Kryzysy w związku: strategie pozwalające je rozwiązać

Kryzysy w związku: strategie pozwalające je rozwiązać

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2021

Często odczuwamy pokusę, aby poddać się, gdy robi się ciężko. Jednak istnieje wiele strategii, które pomagają pokonać kryzysy w związku. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak radzić sobie z problemami w związku.

Sprzeczne poglądy, nawyki, zachowania i rutyny mogą odbić się na każdej parze. Z czasem mogą nawet pojawić się kryzysy w związku. Jeśli akurat znajdujesz się w jednym z nich, warto poznać strategie, które pomogą sobie z nim poradzić.

Wiedza na temat tego jak należy się zachowywać i starania włożone w upewnienie się, że pozytywne interakcje przeważają nad negatywnymi to klucze do zapewnienia szczęścia obojga partnerów. Koniec końców, Twój partner powinien zwiększać ilość obecnego w Twoim życiu szczęścia, a nie je pomniejszać.

Dlatego też w dzisiejszym artykule przedstawimy kilka niepokojących sygnałów, które zwiastują nadejście kryzysu w związku oraz podzielimy się paroma podpowiedziami, które pomogą je przetrwać.

Niepokojące sygnały w romantycznym związku

Podtrzymywanie nieszczęśliwego związku jest wyczerpujące pod względem fizycznym i psychicznym. Ciągłe zamartwianie się i brak poczucia komfortu w związku wywołuje długoterminowy stres i sprawia, że jesteś podirytowana, bardziej podatna na zranienie i napięta.

Ale skąd masz wiedzieć, czy Twój związek przechodzi przez kryzys, czy też rzeczywiście zbliża się ku swojemu końcowi?

Większość osób jest w stanie mniej więcej określić kiedy w ich związku nie dzieje się dobrze. Jednak niektóre zachowania, takie jak choćby ciągłe narzekanie i krytykowanie, stanowią wyraźną oznakę, że musisz podjąć jakieś działania. Z kolei inne, takie jak pogarda i defensywność, są jeszcze bardziej widoczne.

Jednak w zależności od okoliczności możesz ich nie zauważyć w swoim własnym związku. Właśnie dlatego musisz zwracać uwagę na to, co się w nim dzieje i nie brać niczego za pewnik.

Dla związku o wiele lepsze okaże się jak najszybsze rozwiązanie wszelkich problemów. W przeciwnym razie z czasem dojdzie do nagromadzenia się złości i frustracji. Jeśli nie zajmiesz się swoimi problemami, wraz z upływem czasu wszystko stanie się jeszcze bardziej skomplikowane.

Pokłócona para - kryzysy w związku

Radzenie sobie z kryzysami w związku

Czasami nie chodzi o to, czy jesteś w stanie poradzić sobie z kryzysem w związku, ale czy uważasz, że jest to możliwe czy też nie. Na przykład kiedy sytuacja bardzo się pogarsza, możesz nie być w stanie znaleźć rozwiązania. To sprawia, że decydujesz się zakończyć związek. Być może znasz niektóre z poniższych sytuacji:

  • Twoje problemy wydają się być zbyt poważne, aby można było je rozwiązać.
  • Wydaje Ci się, że rozmawianie o Twoich problemach wcale nie jest pomocne.
  • Każdy z partnerów żyje swoim własnym, całkowicie oddzielnym życie.
  • Jeden z partnerów lub oboje czują się samotni.
  • Pojawia się trzecia osoba, która zagraża związkowi.

Takie sytuacje zdarzają się częściej niż Ci się wydaje. Dlatego też jeśli przechodzisz przez coś takiego, pamiętaj, że nie dzieje się tak ponieważ coś jest nie tak z Tobą lub Twoim związkiem. Ważne, aby obie strony chciały walczyć o związek i posiadały pragnienie, cierpliwość i chęci, aby to robić.

W dalszej części artykułu przestawimy parę strategii, które pomogą Ci poradzić sobie z takimi scenariuszami.

“Kiedy ktoś pokazuje Ci kim jest, uwierz mu za pierwszym razem.”

-Maya Angelou-

Kryzysy w związku: 4 klucze, które pozwolą je przetrwać

1. Więcej dobrych momentów

Niektóre badania zakładają, że szczęśliwe pary mają pięć pozytywnych interakcji na jedną negatywną. Dlatego jeśli zauważysz, że Ty i Twój partner macie więcej problemów niż dobrych chwil, musisz zmienić te liczby. Aby to osiągnąć, musisz pamiętać, że Ty i Twój partner jedziecie na jednym wózku. Jesteście sprzymierzeńcami, a nie wrogami.

Pójdźcie na fajną randkę, uprawiajcie seks, który przynosi satysfakcję obu stronom, wybierzcie się na wspólną wycieczkę… Istnieje wiele sposobów na to, aby tworzyć nowe, pozytywne wspomnienia.

2. Rozmowa i słuchanie

Rozmowy są zawsze dobre dla związku. Dzielenie się swoimi codziennymi troskami i radościami z partnerem stanowi klucz. Jednak należy pamiętać, że istnieją dobre i złe sposoby komunikacji. Aktywne słuchanie jest niezwykle ważne.

Musisz okazywać zainteresowanie i koncentrować się na tym, co mówi Twój partner. I vice versa. Chodzi o to, aby komunikować się ze sobą w autentyczny i szczery sposób, tak, aby każde z Was poczuło emocjonalną więź z drugą osobą.

3. Celebracje

Obchodzenie różnych wydarzeń to wspaniały sposób, aby poczuć radość i pozytywne nastawienie. Jeśli zauważysz, że Twój związek w końcu przeszedł przez ciężką próbę i znajduje się na drodze prowadzącej do szczęścia, może warto to uczcić?

Oboje zasługujecie na coś miłego po włożeniu mnóstwa czasu i wysiłku w Wasz związek. Możecie zrobić coś, co oboje lubicie, na przykład wybrać się na wyjątkową wycieczkę lub romantyczną randkę, a nawet zostać w domu i się zrelaksować.

Para na randce

4. Wspólne podejmowanie decyzji pomoże zwalczyć kryzysy w związku

Widać wyraźnie, że w związku nie układa się dobrze, gdy każdy z partnerów ma swoje własne życie i podejmuje indywidualne decyzje. Dlatego też, aby przetrwać kryzysy w związku, należy skoncentrować się na podejmowaniu decyzji jako drużyna. To ułatwi Wam obdarzenie siebie nawzajem zaufaniem i trzymanie się tej samej ścieżki.

“Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”

-Antoine de Saint-Exupery-

Widzisz więc, że chociaż rozwiązywanie kryzysów w związku wymaga włożenia w to czasu i wysiłku, to jest możliwe. Jeśli Ty i Twój partner chcecie być ze sobą, dacie radę. Możesz zacząć od wypróbowania powyższych strategii. Jeśli jednak nie zadziałają, możecie udać się na terapię dla par.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.