Miłość połowiczna – nie zasługujesz na nią

Miłość połowiczna – nie zasługujesz na nią

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2017

Nie jesteśmy istotami niepełnymi. Nie potrzebujemy “lepszej połowy”, aby być szczęśliwymi. Jesteśmy podobnie, jak pomarańcze, cytryny, brzoskwinie i inne owoce na świecie, czymś w pełni ukształtowanym i kompletnym. Stanowimy całość. I na tej samej zasadzie powinniśmy traktować miłość.

Czasem mamy to szczęście, że udaje nam się znaleźć inny owoc, dojrzewający w tym samym tempie. Zaczynamy zatem odbywać wspólne spacery i spędzać czas razem. Takie spacery mogą łatwo przerodzić się w miłość, która może trwać całe życie lub zakończyć się w jednej chwili.

“ Jeśli mnie kochasz, kochaj mnie całą,
A nie tylko obszary światła lub cienia.
Jeśli mnie kochasz, kochaj mnie czarną.
I białą. A także szarą i zieloną, blondynką
i brunetką.
Kochaj mnie w dzień.
Kochaj mnie w nocy.
I we wczesnych godzinach porannych przy otwartym oknie!
Jeśli mnie kochasz, nie zatrzymuj mnie.
Kochaj mnie całą… lub nie kochaj mnie wcale! ”
Dulce María Loynaz

Drabina do Księżyca

Brzoskwinia może doskonale związać się z pomarańczą, gdy oba owoce są na to gotowe. Muszą zdawać sobie sprawę z tego, że będą prowadzić wspólne życie i być w stanie szanować zarówno łączące je podobieństwa, jak i występujące pomiędzy nimi różnice.

Miłość i szacunek podążają ze sobą trzymając się pod rękę

“ Gdy postawisz ścianę wokół własnego cierpienia, ryzykujesz pożarcie od wewnątrz.”
Frida Kahlo

Filmy z wytwórni Walta Disneya prezentują nam szeroko dość przewrotny pomysł na miłość i “lepsze połowy” do punktu, w którym widzimy tego typu bierną miłość, jako coś zupełnie normalnego. Ale zgoda na tego rodzaju uczucie oznacza skazanie się tak naprawdę na samotność.

Skute serce

Gdy bez większego entuzjazmu myślisz sobie, że “teraz go kocham, a teraz to nie wiem” lub “może jutro będę chciała”, to prognozy dotyczące Twojego związku są raczej niepomyślne. Jeśli kochasz, kochaj w pełni i daj z siebie wszystko, co jest zdrowe, aby Twój związek rozkwitał. I tego samego oczekuj w zamian.

To nie jest tylko kwestia zasad, ale także szacunku względem samej siebie. Ofiarowanie komuś uczucia takiego jak miłość bez otrzymania czegoś, co sprawia, że Ty także czujesz się szczęśliwa nie jest ani sprawiedliwe, ani też zdrowe dla Twojej psychiki .

Wszyscy możemy się zgodzić z tym, że miłość powinna być bezinteresowna, ale to nie znaczy, że powinna automatycznie być także głupia i ślepa. Jeśli cierpisz z uwagi na to, że nie dostaniesz nic w zamian, to nadszedł czas, aby poważnie pomyśleć o jakimś wyjściu z tej sytuacji.

Każdy z nas zasługuje na pełną, bezwarunkową miłość

“Zasługujesz na miłość, która chce cię nawet wtedy, gdy jesteś w stanie chaosu, ze wszystkimi tymi rzeczami, które sprawiają, że nieustannie Ci się spieszy, ze wszystkimi demonami, które nie pozwalają Ci w nocy spać.
Zasługujesz na miłość, która sprawia, że możesz czuć się bezpiecznie,
że świat chce Ci jeść z ręki,
która myśli, że Wasze przytulania idealnie przenikają przez skórę.
Zasługujesz na miłość, która chce tańczyć z Tobą i wysyła Cię do raju za każdym razem, kiedy patrzysz w ukochane oczy, której nigdy nie nudzi odczytywanie Twoich emocji.
Zasługujesz na miłość, która słucha, gdy śpiewasz, która wspiera Cię w Twoich napadach śmiechu, która szanuje Twoją wolność, która towarzyszy Ci w podróży, która nie boi się upadku.
Zasługujesz na miłość, która łagodzi kłamstwa, która przynosi nadzieję, kawę i poezję.”
Frida Kahlo

To nie jest tak, że Twój partner musi uwielbiać każdy aspekt dotyczący Ciebie. Prawdą jednak jest to, że ktoś, kto naprawdę kocha nie będzie próbował Cię zmienić lub Tobą manipulować. Każdy mały gest ze strony Twojego partnera pokazuje Ci jak ważną dla niego jesteś osobą oraz jaką pełnisz rolę w jego świecie i życiu. To jest coś wyjątkowego, co zasługuje na szczególną uwagę.

Musimy pozwolić, aby nasi partnerzy kochali za to, jakie jesteśmy, a nie za to, jakie chcieliby, żebyśmy byli. To stwierdzenie może wydawać się nieco skomplikowane, ale po prostu pełna, czysta miłość jest równoznaczna z wolnością, a nie z ograniczeniami. Nikt nie ma prawa naruszać naszej wolności lub grać z nami w jakieś gry na swoich zasadach.

Motyl z balastem

Mamy tutaj na myśli to, że nie możemy dać się ponieść przez falę naszych potrzeb lub naszej koncepcji idealnej miłości. Przeciwnie, musimy ustanowić podstawę dla okazywania szacunku, akceptacji i wzajemności.

Nie zasługujemy na to, aby być kochane, ale tylko trochę lub połowicznie. Wszyscy zasługujemy na bycie kochanymi i okazywanie tego. Czyli egoizm musi zniknąć. Bo, mówiąc prościej, prawdziwa miłość nie faworyzuje nikogo.

“Bycie naprawdę kochanym daje siłę, a kochanie kogoś bardzo głęboko daje odwagę.”
Lao Tse


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.