Miłości nie wyznacza ani zegar ani kalendarz

Miłości nie wyznacza ani zegar ani kalendarz

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2017

Miłości nie wyznacza ani zegar ani kalendarz. W przeszłości powszechne było zawieranie małżeństw przy znaczącej różnicy wieku. Szczególnie z bardzo starymi mężczyznami i bardzo młodymi kobietami.

Małżeństwa te, w większości przypadków, uwzględniały nie tylko znaczenie czasu, ale także porozumienia zawarte między rodzinami każdej z zainteresowanych stron. W wielu przypadkach chodziło o poprawę statusu społecznego i ekonomicznego tych, którzy byli małżeństwem. Miłość przyszła z czasem.

Jednak w dzisiejszych czasach często spotyka się nie tylko pary, gdzie różnica wieku jest duża, ale także takie, gdzie każda ze stron może być tą starszą. Chociaż częściej zdarza się, że mężczyzna jest starszy, wzrasta odsetek par, w których to kobieta ma więcej lat. I to najlepszy przykład tego, że miłości nie wyznacza czas.

“Miłość nie kończy się, gdy nadchodzi starość – starość nadejdzie, gdy miłość się skończy”

-Anonim-

Chociaż, ogólnie rzecz biorąc, społeczeństwo ma dzisiaj więcej wolności i praw niż kiedykolwiek wcześniej, zadziwiające jest, że tego typu relacje budzą dość mieszane uczucia i mogą budzić uprzedzenia. Napiętnowanie jest mniejsze w przypadku związku starszego mężczyzny z młodszą kobietą, a o wiele bardziej zauważalne, jeśli starsza kobieta będzie z młodym mężczyzną.

Badania nad miłością w różnym wieku

Niektóre badania dowodzą, że idealna różnica wieku w przypadku pary wynosi pięć lat, aby związek był stabilny. Istnieje większa szansa na nieudany związek w przypadku par z większą różnicą wieku, a ryzyko niepowodzenia wzrasta tym bardziej, im więcej lat dzieli partnerów.

Nogi w łóżku.

Inne badania dostarczone przez grupy naukowców, w tym psychologów, potwierdzają, że pary o znacznej różnicy wieku są wynikiem próby wypełnienia pustki spowodowanej jakimś niedoborem w dzieciństwie.

Wyjaśniają, że w głębi takich osób istnieją nierozwiązane konflikty, które mają związek z postacią ojca lub matki – w zależności od rodzaju pary. Jeśli uwierzymy w tę teorię, okaże się, że prawdziwa miłość w tego rodzaju relacji może okazać się niemożliwa.

Tak, czy inaczej, we wszystkich relacjach pojawiają się nierozwiązane konflikty. Bez względu na powód, związek dwojga ludzi, niezależnie od ich wieku, opiera się na potrzebie poczucia stabilizacji w życiu. Ta stabilność ma związek z tym, jak druga osoba cię uzupełnia, pod względem dojrzałości emocjonalnej, prestiżu społecznego, stabilności ekonomicznej lub po prostu pragnienia, aby kochać się nawzajem w niekonwencjonalny sposób.

Przyszłość tego typu relacji

Jaką przyszłość może mieć związek, w którym istnieje duża różnica wieku? Czy takie osoby naprawdę mogą się kochać? Jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki większości badań, związek tego rodzaju nie ma  przed sobą zbyt dobrze rokującej przyszłości.

Badania wskazują, że prawdopodobieństwo utrzymania takiego związku przez co najmniej dwa lata wynosi mniej niż 20%. Warto wyjaśnić, że badania te są stronnicze, ponieważ podążają za grupami mniejszościowymi określonych kultur i dlatego nie można ich uogólniać.

W tych samych statystykach stwierdzono, że pary, które potrafią się głęboko nawzajem kochać i przekroczyć pięcioletnią barierę, cechuje wysokie prawdopodobieństwo pozostania razem przez dłuższy czas. Dlatego wykorzystanie tych informacji jako odniesienia może mieć pewną wartość, ale musimy pamiętać, że nie jest to regułą.

Smutna dziewczyna.

Niestety, w przypadku takich par będzie trudniej nauczyć się radzić sobie z odrzuceniem jakie ich związek może powodować w niektórych społecznych kręgach. Ta wrogość wynika głównie z uprzedzeń. W niektórych przypadkach nawet krewni pary mogą stać się celem. Jednak fakt ten, zamiast osłabiać związek, może go w rzeczywistości wzmocnić, ponieważ przeciwności losu w wielu przypadkach podsycają ogień.

Miłości nie wyznacza czas. To ona jest najważniejsza w każdym związku

Kiedy dwoje ludzi się zakochuje, nie ma znaczenia, ile mają lat i skąd pochodzą. To, co naprawdę ważne, to miłość, która ich łączy. Liczy się wzajemny szacunek, zaufanie, dobra komunikacja, obopólna empatia, szczerość, umiejętność dzielenia się i to, że każdy czuje się dobrze ze swoim partnerem i jego stylem życia.

W każdym rodzaju relacji, obie strony muszą włożyć sporo wysiłku w to, by wszystko się udało. Choć prawdą jest, że w wielu przypadkach konieczne są pewne ustępstwa, nasza wolność osobista nigdy nie powinna być czymś, z czego zrezygnujemy. Próba zmiany osobowości partnera także nie będzie dobrym wyjściem.

W końcu liczy się tylko to, jak dobrze czują się obie strony w tego typu związku. Jeśli naprawdę uda im się obdarzyć się nawzajem uczuciem i zaakceptować siebie takimi, jakimi są, to związek ma szansę na przetrwanie. Cała reszta zajmuje drugie miejsce. W tym sensie to para określa stopień zrozumienia i szczęścia, które chcą osiągnąć, jaki poziom dojrzałości i niezależności reprezentują oraz ile wsparcia dają sobie nawzajem.

Miłości nie wyznacza czas ani miejsce. Para na Księżycu.

Nie można ignorować faktu, że zalet bycia kochanym jest wiele, czy to z różnicą wieku czy bez niej. Istnieje wiele nieporozumień wokół pojęcia “dojrzałości”. W każdym z nas mieszka dziecko i staruszek jednocześnie – od momentu narodzin. Niezależnie od naszego wieku, tym co daje pokarm miłości jest zrozumienie i zdolność do wzajemnego uzupełniania się. Jeśli oboje partnerzy są inni, mogą się wiele od siebie nauczyć. Bo przecież miłości nie wyznacza czas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.