor iudicaret», co oznaczało, żeby szewc ograniczył swoje opinie do swoich butów. Stąd też w niektórych językach pozostało klasyczne wyrażenie „szewc niech wraca do butów”.

Ultrakrepidarianie i efekt Dunninga-Krugera

Do ultrakrepidarian odnosi się w pełni bardzo elementarna zasada. Im mniej wiedzą, tym więcej wyobrażają sobie, że coś wiedzą. Ta relacja odpowiada temu, co w psychologii znane jest jako efekt Dunninga-Krugera.

Rozmowa przy stole
  • Efekt Dunninga-Krugera jest bardzo powszechnym odchyleniem poznawczym. Zgodnie z nim, ludzie o mniejszych zdolnościach poznawczych i intelektualnych mają tendencję do przeceniania własnych umiejętności. Taka bynajmniej jest średnia tendencja, ale nie występuje we wszystkich przypadkach.
  • Zjawiskiem ultrakrepidarianizmu zajmuje się wielu naukowców. Od psychologów społecznych po psychologów Mariana Kraka i Andreasa Ortmana z Uniwersytetu w Berlinie. Przeprowadzone tam badania doprowadziły do ciekawych wniosków. Okazuje się bowiem, że ultrakrepidarianie mogą nawet pretendować do wysokich stanowisk władzy.
  • W naszym społeczeństwie są ludzie, którzy zajmują wysokie stanowiska, choć nie mają dla tego wystarczających umiejętności. Jednak ta zawyżona samoocena w połączeniu z ekstrawagancką i zdecydowaną postawą może pozwolić im osiągnąć pozycje, których inni bardziej zdolni nigdy nie zdobędą.

Nie lekceważ ultrakrepidarian: ich działanie może być bardzo szkodliwe

Czasami zachowanie ultrakrepidarian może powodować anegdotyczne sytuacje. Bardzo znana jest na przykład historia McArthura Wheelera, mężczyzny, który obrabował bank w Pittsburghu w 1990 roku. Kiedy policja go aresztowała, był bardzo zaskoczony: nie rozumiał, jak mogli go zobaczyć.

Twierdził, że zastosował sok z cytryny na twarzy i ciele, aby być niewidocznym. Oczywiste jest, że młody Wheeler cierpiał na zaburzenie psychiczne. Jednak zdecydowanie z jakim bronił związku między sokiem z cytryny a niewidzialnością, przyciągnęła uwagę ekspertów.

Poza tymi konkretnymi przypadkami musimy wyjaśnić coś jeszcze. Ultrakrepidarianie są w stanie wyrządzić wiele szkód. Jeśli mamy ojca, siostrę, szefa lub sąsiada, mających obsesję na punkcie bojkotowania naszych umiejętności, dyskwalifikowania nas i korygowania każdego z naszych komentarzy, może to doprowadzić do ogromnego wyczerpania psychicznego.

Wiemy, że idealnie byłoby nie dać się sprowokować. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do codziennego przebywania w ich pobliżu, powinniśmy podjąć inne, bardziej drastyczne środki, aby ograniczyć ich wpływ. Wyjaśnienie im, że ich zachowania są szkodliwe i obraźliwe, to jedna strategia. Druga byłaby już bardziej zdecydowana i niewątpliwie wymagałaby zachowania odpowiedniego dystansu w stosunku do osób o tym profilu. Pomyślmy o tym.

To może Cię zainteresować ...
Prawda absolutna – ludzie, którzy wyrażają w ten sposób wszystkie swoje opinie
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Prawda absolutna – ludzie, którzy wyrażają w ten sposób wszystkie swoje opinie

Prawda absolutna. Niektórzy ludzie po prostu uwielbiają udzielać nieproszonych rad. "Pomagać" wszystkim, mówiąc im to, co według nich powinni usłys...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kruger, J., & Dunning, D. (1999). Unskilled and unaware of it: How difficulties in recognizing one’s own incompetence lead to inflated self-assessments. Journal of Personality and Social Psychology77(6), 1121–1134. https://doi.org/10.1037/0022-3514.77.6.1121
  • Krajc, M., y Ortmann, A. (2008). ¿Los no cualificados realmente son inconscientes? Una explicación alternativa. Journal of Economic Psychology , 29 (5), 724–738. https://doi.org/10.1016/j.joep.2007.12.006

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.