Lider Lars, sztuczna inteligencja, która ma przewodzić Danii

W Danii wkrótce zostaną przeprowadzone nowe wybory. Mogła w nich uczestniczyć Partia Syntetyczna. Ta impreza to jednak nic innego jak chatbot stworzony za pomocą sztucznej inteligencji. Chcesz wiedzieć, jakie są jej propozycje?
Lider Lars, sztuczna inteligencja, która ma przewodzić Danii
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2022

Czy zagłosowałbyś na partię, której liderem nie jest osoba z krwi i kości, ale chatbot? Zanim odpowiesz na to pytanie, pamiętaj o jednej ważnej rzeczy. Partia ta chce zaoferować każdemu mieszkańcowi dochód podstawowy w wysokości 13 443 euro miesięcznie. Na jej czele stoi Lider Lars. Został stworzony przez kolektyw Computer Lars i organizację non-profit Mindfuture.

Tak zwana Partia Syntetyczna chce zdobyć mandat w Danii w wyborach w 2022 roku. Aby jednak móc działać, musi najpierw uzyskać wystarczającą liczbę poparcia: łącznie około 20 000 podpisów. Niektórzy twierdzą, że trudno będzie osiągnąć ten cel. Twórcy partii początkowo chcieli stać się tylko platformą społecznościową.

Niemniej jednak wiele osób marzy o tym, by była to partia mająca możliwość walki w wyborach, która zastąpi obecną premier Danii, socjaldemokratkę Mette Frederiksen. Sytuacja ta wysuwa na pierwszy plan dylematy etyczne i społeczne, które zwykle pojawiają się w temacie sztucznej inteligencji.

Nie tak dawno zestaw algorytmów o zdolnościach poznawczych pokonał szachowych mistrzów świata. Teraz programy te są w stanie podejmować decyzje, komponować muzykę, a nawet wykrywać wiele naszych chorób.

Algorytmy i programy takie jak Siri lub Alexa stały się naszymi osobistymi asystentami, których codziennie prosimy o pomoc. Czy pewnego dnia zrobimy kolejny krok i wybierzemy ich na naszych dygnitarzy i przywódców politycznych?

Lider Lars jest zaprogramowany na przyciągnięcie uwagi 20 procent Duńczyków, którzy zwykle nie głosują.

kobieta z liczbami binarnymi
Sztuczna inteligencja będzie częścią wielu obszarów naszego życia w przyszłości.

Lider Lars i Syntetyczna Partia: kim są i co obiecują?

Zanim dowiemy się, czym jest Partia Syntetyczna i co obiecuje, należy pamiętać, czym jest sztuczna inteligencja. Ta konkretna dziedzina informatyki ułatwia nam życie, ponieważ jest w stanie analizować ogromne ilości danych i wykorzystywać wyuczoną inteligencję do dokonywania odkryć i podejmowania decyzji. Jej korzyści w dziedzinie medycyny, edukacji i badań są ogromne.

Duńska firma Computer Lars wykorzystała ten fakt. Partia Syntetyczna reprezentuje wszystkie skrajne partie, które nie zdobyły mandatów w kraju od 1970 roku. Aby ją stworzyć, przeanalizowano interesy, wartości i potrzeby 20 procent duńskiego społeczeństwa, które nie głosowało od ponad czterech dekad. Jej cele są jasne i ekscytujące.

Jej twórca, Asker Staunæs, wyjaśnia, że Partia Syntetyczna jest programowana jako postać zdolna przywrócić nadzieję tysiącom rozczarowanych ludzi. Jest jeszcze jedna zaleta. To fakt, że ta sztuczna inteligencja współdziała z każdym, kto chce z nią porozmawiać. Co więcej, w każdym dialogu i interakcji nadal gromadzi dane, aby kontynuować swoją naukę.

„Ponieważ ludzie z Danii, a także ludzie na całym świecie, wchodzą w interakcję ze sztuczną inteligencją, przedstawiają nowe perspektywy i nowe informacje tekstowe, które gromadzimy w zestawie danych, które zostaną poddane dopracowaniu. W ten sposób częściowo rozwijasz sztuczną inteligencję za każdym razem, gdy wchodzisz z nią w interakcję”.

-Asker Staunæs-

Co Lider Lars obiecuje swoim wyborcom?

