Marilyn vos Savant: kobieta z najwyższym IQ

Czy wiesz, kim są najbardziej inteligentni ludzie na świecie? Stephen Hawking, czy może Paul Allen? Czy kiedykolwiek słyszałeś o Marilyn vos Savant? Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że ma ona najwyższe zanotowane IQ.
Marilyn vos Savant: kobieta z najwyższym IQ

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2021

Czy wiesz kim jest Marilyn vos Savant? Inteligencja jest definiowana na różne sposoby. Biorąc to pod uwagę, wydaje się, że panuje ogólna zgoda co do tego, że inteligencja to zdolność rozumienia, przetwarzania, wytwarzania i wykorzystywania informacji do rozwiązywania problemów.

Ludzie zwykle zakładają, że Albert Einstein był najbardziej inteligentną osobą, jaka kiedykolwiek chodziła po Ziemi. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że tak nie jest. Znamy kilka genialnych umysłów, które przewyższają jego inteligencję. Dzisiaj skupimy się tylko na jednej osobie, Marilyn vos Savant.

Vos Savant została sklasyfikowana jako najbardziej inteligentna osoba na świecie. Czy sądzisz, że jest jednym z tych błyskotliwych, genialnych naukowców? Mylisz się.

Inteligencja

Przeczytaj resztę artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tej niesamowitej kobiecie.

Kim jest Marilyn vos Savant?

Marilyn vos Savant urodziła się 11 sierpnia 1946 roku w St. Louis w stanie Missouri. Jej matka była Włoszką, a ojciec był Niemcem, potomkiem naukowca Ernsta Macha. Mach dokonał ważnych odkryć w dziedzinie optyki, akustyki i termodynamiki. Rówieśnicy Marilyn nie chcieli z nią współpracować w liceum, a jej nauczyciele uważali, że jako kobieta była „obrazą dla inteligencji”.

Kiedy skończyła szkołę średnią, zdecydowała się studiować filozofię na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Dwa lata po uzyskaniu dyplomu rodzice zmusili ją do rzucenia szkoły i podjęcia pracy w rodzinnej pralni. Gdy tylko uzyskała niezależność finansową, vos Savant rozpoczęła karierę pisarki.

Jej drugim mężem był dr Robert Jarvik, pionier w dziedzinie sztucznego serca „Jarvik-7”. Vos Savant zajmowała się badaniami męża i pracowała również jako jego asystentka w badaniach i profilaktyce chorób krążenia.

Pracowała również w Narodowym Muzeum Historii Kobiet, które pomogło jej zdobyć nagrodę “Women Who Make History” za walkę ze stereotypami na temat kobiet.

Wystawienie jej inteligencji na próbę

Kiedy vos Savant była dzieckiem, przeszła kilka testów IQ. W wieku siedmiu lat zdobyła 127 punktów. Jednak już trzy lata później jej wynik wynosił aż 167 punktów. Jej najwyższy wynik w Skali Inteligencji Stanforda-Bineta to 228 punktów. Dzięki temu w 1986 roku została zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa jako osoba o najwyższym IQ na świecie.

Potem media zaczęły interesować się jej historią. Magazyn Parade jako pierwszy opublikował artykuł z sekcją pytań i odpowiedzi. Popularność tego artykułu była inspiracją dla rubryki „Ask Marilyn”, w której odpowiadała na pytania z matematyki, logiki, filozofii, polityki, jak również innych, bardziej „pospolitych” tematów.

Praca nad kolumną skłoniła ją do napisania trzech książek. „Zapytaj Marilyn: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w Ameryce” (1992), „More Marilyn: Some Like It Bright” (1994) i „Of Course I’m for Monogamy: I’m Also For Everlasting Peace and an End to Taxes” (1996).

Marilyn rozwiązuje paradoks Monty’ego Halla

W 1990 roku Marilyn otrzymała list od Craiga F. Whitakera z następującym stwierdzeniem:

Załóżmy, że uczestniczysz w teleturnieju i masz do wyboru troje drzwi. Za jednymi drzwiami jest samochód, za innymi kozy. Wybierasz drzwi numer 1, a gospodarz programu, który wie, co jest za drzwiami, otwiera zamiast tego drzwi numer 3, za którymi jest koza. Zadaje Ci pytanie „Czy chcesz wybrać drzwi numer 2?” Czy zmiana wyboru drzwi jest dla Ciebie korzystna?

