Na czym polega seks tantryczny i jakie zalety przynosi?

Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 15 września, 2023

Seks tantryczny ma swoje źródło w hinduskiej tantrze lub tantryzmie. Opiera się na uświadomienia sobie chwili obecnej w celu zwiększenia pożądania seksualnego i poczucia pełnej świadomości. Poznaj jego zalety i niektóre z ćwiczeń, które możesz wykonać z Twoim partnerem!

Czy wiesz na czym polega seks tantryczny? Jest to koncepcja pochodząca z tantry, holistycznego doświadczenia lub praktyki skoncentrowanej na teraźniejszości wywodzącej się z buddyzmu.

W tym artykule opowiemy Ci, czym jest seks tantryczny, jakie są niektóre z jego zalet i jak możemy wprowadzić go w życie poprzez 4 bardzo proste ćwiczenia. Chociaż jest ich o wiele więcej, te wybrane ćwiczenia mogą Ci pomóc zacząć zagłębiać się w tę starożytną praktykę.

Seks tantryczny: na czym polega?

Bardziej niż o seksie tantrycznym powinniśmy mówić o tantrze lub tantryzmie. Chociaż na Zachodzie tantra jest kojarzona z praktyką seksualną, prawda jest taka, że tantra jest w rzeczywistości holistycznym doświadczeniem o buddyjskim pochodzeniu.

Tantra jest praktyką ściśle związaną z energiami, która może pomóc człowiekowi poczuć się bardziej związanym ze swoją rzeczywistością. A przede wszystkim zyskać świadomość wszystkiego, co go otacza (a także wszystkiego, co czuje w środku).

Tantra jest techniką, która opiera się na “tu i teraz”. W przypadku seksu mówilibyśmy o praktyce bardzo skoncentrowanej na doznaniach chwili podczas aktu seksualnego. Poprzez seks tantryczny osoba uzyskuje większe poczucie świadomości wszystkiego, czego doświadcza podczas stosunku seksualnego.

Dlatego seks tantryczny jest tak bardzo związany z doświadczaniem przyjemności w jej najczystszej postaci.

Seks tantryczny łączy nas z chwilą obecną, z naszymi ciałami oraz doznaniami, których doświadczamy i którymi się dzielimy. Dzięki niej umysł i ciało łączą się, a doznania podczas seksu są spotęgowane”.

 

Seks tantryczny i korzyści z niego płynące

Seks tantryczny jest doświadczeniem, które łączy nas z naszą seksualną wolnością, pragnieniami i pasjami. Pomaga nam rozwijać nasze zmysły i wyostrzać je tak, abyśmy mogli cieszyć się coraz bardziej świadomymi i przyjemnymi stosunkami seksualnymi.

Kiedy dana osoba uczy się prawdziwego seksu tantrycznego doznania seksualne stają się bardziej intensywne i satysfakcjonujące, chociaż nie każdy lubi ten rodzaj seksu. Innymi słowy, nie jest to seks “lepszy czy gorszy”. Ale raczej bardziej świadomy, skupiony na chwili obecnej i doznaniach.

Inne korzyści płynące z seksu tantrycznego to poprawa lubrykacji (poprzez uzyskanie, dzięki niej, większej energii lub pożądania seksualnego), pomaga nam odzyskać lub wzmocnić popęd seksualny, zwiększa poczucie sprawczości i zapewnia nowe formy satysfakcji i więzi z drugą osobą.

Ponadto może zwiększyć zaufanie do naszego partnera.

Seks tantryczny – podstawowe ćwiczenia

Oto kilka tantrycznych ćwiczeń seksualnych, które pomogą Ci cieszyć się relacjami seksualnymi nieco bardziej (i lepiej):

Kontakt wzrokowy

Co ciekawe, kontakt wzrokowy może być doskonałym ćwiczeniem seksualnym. Poprzez patrzenie sobie w oczy ludzie mogą łączyć się na różnych poziomach. Jest to zjawisko, które występuje na wielu poziomach relacji, takich jak sam stosunek seksualny.

Kiedy dwoje nagich ludzi patrzy na siebie, połączenie między nimi może się wzmocnić.  Aby osiągnąć to połączenie, spróbuj spojrzeć na Twojego partnera i rozszyfrować, co czuje on i co czujesz Ty.

Jest to moment na uświadomienie sobie i połączenie się z chwilą obecną, na docenienie piękna drugiej osoby. Jest to jednocześnie sposób na emocjonalne obnażenie się przed drugą osobą.

Eksploracja doliny

Innym ciekawym ćwiczeniem seksu tantrycznego jest eksploracja doliny. Aby zastosować ją w praktyce, dana osoba musi wykazać się postawą pełnej uwagi skupionej na ciele i twarzy partnera.

Chodzi o słuchanie i odbieranie go wszystkimi zmysłami, docenianie jego szczegółów, subtelności i całości z zachwytem. Zwracanie uwagi na szczegóły, na cechy ciała drugiej osoby może zwiększyć podniecenie obojga, ponieważ jeden z partnerów podziwia, a drugi czuje się pożądany.

Zmiana tempa

Ludzie są przyzwyczajeni do adaptacji i dopasowywania się do swojego otoczenia. W pewnym sensie “przyzwyczajamy się” do różnych rzeczy, tak samo dzieje się z seksem i partnerami. Dlatego tak ważne jest “zerwanie” z tym przyzwyczajeniem, aby dalej móc zaskakiwać i zachwycać naszego partnera.

Tak więc ćwiczenie to polega na zmianie rytmów podczas stosunku lub podczas intymnego spotkania. Zmiana rytmów i intensywności zwiększa energię podniecenia seksualnego, a nawet może pomóc nam w osiągnięciu bardziej intensywnych orgazmów.

Splecione dłonie

Święta teraźniejszość

Seks tantryczny oparty jest na teraźniejszości, na chwili obecnej ponad wszystko. Jest to sposób na połączenie się z tym, co się dzieje i z wszystkimi doznaniami, których doświadczamy. Celem tego ćwiczenia jest skupienie naszego umysłu i ciała na intymności.

Oznacza to zaprzestanie skupiania się na myślach i rozmyślaniach (pozwól myślom po prostu być, pozwól im płynąć). Z drugiej strony, święta teraźniejszość tantryzmu zakłada również otwarcie się na nowe doświadczenia i uświadomienie sobie wszystkiego, co otacza daną osobę, odczuwanie pragnienia połączenia się z drugim człowiekiem…

Chociaż może się to wydawać nieco abstrakcyjne, kiedy zaczniesz stosować to ćwiczenie ściśle związane z medytacją, z biegiem czasu zauważysz zmiany. Jak stosować to ćwiczenie? Możemy stanąć przed sobą nago.

Świadome oddychanie i zamykanie oczu również może nam pomóc. Celem jest, krok po kroku, zsynchronizowanie naszego oddechu z oddechem drugiej osoby. Poczucie, że oddychając tworzymy jedną całość.

Czy próbowałeś już seksu tantrycznego? Jak widzisz jest to rodzaj seksu, który ma wiele wspólnego z pewnymi elementami medytacji oraz świadomością naszych emocji i doznań. Pozwala nam połączyć się z drugą osobą na głębszych poziomach, a przede wszystkim pomaga nam lepiej poznać samych siebie i poprawić jakość naszych relacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.