Układ limfatyczny oczyszcza mózg i promuje dobre samopoczucie

Układ limfatyczny jest odpowiedzialny za usuwanie odpadów z ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Chcesz wiedzieć, jak promować jego funkcjonowanie dla lepszego zdrowia mózgu? Poniżej podajemy klucze.
Układ limfatyczny oczyszcza mózg i promuje dobre samopoczucie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Układ limfatyczny usuwa odpady i toksyczne cząsteczki z mózgu. W rzeczywistości jego funkcja jest niezbędna dla odpowiedniego zdrowia układu sercowo-naczyniowego, odpornościowego i naczyniowego. Jednak te złożone makroskopowe kanały utworzone przez komórki astrogleju mają również inną zaletę: promują dobre samopoczucie psychiczne.

Ta eliminacja rozpuszczalnych białek, produktów przemiany materii i nadmiaru płynu pozakomórkowego, który przepływa przez ośrodkowy układ nerwowy, mózg i rdzeń kręgowy, zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Chroni również przed zaburzeniami nerwowo-naczyniowymi, krwotocznymi i niedokrwiennymi. To nawet promuje dobry sen. Układ limfatyczny został odkryty w 2012 roku przez grupę naukowców z University of Rochester.

Dr M. Nedergaard i jego koledzy, po użyciu markerów fluorescencyjnych do monitorowania przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego z obszaru podpajęczynówkowego do mózgu, zauważyli coś, co przykuło ich uwagę. Coś, czemu do tej pory wielu zaprzeczało.

Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów, podejrzewa się, że układ limfatyczny może być zaangażowany w choroby neurodegeneracyjne i demielinizacyjne, wodogłowie, udary i niektóre bóle głowy.

Kobieta. Układ oczyszczający mózg
Istnieją strategie, które pozwalają nam lepiej zadbać o Układ limfatyczny.

Układ limfatyczny oczyszcza mózg

Do niedawna zakładano, że w ośrodkowym układzie nerwowym brakuje naczyń limfatycznych. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, w 2012 roku opublikowano badanie dr Nedargaarda i współpracowników. Przeformułowało ono ten pomysł. W związku z tym wiemy teraz, jak mózg się oczyszcza. Dokładniej, układ limfatyczny oczyszcza obciążony odpadami płyn śródmiąższowy ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Układ limfatyczny nie tylko niszczy wszystkie te szkodliwe i nieprzydatne elementy, ale także pomaga przekierować takie elementy, jak glukoza, aminokwasy, lipidy i niektóre neuroprzekaźniki. Znaczenie tego zestawu ścieżek, kanałów i grup komórek sprzyja nawet regulacji objętości płynu śródczaszkowego i zdrowiu immunologicznemu ośrodkowego układu nerwowego.

Wydaje się prawie niemożliwe, że wcześniej nie wiedzieliśmy o tym układzie. Jednak dzięki nowym technikom neuroobrazowania odkrywamy teraz niektóre z najbardziej intymnych tajemnic mózgu. Wiedza o tym, że ma swój własny system usuwania odpadów, pokazuje implikacje, jakie układ limfatyczny ma dla zdrowia neurologicznego i psychologicznego.

Układ limfatyczny chroni mózg i promuje dobre samopoczucie

Odkąd odkryto obecność układu limfatycznego w mózgu, badania na ten temat stale rosną. Na przykład Yale School of Medicine opublikowała interesujące badanie w 2019 roku. W rzeczywistości potwierdzili, że prawidłowa eliminacja odpadów mózgowych zapobiega pogorszeniu funkcji poznawczych i utrzymuje zdrowe starzenie się.

Ponadto inni eksperci twierdzą, że z konkretnego powodu należy zrobić więcej w tym temacie. To jest fakt, że podejrzewa się, że układ limfatyczny może być kluczem do zrozumienia obecności chorób neurodegeneracyjnych i demielinizacyjnych. Również wodogłowie i niektóre bóle głowy.

Układ limfatyczny przebiega przez oponę twardą, która pokrywa mózg, a także przez nerwy czaszkowe i wielkie naczynia ujścia czaszki. Dobre lub słabe krążenie tego systemu może mieć kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia psychicznego i zdrowia mózgu.

Problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy, zwinność w nawiązywaniu nowej wiedzy oraz radzenie sobie ze stresem i lękiem. Układ limfatyczny może być przyczyną wielu z naszych najczęstszych problemów ze zdrowiem psychicznym i mózgowym.

Kobieta
Zadbanie o nocny odpoczynek jest najważniejszym elementem, aby Układ limfatyczny działał optymalnie.

Układ limfatyczny – jak o niego dbać?

Układ limfatyczny usuwa potencjalnie neurotoksyczne produkty przemiany materii, takie jak β-amyloid, prekursor choroby Alzheimera. Chcemy, aby działał optymalnie, abyśmy mogli cieszyć się potencjałem naszych funkcji wykonawczych, mieć dobry stan zdrowia mózgu i czuć się dobrze emocjonalnie.

Oto kilka strategii promujących prawidłową aktywność układu limfatycznego.

1. Zadbaj o swój nocny odpoczynek

To niezwykle ważne. Układ limfatyczny działa głównie podczas snu i wyłącza się podczas godzin czuwania. Oznacza to, że głęboki i trwały sen przez siedem do ośmiu godzin jest niezbędny do „oczyszczenia” mózgu z zanieczyszczeń. Wiedzieliśmy już o tym fakcie, po prostu nie znaliśmy systemu, który przeprowadzał czyszczenie.

2. Pozostań nawodniony: picie wody jest ważne dla Twojego mózgu

Posiadanie odpowiedniej objętości płynu nie tylko pomaga wyeliminować odpady przez nerki. Zapewnia również, że twoje naczynia utrzymują dobry przepływ krwi w mózgu. Dlatego upewnij się, że pijesz co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

3. Pokarmy bogate w magnez i błonnik

Utrzymanie zdrowej i zróżnicowanej diety jest niezbędne dla Twojego zdrowia. W rzeczywistości, aby promować optymalne funkcjonowanie układu limfatycznego, powinieneś spożywać pokarmy bogate w magnez. Ten minerał dba o zdrowie zarówno naczyń krwionośnych, jak i mózgu. Błonnik jest niezbędny do oczyszczenia jelit. Co więcej, zdrowie przewodu pokarmowego wspomaga również drenaż limfatyczny.

Pozostaje jeszcze wiele danych do rozwikłania dotyczących układu limfatycznego. Obecnie uważa się, że kryje się za degeneracją mózgu, problemami poznawczymi i chorobami neurodegeneracyjnymi. W związku z tym powinieneś upewnić się, że stosujesz powyższe strategie w praktyce.  Jeśli to zrobisz, zauważysz, że masz więcej energii i dobrego samopoczucia, mniej odczuwasz lęki i bóle głowy, a także lepiej chronisz mózg przed upływem czasu. Dlaczego nie wypróbować tych wskazówek?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jessen NA, Munk AS, Lundgaard I, Nedergaard M. The Glymphatic System: A Beginner’s Guide. Neurochem Res. 2015 Dec;40(12):2583-99. doi: 10.1007/s11064-015-1581-6. Epub 2015 May 7. PMID: 25947369; PMCID: PMC4636982.
  • Natale G, Limanaqi F, Busceti CL, Mastroiacovo F, Nicoletti F, Puglisi-Allegra S, Fornai F. Glymphatic System as a Gateway to Connect Neurodegeneration From Periphery to CNS. Front Neurosci. 2021 Feb 9;15:639140. doi: 10.3389/fnins.2021.639140. PMID: 33633540; PMCID: PMC7900543.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.