Mit o Erosie i Psyche - poznaj tę starożytną opowieść!

Mit o Erosie i Psyche to historia miłosna z czasów starożytnych. Opowiada nam ona, jak to uczucie powstaje z przypadku i żywi się tym, co je inspiruje, poza samym tylko wyglądem fizycznym. Także o tym, że zaufanie jest fundamentem miłości i być może najlepszym powodem, by sobie wybaczyć nawzajem.
Mit o Erosie i Psyche - poznaj tę starożytną opowieść!
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 04 marca, 2020

Mit o Erosie i Psyche dotyczy jednej z trzech córek króla. Według tej historii była ona nie tylko najpiękniejszą kobietą w Anatolii (historyczna kraina leżąca we współczesnej Turcji), ale także najpiękniejszą na świecie.

Mit o Erosie i Psyche opowiada o tym, jak wszyscy mężczyźni zakochali się w niej po tym, gdy sama Psyche przekonała się o tym, jaka jest piękna. Z tego powodu Wenus, bogini miłości, poczuła się zazdrosna. Nie mogła znieść faktu, że zwykły śmiertelnik może być piękniejszy od niej samej.
Stało się tak, ponieważ mężczyźni zachwycali się urodą Psyche zamiast czcić Wenus w jej świątyni. W ten sposób bogini nie mogła tego dłużej znieść i nakazała Erosowi, czyli swojemu synowi, by odnalazł Psyche i postrzelił ją jedną ze swoich strzał. A wszystko po to, by zakochała się ona w najbrzydszym mężczyźnie w całej Anatolii.

Eros, który był dość posłuszny swojej matce, zrobił dokładnie to, co nakazała mu Wenus. Jednak przypadkowo sam skaleczył się strzałą, którą miał użyć na Psyche. W efekcie tego sam zakochał się w niej na zabój.

Jak na ironię, bóg miłości sam nie miał żadnego doświadczenia z miłością i nie wiedział, co z tym uczuciem zrobić. Dlatego też nie miał wyboru i musiał poprosić o pomoc Apolla, boga światła i prawdy…

Mit o Erosie i Psyche to historia miłosna z czasów starożytnych. Opowiada nam ona, jak to uczucie powstaje z przypadku i żywi się tym, co je inspiruje, poza samym tylko wyglądem fizycznym. Także o tym, że zaufanie jest fundamentem miłości i być może najlepszym powodem, by sobie wybaczyć nawzajem.

Jeśli chciałbyś poznać dalszą część tej starożytnej opowieści, to zachęcamy Cię do poświęcenia kilku minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu. Przedstawimy Ci w nim mit o Erosie i Psyche w skróconej formie. Zapraszamy!

Mit o Erosie i Psyche i dziwne przeznaczenie

Kontynuując opowieść znaną potocznie jako mit o Erosie i Psyche dochodzimy do momentu, w którym pojawia się w nim Apollo. Ale szybko okazało się, że bóg ten także nie wiedział, co zrobić w takim przypadku. Jego zdaniem wydawało się, że przynajmniej w zasadzie najlepiej byłoby usunąć wszystkich potencjalnych rywali Erosa z równania.

Tak więc dzięki jego mocy mężczyźni bez wyjątku podziwiali wygląd Psyche, ale się w niej nie zakochali. Dlatego wszyscy pochlebiali jej urodzie, ale nikt nie chciał się z nią ożenić.

Na przykład dwie siostry Psyche były już zamężne, a ona sama jeszcze nie. To wtedy jej ojciec uznając, że został takim pechem, poprosił o pomoc bogów. Apollo wiedział, że miłość Erosa musi pozostać tajemnicą, ponieważ w przeciwnym razie Wenus byłaby naprawdę rozgniewana. Tak więc poradził królowi, aby zabrał Psyche na odległą górę i tam zostawił.

Posąg Erosa

Chociaż jej ojciec był bardzo smutny z takiego rozwiązania, posłuchał instrukcji Apolla. Wiedział on bowiem doskonale o tym, że Apollo był jednym z najmądrzejszych bogów. A to oznaczało, że jego córka z pewnością byłaby szczęśliwa.

