Mit o Selene, bogini Księżyca

Mit o Selene był dla Greków niezwykle ważny, mimo że ostatecznie połączył się z mitem Artemidy.
Mit o Selene, bogini Księżyca
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2022

Selene była boginią Księżyca. Chociaż miała względne znaczenie dla Greków, była znacznie ważniejsza dla Rzymian. Do jej zadań należało, by nie zostawiać śmiertelników w ciemności, gdy jej brat Helios, Słońce, chował się za horyzontem.

Selene jest przedstawiana jako piękna kobieta o bladej i gładkiej cerze, która nosiła na głowie koronę w kształcie półksiężyca. Czasami jeździła na byku, ale częściej widywano ją na srebrnym rydwanie ciągniętym przez dwa białe woły lub dwa skrzydlate konie. Tak jak Helios robił to za dnia, prowadziła rydwan po nocnym niebie.

Bogini Księżyca zawsze nosiła białe szaty i trzymała w dłoni pochodnię. Mit o Selene miał szczególny wpływ na pomiar czasu wśród Greków. W tym społeczeństwie miesiące składały się z trzech okresów, każdy po dziesięć dni, zgodnie z fazami księżyca.

Są noce, kiedy wilki milczą i tylko księżyc wyje .”

-George Carlin-

Księżyc

Pochodzenie mitu o Selene

Mit o Selene głosi, że bogini należała do drugiego pokolenia Tytanów i była córką Hyperiona i Thei. Hyperion był Tytanem. Jak w przypadku większości Tytanów, nie odgrywał on żadnej szczególnej roli, chociaż kojarzono go z obserwacją lub „obserwowaniem z góry”.

Theia była zarówno siostrą, jak i żoną Hyperiona i tytanową boginią wzroku. Grecy wierzyli, że oczy rzucają promienie na przedmioty i to właśnie pozwalało im je widzieć. Jedną z funkcji Thei było nadawanie metalom szlachetnym ich blasku i wartości.

Hyperion i Theia mieli troje dzieci: Heliosa (Słońce), Selene (Księżyc) i Eos (Świt). Helios miał codziennie wyruszać w podróż po przestworzach nieba. Kiedy skończył, zapadł zmrok i to Selene uwalniała go od odbycia podobnej wycieczki nocą. Tymczasem Eos miała misję okrążenia świata, aby każdego dnia ogłaszać obecność Heliosa.

Selene i jej wielka miłość

Mit o Selene głosi, że bogini miała kilku kochanków, zarówno boskich, jak i śmiertelnych. Jednak jej największą miłością był skromny śmiertelnik imieniem Endymion. Mówi się, że był jednym z najpiękniejszych ludzi na Ziemi, porównywalnym do Adonisa czy Narcyza.

W mitologii jego urodę wyjaśnia się, wskazując, że miał w sobie krew bogów, ponieważ był wnukiem Zeusa.

Endymion był pasterzem i nocami prowadził swoje stada. Pewnego razu był na Górze Latmus i czuł się tak zmęczony, że nie mógł powstrzymać się od zaśnięcia w grocie. Selene zjechała do jaskini w swoim rydwanie i zobaczyła pięknego śpiącego pasterza. Bogini oświetliła go swoim blaskiem i mężczyzna się obudził.

Selene nie wiedziała, że Endymion był już w niej zakochany i że co noc zasypiał myśląc o Księżycu. Dlatego, kiedy bogini w końcu go zauważyła, uczucie było odwzajemnione.

Była jednak boginią, więc była nieśmiertelna, podczas gdy on był zwykłym śmiertelnikiem. Mit o Selene głosi, że poszła poprosić Zeusa o rozwiązanie, ponieważ chciała być z Endymionem na zawsze.

boginii Księżyca

Wieczna miłość

Tymczasem Endymion poprosił o pomoc Hypnosa, boga snu. W końcu pomogli im zarówno Zeus, jak i Hypnos. Nie mogli uczynić pasterza nieśmiertelnym, ponieważ byłoby to równoznaczne z przyznaniem mu statusu boga. Nie mogli też zostawić go jako zwykłego śmiertelnika, ponieważ to dręczyłoby Selene.

Rozwiązaniem, które znaleźli, było pozostawienie Endymiona w stanie uśpienia. Mógł otworzyć oczy tylko w nocy, by spotkać Selene. W ten sposób zmaterializowała się ich historia miłosna i mieli razem 50 dzieci. Odpowiadały one 50 księżycom lub fazom Księżyca, które istnieją.

Niemniej jednak, zgodnie z mitem o Selene, Endymion nie był jej jedynym kochankiem. Z Zeusem miała córkę, piękną Pandię, boginię pełni księżyca i wychowania dzieci, Ersa, boga porannej rosy i Nemea, nimfę źródła o tej samej nazwie. Niektórzy sugerują również, że wraz ze swoim bratem Heliosem poczęła cztery Hory lub cztery pory roku.

Mitologia grecka ma piękne wyjaśnienia wielu zjawisk naturalnych. Mit o Selene, bogini księżyca, nie jest wyjątkiem. Odzwierciedla bowiem fascynujący sposób, w jaki Grecy obserwowali świat i zachowania natury.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chaparro Gómez, C. (2000). Mito, texto e imágenes: el mito de Endimión y Selene.
  • Noemí, P. (2020). Hijas de Selene. Metaciencia, 29 (3), 457-460.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.