Kobiece archetypy według mitologii greckiej

Kobiece archetypy mitologii greckiej są reprezentowane w osobach różnych bogiń. Mówią o różnych sposobach bycia, odczuwania i działania.
Kobiece archetypy według mitologii greckiej

Ostatnia aktualizacja: 02 grudnia, 2021

Kobiece archetypy to wzorce zachowań obecne w psychice kobiet i w ich zbiorowej nieświadomości. Odpowiadają one wspólnym funkcjom, które nie zawsze są jednoznaczne, ale tworzą pewne modele. Często są reprezentowane w różnych mitologiach.

Jeden z przykładów kobiecych archetypów znajdziemy w mitologii greckiej. Różne klasyczne boginie reprezentują pewne modele, które pojawiają się również w mitach i legendach innych kultur.

Chociaż kobiece archetypy odpowiadają różnym wyobrażeniom kobiet, cechy te można znaleźć również u mężczyzn. Mogą być one jednak modelowane w inny sposób. Są również obecne we współczesnych mitach, gdzie są ucieleśnieniem wpływowych kobiet, filmowych bohaterek i znanych postaci.

Gdyby byki i lwy wiedziały, jak malować, malowaliby bogów jako byki i lwy ”.

-Ksenofanes z Kolofonu-

Kobiece archetypy w mitologii greckiej

Mitologia grecka jest niezwykle bogata w kobiece archetypy. Uczeni dzielą je na trzy grupy. Są to dziewicze, bezbronne lub alchemiczne i transformujące boginie.

Dziewicze boginie reprezentują niezależność i samowystarczalność kobiet. Bezbronne boginie są zorientowane na relacje. Wreszcie kategoria alchemicznej lub transformującej bogini reprezentuje miłość i piękno, erotyczny pociąg, zmysłowość, seksualność i nowe życie. Dzięki legendom znamy siedem greckich bogiń. Oto one:

1. Artemida, wojownik

Artemida była dziewiczą boginią, która reprezentowała autonomię i nieposłuszeństwo. Można powiedzieć, że jej archetyp odpowiada rodzajom kobiet, które kwestionują męską władzę: feministkom. Ponadto zachowują dystans emocjonalny. Dzięki temu są hermetyczne i niedostępne. Są wspaniałymi przyjaciółkami lub siostrami dla innych kobiet, ale utrzymują napięte relacje z mężczyznami.

Posąg Artemidy

2. Atena, strateg

Atena była kolejną dziewiczą boginią, która rzuciła wyzwanie męskości. Jej archetyp reprezentuje zdolności umysłowe, wyrachowanie, spryt i brak empatii. To kobiety praktyczne, które są realistkami. Ze wszystkich kobiecych archetypów ten jest najbliższy męskości. W tego typu kobietach dominuje ambicja i dążenie do sukcesu. Mają ogromne zdolności w nawiązywaniu sojuszy z mężczyznami.

3. Hestia, mądra kobieta

W przeciwieństwie do Ateny, Hestia posiadała inteligencję wyrażaną w formie mądrości, a nie talentu do strategii. Archetypy Hestii są wrażliwe i intuicyjne, z natury samotne i niematerialistyczne. Ponadto kobiety te cieszą się duchowością i przechodzą przez wzbogacające je procesy introspekcji. Archetyp Hestii reprezentuje duchową esencję kobiety.

4. Hera, żona

W obrębie kobiecych archetypów, bogini Hera reprezentuje kobiety jako twórczynie związków. Jej archetyp jest niezwykle emocjonalny i wrażliwy. Kobiety te mają ogromną zdolność do nawiązywania bliskich i namiętnych więzi z mężczyznami. Zazwyczaj są zdominowane przez gniew, zazdrość i pragnienie zemsty, dlatego klasyfikuje się je jako bezbronne. Są jednak do końca lojalne.

5. Demeter, matka

Demeter była świetlistą postacią, która sprawiła, że wszystko wokół niej rosło i rozwijało się. Kobiety te są wrażliwe i pomagają innym. Ponadto są hojne i pielęgnują osoby, które chętnie przyjmują pod swoje skrzydła. Z drugiej strony mają tendencję do tworzenia i pielęgnowania więzi zależności. Mają także skłonność do depresji. Demeter była nazywana bezbronną boginią.

6. Persefona, dziewica

Archetyp wiecznej dziewczyny, która z nikim i w nic się nie angażuje, bo podjęcie decyzji oznacza wyeliminowanie innych wyborów.

Archetypy Persefony są elastyczne, ale muszą nauczyć się podejmować zobowiązania. Jeśli nie, są poddawane woli innych. Ponadto Persefona symbolizuje otwartość i intuicję. Jest ostatnią z bezbronnych bogiń.

7. Afrodyta, kochanka

Afrodyta jest jedyną alchemiczną boginią. Jej podstawową cechą była kreatywność. Archetypy Afrodyty są emocjonalne, zmysłowe i kochają piękno. Chcą poprawić rzeczywistość, aby była przyjemniejsza i wiedzą, jak cieszyć się życiem. Jednak z drugiej strony mogą być niestabilne i impulsywne.

Posąg Afrodyty

Jedna kobieta, wiele kobiecych archetypów

Nosimy w sobie wszystkie archetypy kobiet. Z reguły jednak jeden z nich przejawia się bardziej niż pozostałe. Niemniej jednak dominujący wzorzec może się zmieniać w czasie lub w wyniku procesów ewolucyjnych.

Jak we wszystkich archetypach, każdy z nich ma jasną i ciemną stronę. Jasna strona odnosi się do zalet, natomiast ciemna do przeinaczania ich. Nie są to formalne klasyfikacje psychologiczne. Stanowią jednak punkt odniesienia dla refleksji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Estramiana, J. L. Á., Galdós, J. S., & Ruiz, B. F. (2007). De Moscovici a Jung: el arquetipo femenino y su iconografía. Athenea digital: revista de pensamiento e investigación social, (11), 132-148.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.