Mit o Erosie i Psyche opowiada następnie nam, że dziewczyna najpierw płakała z rozpaczy po dotarciu na wzgórze, a potem zmęczona zasnęła. Kiedy się obudziła, znajdowała w pięknym ogrodzie, obok pięknego zamku. Potem nieznany głos zaprosił ją, by weszła do środka, ubrała się w piękne suknie i zjadła pyszny posiłek.

Mit o Erosie i Psyche – druga część opowieści

Ten sam głos, który ją prowadził, powiedział jej, że jej mąż odwiedzi ją już dzisiejszej nocy. Ale wszystkie spotkania miały miejsce w ciemności i pod żadnym pozorem nie mogła ona ujrzeć jego twarzy. Gdyby to zrobiła, musieliby się rozdzielić na zawsze. Dlatego musiała mu zaufać, ponieważ jeśli nie byłoby między nimi zaufania, nie było także możliwości rozwoju tej miłości.

Historia mówi, że dziewczyna czuła się zaszczycona tak wielką uwagą. Potem zaczęła coraz bardziej zakochiwać się w swoim mężu po spędzaniu z nim każdej nocy. Było jednak coś, co ją bolało. Chodziło bowiem o to, że od dłuższego czasu nie widziała swoich sióstr i strasznie za nimi tęskniła.

Jej mąż próbował ją przekonać, by ich nie zapraszała, ale ona była zdecydowana to zrobić. W końcu zgodził się, ale ostrzegł ją, żeby nie rozmawiała z nimi o nim.

Siostry przybył do pałacu i od razu poczęły pałać zazdrością im wszystkiego, co miała ich siostra i miłości, która rozjaśniła jej oczy. Dlatego też zaczęły natychmiast snuć różne intrygi tak, aby wzbudzić nieufność w jej sercu. Zasugerowały na przykład Psyche, że jej mąż może być okropnym potworem.

Cena miłości opisywana przez mit o Erosie i Psyche

Mit o Erosie i Psyche mówi nam następnie, że dziewczyna zastosowała się do rad swoich sióstr. Tak więc, kiedy niby niechcący zapaliła światło, zobaczyła leżącego obok niej pięknego Erosa. Gdy na niego spojrzała, przypadkowo zranił się on lampą naftową. Potem, wyraźnie zraniony i zdenerwowany, odwrócił się od niej i zaczął szukać matki. Przysięgał, że nigdy nie wróci do Psyche.

Żałując swojego braku zaufania, Psyche poszła szukać Wenus i poprosiła ją o naprawienie tego małżeństwa. Wenus poddała ją różnego rodzaju ciężkim, nieludzkim próbom. Ale spełniła wszystkie polecenia i zadania stawiane jej przez boginie, przy wydatnej pomocy ze strony mrówek, krzaka róży i orła.

Eros i Psyche

W końcu Wenus poprosiła ją, aby zeszła do podziemi i przyniosła jej urodę Persefony, wielkiej damy i pani, do której należało to miejsce.

Persefona, poruszona historią Psyche, przekazała jej swoją część swojego urody ukrytą w skrzyni. Po wielu perypetiach Psyche udało się powrócić na powierzchnię. Jednak tu przed spotkaniem z Wenus zdecydowała się uszczknąć kawałek tej urody dla siebie. W ten sposób otworzyła skrzynię i zasnęła natychmiast wskutek działania narkotycznych oparów, które błyskawicznie wypłynęły z jej wnętrza.

Kiedy tak się stało, to prawda była taka, że Eros już wcześniej jej wybaczył. A potem podążał za nią krok w krok bez jej wiedzy. W ten sposób był świadkiem tej sytuacji i zdołał w efekcie tego obudzić Psyche z jej magicznego snu.

Jak kończy się mit o Erosie i Psyche?

Gdy już zdołał ocucić Psyche, Eros zaczął błagać bogów o zgodę na jego małżeństwo z dziewczyną. Ostatecznie zgodzili się oni i dali Psyche do wypicia ambrozję , aby stała się ona nieśmiertelna. W świetle tej nowej sytuacji Wenus poddała się i także wyraziła zgodę na małżeństwo. W końcu para naszych bohaterów żyła długo i szczęśliwie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asimov, I., & Gironella, F. (1974). Las palabras y los mitos (No. 19). Laia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.