Narzędzie DISC - Wonder Woman, a badanie osobowości

Narzędzie DISC - Wonder Woman, a badanie osobowości

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2019

Na początku ubiegłego wieku, dr William Moulton Marston sformułował teorię narzędzie DISC czyli ocenę zachowania do zbadania osobowości. Zdefiniował cztery cechy osobowości: dominujący (D), wpływowy (I), stały (S) i sumienny (C).

Około 400 roku p.n.e. Hipokrates rozwinął teorię czterech humorów. Zgodnie z nią cztery ludzkie płyny ustrojowe (krew, flegma, żółć i czarna żółć) musiały być zawsze zrównoważone. Jednak jeden z nich zawsze dominował w każdej osobie, prowadząc do pewnego temperamentu: optymistyczny, flegmatyczny, choleryczny lub melancholijny.

Około 1500 lat później pojawiła się ósma edycja komiksów All Stars. Zawierała ona nowego superbohatera o imieniu Wonder Woman. Była ona jedną z pierwszych i niewątpliwie najbardziej popularnych superbohaterów. Twórca, Charles Moulton, podpisał scenariusz jako scenarzysta. Ale co narzędzie DISC ma wspólnego z teorią Hipokratesa?

Narzędzie disc psychologa zainteresowanego „normalnymi ludźmi”

To łatwe: Charles Moulton był niczym innym jak piórem o imieniu William Moulton Marston, byłym profesorem psychologii na Uniwersytecie Amerykańskim i wynalazcą poligrafu, ukrywając się za tym.

Narzędzie DISC było pierwszym narzędziem osobowości współczesnej epoki opartym na czterech głównych punktach ludzkiego zachowania, tak jak teoria Hipokratesa. Punkty te reprezentują cztery skrajne osobowości. Różne możliwe kombinacje tych cech osobowości definiują profile DISC każdej osoby.

narzędzie DISC

Nazwa narzędzia pochodzi od skrótów tych osobowości: Dominacja (D), Wpływ (I), Stabilność (S) i Sumienność (C). Profesor Marston nie był zbyt zainteresowany studiowaniem chorób psychicznych. Właściwie to lubił studiować „normalnych” ludzi. Najpierw wyszczególnił swoje narzędzie DISC w swojej książce Emotions of Normal People.

Co oznacza skrót DISC?

Ale jakie jest prawdziwe znaczenie akronimu DISC? Narzędzie DISC uwzględnia dwie osie: jak postrzega się siebie w odniesieniu do otoczenia społecznego i czy postrzega się to środowisko jako korzystne lub nieprzyjazne.

Oto cztery cechy osobowości narzędzia DISC:

  • Dominacja: Uważasz się za lepszego od swojego środowiska, które uważasz za nieprzyjazne. Dlatego skupiasz się na ćwiczeniu swojej władzy. Ta cecha osobowości dominuje u wytrwałych i pewnych siebie ludzi, którzy skupiają się na osiągnięciu swoich celów.
  • Wpływ: Uważasz się również za lepszego od swojego środowiska. Uważasz jednak, że Twoje środowisko jest korzystne. Ta cecha osobowości dominuje u ludzi optymistycznych, ekstrawertycznych i entuzjastycznych.
  • Stabilność: Uważasz się za gorszego od niekorzystnego środowiska. Jesteś zaangażowany w „robienie właściwych rzeczy”. Ta cecha osobowości dominuje w ludziach rezerwowych, rozważnych i analitycznych.
  • Sumienność: Uważasz się za gorszego od swojego środowiska, ale akceptujesz tę niższość. Innymi słowy, nie uważasz swojego środowiska za niekorzystne. Ta cecha osobowości dominuje w spokojnych, pokornych i cierpliwych ludziach.

Aktualne zastosowania narzędzia DISC

Biorąc pod uwagę to, że Marston nigdy nie opatentował ani nie zarejestrował znaku towarowego swojego narzędzia, istnieje kilka testów, które się na nim opierają. W rzeczywistości wiele z nich ma charakter komercyjny i jest wykorzystywanych przez działy HR. Dzieje się tak, ponieważ znajomość profilu zachowania kandydata jest niezbędna dla osób odpowiedzialnych za zatrudnianie nowych pracowników.

dział HR narzędzie DISC

Ponadto, psycholodzy szkolni szeroko wykorzystują narzędzie DISC w otoczeniach edukacyjnych, aby zrozumieć reakcje i motywacje uczniów. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu narzędzia DISC możliwe jest pogłębienie naszej wiedzy o naszym własnym zachowaniu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.