Na co Marilyn odpowiedziała: „Tak, powinieneś zmienić swój wybór. Pierwsze drzwi mają 1/3 szans na wygraną, ale drugie drzwi mają 2/3 szans.” Nie miała pojęcia, z jakiego rodzaju reakcją spotka się jej (poprawna) odpowiedź.

Po opublikowaniu swojego rozwiązania magazyn Parade zaczął otrzymywać tysiące listów od ludzi oburzonych jej odpowiedzią. Oto kilka przykładów:

„Spieprzyłaś to i to bardzo! Wydaje mi się, że masz trudności ze zrozumieniem podstawowej zasady działającej tutaj, więc Ci to wyjaśnię. Po tym, jak gospodarz programu ujawni kozę za drzwiami, masz ½ szansy na prawidłową odpowiedź. Niezależnie od tego, czy zmienisz swój wybór, czy nie, szanse są takie same. W tym kraju jest wystarczająco dużo analfabetyzmu matematycznego i nie potrzebujemy, aby najwyższe na świecie IQ propagowało więcej. Wstyd!”

– dr Scott Smith, Uniwersytet Florydy

… oraz drugi przykład:

„Może kobiety patrzą na problemy matematyczne inaczej niż mężczyźni.”

– Don Edwards, Sunriver, Oregon

Rozwiązanie

Pomimo narastającej presji von Savant odmówiła zmiany odpowiedzi, aby zadowolić innych. Poświęciła cztery artykuły paradoksowi Monty’ego Halla, aby wyjaśnić, jak go rozwiązała. W drugim artykule zaproponowała metodę wyjaśnienia prawdopodobieństw. Polegała ona na ułożeniu możliwych wyników gry w następujący sposób:

Bramka nr: 123Wynik
Gra 1SamochódKozaKozaZmień i przegraj
Gra 2KozaSamochódKozaZmień i wygraj
Gra 3KozaKozaSamochódZmień i wygraj
Gra 4SamochódKozaKozaZostań i wygraj
Gra 5KozaSamochódKozaZostań i przegraj
Gra 6KozaKozaSamochódZostań i przegraj

Tutaj widać, że jeśli zmienisz wybór, prawdopodobieństwo zdobycia samochodu wynosi 2/3. Jeśli nie zmienisz odpowiedzi, prawdopodobieństwo wynosi tylko 1/3.

W trzecim artykule wyjaśniła wykres i prawdopodobieństwa. W czwartym ujawniła, że wielu jej czytelników rozwiązało paradoks Monty’ego Halla i teraz poparło jej rozwiązanie. Nawet wielki matematyk Paul Erdos musiał prosić ją o przebaczenie po tym, jak stwierdził, że źle poradziła sobie z problemem.

Pokora Marilyn vos Savant

Jedną z rzeczy, która tak bardzo niepokoiła czytelników, nie było to, że rozwiązaniem był „atak” na zdrowy rozsądek, ale że osobą, która rozwiązała problem publicznie, była kobieta. Wielu matematyków i uniwersytetów przyjrzało się temu problemowi i podało złą odpowiedź.

Marilyn po raz kolejny musiała poradzić sobie z dyskryminacją, tylko dlatego, że jest kobietą.

Marilyn vos Savant

Było (i niestety nadal jest) wielu ludzi, którzy wierzą, że inteligencja jest zdecydowanie domeną mężczyzn.

Pomimo tego, że posiada jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów na świecie, von Savant jest pokorna. Zdaje sobie sprawę, że nie jest wielkim matematykiem ani nie ma również pamięci fotograficznej. Jej mocne strony to obiektywna analiza, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów.

Uważa też, że inteligentni ludzie często nie są dobrzy w tego typu rzeczach. Mają dużo doświadczenia w określonej dziedzinie i obszarze wiedzy.

„Na świecie jest mnóstwo inteligencji, ale brakuje odwagi, aby robić rzeczy inaczej.”

– Marilyn vos Savant


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.