Na czym polega fenomen Fortnite?

Na czym polega fenomen Fortnite?

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2021

Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat gry Fortnite!

Setka graczy zostaje zrzucona na wyspę, na której może przetrwać tylko jeden z nich. Jeśli chcesz wygrać, musisz wykazać się zwinnością, wymyślić dobrą strategię, mieć dobre oko do strzelania do celu i wiedzieć, kiedy należy podjąć walkę, a kiedy się od niej powstrzymać.

Od września 2017 r. fenomen Fortnite rozlał się na cały świat, wciągając do swojego świata miliony graczy.

Ta gra komputerowa opracowana przez Epic Games odniosła sukces na PlayStation, Xboksie oraz na komputerach. Poza tym podbiła pole gier komputerowych, pokonując PlayerUnknown’s Battlegrounds (inaczej PUBG), podobną grę, która stała się niezwykle popularna na kilka miesięcy przed wypuszczeniem na rynek Fortnite.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się fenomenowi tej gry oraz zastanowimy się dlaczego cieszy się aż tak dużą popularnością.

Czym jest Fortnite?

Fortnite to gra komputerowa online z gatunku battle royale. Podstawowe założenie tego rodzaju gry to walka gracza z graczem, w której może zwyciężyć tylko jedna osoba.

Na początku każdej rundy nad wyspą lata sto osób znajdujących się w różnych rodzajach statków powietrznych. Każda z nich może zdecydować w którym miejscu chce wylądować i zeskoczyć ze spadochronem.

Na całym polu gry jest kilka różnych lokacji, a w każdej z nich znajduje się określona atrakcja. Można natknąć się na miasta, lasy, jeziora, czy góry, a w najnowszym dodatku dołączono pustynię. W miejscu, do którego każdy z graczy decyduje się udać, znajdują się różne przedmioty i broń, którą można zabrać, aby pokonać innych graczy.

Postać z Fortnite

Poza tym grę cechują dwie osobliwości, które mogą stanowić klucz do jej sukcesu. Po pierwsze, pozwala ona graczom zbierać materiały do budowania wież, schronień oraz innych struktur. Dzięki temu walka staje się o wiele bardziej strategiczna i dynamiczna, co odróżnia ją choćby od takich gier jak PUBG.

Po drugie, Fortnite jest darmowy. To nie wszystko… Chociaż gra oferuje możliwość zakupienia niektórych gadżetów, to nie wpływają one na prawdopodobieństwo zwycięstwa. Oznacza to, że chociaż możesz zapłacić za niektóre przedmioty, to ich posiadanie nie zwiększy ani nie zmniejszy Twoich szans na wygraną.

Pozwolą Ci one jedynie spersonalizować zawartość gry. Na przykład będziesz w stanie ubrać swoją postać w różne skiny lub kupić śmieszne “tańce króliczka”.

Te małe dodatkowe elementy to sposób na wyrażenie siebie, zwłaszcza dla młodszych graczy. Wszyscy użytkownicy mogą zobaczyć jak wyglądasz i tańczysz, co stanowi oznakę statusu, na wzór osoby dorosłej, która kupuje designerskie ubrania i drogie samochody.

Fenomen Fortnite

Fortnite zdołał pokonać PUBG i w lutym 2018 r. stał się jedną z gier, w którą gra najwięcej osób. Możliwość ściągnięcia tej gry za darmo i grania w nią bez żadnych ograniczeń otworzyła drzwi dla milionów graczy.

Jednak wspomniane wyżej mikrotransakcje sprawiły, że Fortnite był w stanie przynieść niesamowite dochody, osiągając siedmiocyfrowe liczby.

Poza tym zespół Epic Games od momentu wydania gry nie przestał jej udoskonalać. Praktycznie każdego tygodnia wprowadzali aktualizacje z nową bronią i gadżetami, lokacjami oraz poprawkami błędów. To również przekłada się na sukces gry.

Poza tym Fortnite ma bardzo ważny element, którym jest gra zespołowa. Kiedy gracze decydują się zostać częścią pary lub grupy trzech czy czterech osób, muszą zawiązać silne przymierze, aby pokonać swoich rywali. Na przykład jeden z graczy może strzelać z większej odległości, zaś jego sprzymierzeńcy mogą bezpośrednio atakować innych graczy.

Dziewczyna grająca na komputerze

Fenomen tej gry  na różnych platformach

Fortnite podbił takie platformy jak YouTube i Twitch. Wielu streamerów z całego świata skoncentrowało się na udostępnianiu treści z gameplayów w Fortnite.

Co więcej, społeczność graczy jest pełna humoru, co jest typowe dla tej gry, ponieważ deweloperzy dali graczom możliwość tańczenia w trakcie strzelania. Niezwykle luźna kreskówkowa stylistyka oraz maskotka w kształcie lamy sprawiają, że w grze znajduje się mnóstwo prześmiesznych elementów.

Każdego dnia wielu graczy odkrywa fenomen Fortnite, przykładając się do popularności tej gry komputerowej o odrobinę uzależniającym komponencie. Epic Games sprawiło się doskonale oferując grę, która pozwala doświadczyć mieszanki emocji, pracy zespołowej oraz samodoskonalenia się.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.