Lider Lars zbiera cele dziesiątek małych partii politycznych, które nigdy nie zdobyły mandatu. Aspiruje także do bycia głosem duńskiego rozczarowania – tych ludzi, którzy dawno temu przestali ufać swoim przywódcom. Jego zasady są następujące:

  • Władza nie będzie w rękach samych przywódców, ale całej populacji.
  • Partia Syntetyczna nie będzie partią „polityczną”, ale platformą oporu do walki o dobro wspólne.
  • Lider Lars będzie bronić demokratycznego społeczeństwa, w którym liczą się opinie obywateli i mają one wpływ na wszystkie dziedziny ich życia. Partia ma na celu zajęcie się różnorodnymi tematami, od miejsca pracy po sens życia.
  • Lider Lars ustanowi uniwersalny dochód podstawowy w wysokości 100 000 DKK miesięcznie, czyli około 13 500 euro .
  • Znacznie poprawi sektor technologiczny kraju.

Jak możesz sobie wyobrazić, celem tej rewolucyjnej gry algorytmów i botów jest przyciągnięcie uwagi. Jest to coś, co osiągnęli w skali globalnej. Twórcy partii mają jednak inny, bardziej logiczny cel. Misją The Synthetic Party jest zwiększenie świadomości na temat roli sztucznej inteligencji i tego, jak może poprawić nasze życie.

Lider Lars opowiada się za podstawowym dochodem w celu zmniejszenia ubóstwa i nierówności oraz zapewnienia fundamentu bezpieczeństwa ludności duńskiej.

Robotyczne oko symbolizujące przywódcę Lars
Twórcy Partii Syntetycznej aspirują do tego, by sztuczna inteligencja działała jako pomost między ludźmi a różnymi technologiami.

Przyszłość sztucznej inteligencji w społeczeństwie

Jest jeden uderzający aspekt, którego Lider Lars, nie-człowiek i przedstawiciel Partii Syntetycznej, broni. Stwierdza, że zaletą posiadania lidera opartego na sztucznej inteligencji jest to, że eliminuje to ludzkie uprzedzenia. Twórcy tego podmiotu podkreślają, że główną zaletą ich kandydata jest jego obiektywność i neutralność.

Czym jednak bylibyśmy my, ludzie, bez naszych uprzedzeń? Chatbot stworzony za pomocą sztucznej inteligencji nigdy nie będzie w stanie okazywać współczucia ani uczuć, a tym bardziej inteligencji emocjonalnej. O ile może być zaprogramowany i mieć możliwość odbierania ogromnych ilości danych, nie będzie posiadał naszej kreatywności i zdolności do radzenia sobie z przeciwnościami, z którymi często boryka się ludzkość.

W tej chwili kolejnym etapem projektu Partia Syntetyczna jest antropomorfizacja Lidera Larsa, aby działał jako obiektywny kandydat. Twórcy mają na celu umożliwienie mu zbliżenia się do populacji, próbując zwiększyć jej uczenie się. Z drugiej strony, zawsze obecne będzie naturalne odrzucenie definiowane jako „zjawisko doliny niesamowitości”, które sprawia, że nie ufamy tym postaciom, niezależnie od tego, czy są to roboty, czy sztuczna inteligencja.

Niemniej jednak twórcy tej inżynierii twierdzą, że jeśli odniesie ona sukces i weźmie udział w wyborach, Syntetyczna Partia Danii może rozwinąć się na arenie międzynarodowej. Wtedy stworzyliby Międzynarodową Partię Syntetyczną. To scenariusz, o jakim bez wątpienia marzyli, a nawet bali się osobistości literackie, takie jak Isaac Asimov czy Philip K. Dick.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Huiling Qin, Guan Wang, “Benefits, Challenges and Solutions of Artificial Intelligence Applied in Education”, 2022 11th International Conference on Educational and Information Technology (ICEIT), pp.62-66, 2022.
  • Lu, Yang. (2021). Study on Artificial Intelligence: The State of the Art and Future Prospects. Journal of Industrial Information Integration. 23. 100224. 10.1016/j.jii.2021.100224.
  • Mostafa Zafari, Jalal Safari Bazargani, Abolghasem Sadeghi-Niaraki, Soo-Mi Choi, “Artificial Intelligence Applications in K-12 Education: A Systematic Literature Review”, IEEE Access, vol.10, pp.61905-61921, 2022
  • Ruben Manhiça, Arnaldo Santos, José Cravino, “The use of artificial intelligence in learning management systems in the context of higher education : Systematic literature review”, 2022 17th Iberian Conference on Information Systems and Technologies (CISTI), pp.1-6, 2022.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.