Miłość rozbraja, a śmiech łagodzi

Miłość rozbraja, a śmiech łagodzi

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia, 2017

Miłość i śmiech. Jeśli mielibyśmy podać dwa kluczowe elementy, które zapewnią ci zdrowsze życie, lepsze relacje z innymi i ogólne szczęście to byłyby nimi właśnie miłość i śmiech.

Często zdarza się, że wdajemy się w ostre kłótnie z innymi, przyjmujemy defensywną postawę, czy stresujemy się niepotrzebnie pewnymi wydarzeniami. Dopiero na koniec zdajemy sobie sprawę, że być może nasze podejście nie było najlepsze i to my okazujemy się osobą, która doznała porażki.

Pozwól, że posłużymy się przykładem. Niektóre pary krytykują się wzajemnie bez osiągnięcia porozumienia. Zazwyczaj kiedy atakujemy, lub jesteśmy atakowani to wznosimy barierę, za którą chowamy się, aby ochronić własne ego.

W rzeczywistości jest to jednak błąd. Jeśli bronię się tą samą metodą, jaką jestem atakowany to w efekcie doprowadzę do wojny. To nie jest tego warte i nie doprowadzi do niczego innego, jak do niesmaku i ogólnego pogorszenia sytuacji.

Gandhi podaje bardzo jasny i radykalny przykład stosowania miłości jako potężnej, rozbrajającej broni. Odzyskał niepodległość Indii z rąk Wielkiej Brytanii bez wystrzelenia choćby jednego pocisku. Bez agresji, stosując wyłącznie “Ahimsa”.

Notka żyj śmiej się kochaj

Ahimsa, czyli miłość wytrwała

Ahimsa jest strategią odkrywania kochającej i wspaniałej strony agresywnej osoby.

Chodzi o wyrażanie miłości do drugiego człowieka, bez względu na to jak zachowuje się w stosunku do nas. Przypominanie jej, że jest wspaniałą osobą, która w głębi ducha jest naprawdę dobra i kochamy ją bezwarunkowo. Choć obecnie nie zachowuje się właściwie i jest wobec nas agresywna, obejmujemy ją naszą miłością.

“Miłość jest siłą najskromniejszą, lecz najpotężniejszą dostępna dla istot ludzkich.”

-Gandhi-

Ahimsa to broń, która działa bardzo powoli, lecz niesamowicie efektywnie. Musimy być wytrwali w okazywaniu miłości, aż druga osoba zastanowi się nad swoich zachowaniem i zacznie swoją przemianę.

Możemy stosować tę technikę w codziennym życiu i przekonać się co do jej potężnych efektów. Zauważymy, że kiedy pokonamy barierę dzielącą nas od drugiej osoby, w ostatecznym rozrachunku ta druga osoba zacznie nas również dobrze traktować.

Jeśli twój partner lub członek rodziny wścieka się na ciebie krzycząc i krytykując najlepszą rzeczą będzie unikanie absurdalnych kłótni. Spróbuj zatem zbliżyć się do nich i czule ich dotknąć, przytulić lub ucałować.

Być może na początku będą się wzdragać, jednak jeśli będziesz wytrwała i nie dasz się zdekoncentrować ich słowom, czy postawie to masz szansę na radykalne zwycięstwo.

Co jeśli chodzi o humor?

Z drugiej strony wykorzystanie humoru pozwala nam na wytworzenie potężnego bufora przed każdym uderzeniem. Podobnie jak miłość, on również polepsza nasze relacje i sprawia, że trudne sytuacje życiowe dają się znieść dużo łatwiej.

“Gdyby człowiek miał większe poczucie humoru, wszystko mogłoby się potoczyć inaczej.”

-Stanisław Lem-

Kobieta kwiaty na oczach miłość

Poczucie humoru uświadamia nam, że nic nie jest aż tak ważne. Przez większość czasu demonizujemy rzeczy i dramatyzujemy nad konkretnymi wydarzeniami z życia, co wprawia nas w bardzo smutny nastrój.

To prawda, że są sytuacje, w których nie ma miejsca na żarty, jednak takich jest niewiele. Kiedy to tylko możliwe, otwórz swój umysł, bądź bardziej elastyczna i śmiej się z przeciwności losu.

Przede wszystkim niepomyślność jest nieunikniona i każdego z nas to czeka. Po drugie niemal nigdy nie jest aż tak źle jak nam się wydaje, prawie zawsze to my jesteśmy osobą która nadmuchuje balonik własnych lęków i myśli.

W dodatku humor stymuluje kreatywność i poszukiwanie rozwiązań. Dzieje się tak, gdyż pozwala nam on na rozluźnienie i rozwiązywanie problematycznych sytuacji dzięki odblokowaniu umysłu.

To brzmi dość łatwo, jednak praktykowanie humoru i miłości w naszym codziennym życiu często staje się żmudnym zadaniem. Kluczem jest wytrwałe dążenie, aby te elementy na stałe zagościły w naszym życiu. Staniemy się ludźmi kochającymi, stale uśmiechniętymi, których życie jest znacznie prostsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.